Jak trudno zostać ekspertem w branży sanitarnej i przeciwpożarowej?

Artykuł sponsorowany

03.03.2023

Jakie wyzwania stoją obecnie przed absolwentami kierunków inżynierii środowiska, pożarnictwa oraz budownictwa? Z jakimi przeciwnościami zmagają się małe firmy projektowe, które chcą zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia? Kto ma wdrożyć nowych pracowników w biurze projektowym?

 

Wiele osób w branży budowlanej zadaje sobie powyższe pytania. Od 15 lat prowadzę bloga poradnikprojektanta.pl, a od 6 lat Grupę Wsparcia Inżynierów Sanitarnych, do której należy obecnie ponad 10 500 inżynierów. Przez te wszystkie lata mogłem zaobserwować, iż młodzi inżynierowie nie zawsze mają od kogo czerpać wiedzę praktyczną. Brak możliwości korzystania z praktycznych szkoleń przekłada się często na słabą jakość i niski standard dokumentacji projektowej, co nierzadko utrudnia współpracę pomiędzy wykonawcami, producentami i projektantami.

Podczas wielu lat pracy jako projektant instalacji sanitarnych zauważyłem, że często nie potrafimy dzielić się wiedzą wewnątrz własnej organizacji, a co dopiero poza nią.

Wszystko to przekłada się na kolejny problem, czyli wypalenie zawodowe inżynierów i pogłębiający się stres.

Na wielu forach i grupach branżowych można dostrzec, że inżynierowie są doceniani w branży przemysłowej, konstrukcyjnej, drogowej czy mostowej, natomiast w budownictwie np. mieszkaniowym są często postrzegani w sposób marginalny.

Czy inżynierowie niektórych branż rzeczywiście nie są nam potrzebni? Poniżej umieściłem diagram, który przedstawia wielowątkowość pracy inżyniera branży sanitarnej.

Projektant instalacji sanitarnych

 

Projektant instalacji sanitarnych

W Internecie i literaturze dotyczącej instalacji sanitarnych i przeciwpożarowych, nie znajdziemy konkretnych przykładów obliczeniowych np. instalacji sanitarnych i przeciwpożarowych.

Jest wielu znakomitych projektantów. Jednak problem leży w tym, że większość z nich ceni swoje doświadczenie i nie chce szkolić konkurencji.

Jest jeden dobry sposób wyjścia z tej sytuacji – zmiana przekonań inżynierów i inwestorów.

Aby przekonać inwestora, że jesteśmy potrzebni, musimy dostarczać dobrej jakości dokumentację projektową i rzetelnie pełnić samodzielne funkcje budowlane.

Jednak z kogo mamy brać dobry przykład, skoro nie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem?

Prowadząc przez lata Grupę Wsparcia Inżynierów Sanitarnych, zaobserwowałem jak wielu młodym inżynierom brakuje wsparcia doświadczonych kolegów. Widzę również jak wielu mamy wspaniałych fachowców branży sanitarnej.

Pozostaje jednak problem dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. W końcu to biznes, a nasze doświadczenie pozwala prowadzić nam dochodowy biznes. Nikt nie chce szkolić konkurencji.

Mam nadzieję, że to się zmieni. Dlatego też założyłem Akademię dla inżynierów i prowadzę praktyczne szkolenia projektowania, budowania marki osobistej oraz skutecznego pozyskiwania zleceń.

Pomysł założenia Akademii Projektanta powstał już w 2019 roku. Jednak natłok obowiązków związanych z prowadzoną pracownią sanitarną, odwlekał w czasie start Akademii.

Rok 2022 był przełomowy dla całego projektu. Był to rok konsekwentnych wdrożeń platformy i przygotowań, co sprawiło, że we wrześniu 2022 roku mogłem oficjalnie ogłosić start Akademii Projektanta Instalacji Sanitarnych.

 

Akademia została współorganizatorem szkolenia stacjonarnego pod nazwą “Ochrona przeciwpożarowa w praktyce projektowej”. Szkolenie odbyło się we wrześniu 2022 roku w Poznaniu i zostało zorganizowane we współpracy z panem Jackiem Podymą, rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i założycielem Platformy Aplikacji Przeciwpożarowych PAP24. W szkoleniu uczestniczyło 200 osób i nie można wyobrazić sobie lepszego startu Akademii.

 

Idea Akademii została przedstawiona na heksagonie poniżej:

Projektant instalacji sanitarnych

Rys. Idea programu szkoleniowego Akademii Projektanta

 

Projektant musi pozyskać klienta, rzetelnie wycenić koszt opracowania dokumentacji projektowej, a następnie wykonać projekt zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną.

Tego właśnie uczymy w Akademii – umiejętności twardych i miękkich, projektowania oraz umiejętności sprostania oczekiwaniom inwestora, jak również obrony przyjętych rozwiązań technicznych.

 

Każdy z nas chce:
✅ mieć dostęp do konkretnych i z życia wziętych przykładów obliczeniowych,
✅ odnajdować się w polskich i zagranicznych przepisach,
✅ znać sprawdzone metody weryfikacji obliczeń hydraulicznych,
✅ znać proces projektowania urządzeń, sieci i instalacji know-how,
✅ unikać kosztownych błędów podczas projektowania,
✅ zyskać większą pewność w projektowaniu.

 

Czy taki program nauczania sprawdzi się? Proszę przeczytać poniższą opinię:

Jedyny taki kurs w Polsce. Wiedzy, którą dzieli się Autor nie znajdziecie w żadnym poradniku ani podręczniku. Szereg informacji „z życia Projektanta” dla tych rozpoczynających swoją przygodę z projektowaniem sieci i dla tych, którzy swoją wiedzę pragną wznieść na wyższy poziom lub po prostu tę wiedzę usystematyzować.

Do każdej lekcji wideo udostępniona jest prezentacja w formie pliku pdf, w której łatwo i szybko można znaleźć przedstawione informacje. Masa materiałów dodatkowych – rysunków, tablic czy arkuszy obliczeniowych ułatwiających codzienną pracę.

Bez wahania polecam kurs pana Adama,  jako bezprecedensowy w swojej tematyce, przygotowany z największym profesjonalizmem i na najwyższym poziomie merytorycznym.

Z niecierpliwością czekam na kolejne kursy, w których na pewno wezmę udział – mgr inż. Tomasz Skotnica – Projektant, PRACOWANIA INSTALACJI SANITARNYCH „AQUAHEAT” MARZENA BART.

 

Zachęcam Państwa do odwiedzania naszej strony internetowej >>> https://akademiaprojektanta.pl/, gdzie na bieżąco będziemy umieszczać wszelkie informacje dotyczące specjalistycznych kursów i szkoleń dla inżynierów.

Obecnie zapraszam wszystkich inżynierów budownictwa do specjalistycznego kursu projektowania sieci przeciwpożarowych hydrantowych, tryskaczowych i zraszaczowych. Jest to pierwszy kurs w Polsce, który swym zakresem obejmuje całość zagadnień formalno-prawnych, założeń do projektowania, warsztatu pracy projektanta wraz z obliczeniami hydraulicznymi.

 

 

Agenda szkolenia:

Moduł 1. Wstęp – przywitanie.

Moduł 2. Rodzaje urządzeń ppoż. (8 lekcji).

Moduł 3. Podstawy formalno-prawne (13 lekcji).

Moduł 4. Wyznaczenie stref pożarowych oraz najgorszego scenariusza gaszenia (2 lekcje).

Moduł 5. Określenie ilości wody do celów ppoż. (7 lekcji).

Moduł 6. Wybranie źródła wody (6 lekcji).

Moduł 7. Projektowanie sieci hydrantowych (14 lekcji).

Moduł 8. Projektowanie sieci tryskaczowych (2 lekcje).

Moduł 9. Obliczenia hydrauliczne (7 lekcji).

Moduł 10. Niezbędne uzgodnienia projektu budowlanego, technicznego i wykonawczego (1 lekcja).

Moduł 11. Błędy projektowe, których lepiej nie popełnić (1 lekcja).

 

Co otrzymasz w programie Akademii Projektanta:

-> 12-tygodniowy Autorski Program Projektowania Sieci Przeciwpożarowych lub Sanitarnych,

-> dostęp na 3 lata do materiałów, darmowy dostęp do aktualizacji (z wszystkich przyszłych edycji),

-> spotkania LIVE,

-> 25 h wideo komentarza do warsztatu pracy projektanta,

-> kompletny proces projektowania krok po kroku,

-> szablony rysunków i schematów DWG do samodzielnej modyfikacji,

-> tablice hydrauliczne doboru sieci, arkusz obliczeniowy excel i wiele innych,

-> dostęp do zamkniętej grupy Projektantów Instalacji Przeciwpożarowych (na Facebooku),

-> 100% gwarancji zadowolenia i zero ryzyka (masz 21 dni na zwrot pieniędzy od daty zakupu, jeśli cokolwiek Ci się nie spodoba).

 

Szkolenia przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, instalacji sanitarnych oraz prowadzeniem dochodowego biura projektów.

 

Więcej informacji uzyskasz na tej stronie >>> https://akademiaprojektanta.pl/ap-kurs-sieci-lp-2

 

Podchodzę odpowiedzialnie do edukacji inżynierów sanitarnych i pożarnictwa!

 

To dopiero początek naszej drogi w szkoleniu inżynierów w Polsce. Do Akademii dołączyli już eksperci innych branż i wspólnie przygotowujemy praktyczne szkolenia.

 

Poniżej możesz obejrzeć przykładową lekcję Akademii o schemacie podziału wody do celów przeciwpożarowych

 

Mam nadzieję, że zobaczymy się w Akademii! 🙂

Adam Masłowski

Projektant instalacji sanitarnych i przeciwpożarowych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in