Były słowa uznania i docenienia, listy gratulacyjne, medale oraz czas na spotkania i rozmowy o sytuacji branży. 27 października 2023 r. członkowie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa uroczyście obchodzili Dzień Budowlanych.
Organizowanie uroczystych obchodów tego święta jest już tradycją lubelskiej izby. Tym razem gala odbyła się w gościnnych murach Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego. Wzięli w niej udział członkowie izby oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli: Lech Sprawka, wojewoda lubelski, Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa, Stanisław Żmijan, poseł na Sejm RP, Adam Baryłka, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, oraz Filip Pachla, wiceprezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin. Nie zabrakło też licznie zgromadzonych przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. Dariusza Balwierza, lubelskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, Małgorzaty Wojdy, okręgowego inspektora pracy w Lublinie, Magdaleny Zbiciak, dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Lublinie. Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele uczelni wyższych ze Zbigniewem Paterem, rektorem Politechniki Lubelskiej na czele, przewodniczący okręgowych izb z innych województw oraz Aneta Grinberg-Iwańska, prezes Wydawnictwa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
– Dzień budowlanych jest doskonałą okazją do podsumowania minionego roku, do analizy tego, co miało miejsce, ale przede wszystkim do uhonorowania osób, które są związane z budownictwem. Przypomnę, że budownictwo jest jedną z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki, która ma spory udział w PKB. Są to setki tysięcy miejsc pracy, które generują kolejne tysiące miejsc pracy – mówiła Joanna Gieroba, przewodnicząca LOIIB. – Ostatnie lata nie były dla nas łatwe. Wojna, pandemia, zmieniające się prawo, inflacja, niestabilny rynek… Najnowsze dane napawają jednak optymizmem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z września br. wynika, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła rok do roku o 11,5%, a w ujęciu miesięcznym o 11,4%. Ożywienie rynku właśnie jest widoczne. Rynek budowlany, na którym działamy, jest jednak trudny i składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest potrzeba stabilnego prawa. Dzisiaj nie chcemy jednak mówić o kłopotach, a skoncentrować się na spotkaniu i wspólnym świętowaniu.
Wydarzenie było też okazją do uhonorowania członków izby. Odznaczenie państwowe w postaci Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali: Jerzy Kasperek, Andrzej Leniak i Wojciech Szewczyk. Z kolei odznakę honorową „Za zasługi dla budownictwa” dostali: Jerzy Adamczyk, Kazimierz Kostrzanowski, Henryk Miduch i Andrzej Szkuat. Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin” uhonorowano Katarzynę Trojanowską-Żuk i Janusza Wójtowicza, a Medalem Prezydenta Miasta Lublin – Marcina Góreckiego i Jarosława Jakimca.
Filip Pachla i Joanna Gieroba wręczyli Złotą Odznakę Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Ireneuszowi Wentlandtowi, a Srebrną Odznakę Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – Andrzejowi Łakomemu. Przyznano też Medale Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa czynnym członkom LOIIB, którzy w 2023 r. świętują jubileusz 60-lecia i 50-lecia nadania uprawnień budowlanych.
Po części oficjalnej uczestnicy gali bawili się na koncercie Krzysztofa Cugowskiego występującego z Zespołem Mistrzów oraz podczas spotkania koleżeńskiego.
Wydarzenie objęli patronatem honorowym: Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Agnieszka Kasperska
Fot. Jakub Orzechowski
Przeczytaj też:
Lubelska OIIB – z myślą o ludziach i zawodzie
Centralne obchody Dnia Budowlanych