Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Modernizacja instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

25.07.2018

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie), a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą.

Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł. Przedsięwzięcia będą dofinansowane dzięki działaniu 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

 

Krynica Morska

Projekt pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu wodno- ściekowego w Aglomeracji Krynica Morska” otrzymał unijną dotację z NFOŚiGW w wysokości 6 936 193 zł. Zostanie on zrealizowany przez lokalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Działania zaplanowane w ramach projektu potrwają do końca stycznia 2021 r. i realizowane będą na terenie aglomeracji Krynica Morska oraz w miejscowościach Przebrno i Nowa Karczma-Piaski. Jako jedno z zadań inwestycyjnych przewiedziano modernizację i remont oczyszczalni ścieków w Krynicy Morskiej oraz budowę instalacji fotowoltaicznej PV (OZE) na terenie zakładu. Unowocześniony będzie również system przepompowni ścieków, a dodatkowo zostanie zbudowany inteligentny system zarządzania obiektem (SCADA). Zaplanowana została także rozbudowa głównej tłoczni ścieków w Nowej Karczmie-Piaski.

Pozostałe prace będą dotyczyć przebudowy sieci kanalizacyjnej (215 m) i wodociągowej (85 m) na ul. Żołnierzy w Krynicy Morskiej. W zakres tego przedsięwzięcia wejdzie również budowa odcinków nowej sieci kanalizacyjnej (930 m) i wodociągowej (890 m) na ul. Bursztynowej w Nowej Karczmie.

W prognozowaniu tzw. efektu ekologicznego pod uwagę została wzięta liczba nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, którzy przyłączą się do niej w wyniku realizacji projektu oraz liczba dodatkowych osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków i mających dostęp do ulepszonego zaopatrzenia w wodę. W każdym przypadku będzie to 38 osób, a efekt ekologiczny zostanie osiągnięty do końca grudnia 2021 r. i potwierdzony do 14 stycznia 2022 r. W związku z tym, że Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej, między zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, na obszarze turystycznym i dość newralgicznym ekologicznie, każde działanie na rzecz ochrony środowiska ma tam szczególną wartość przydatną także dla innych, okolicznych terenów.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 13 707 120 zł. Wobec zaangażowania środków własnych, beneficjent otrzymał także niskooprocentowaną pożyczkę z NFOŚiGW w wysokości 4 207 806 zł.

 

Bystrzyca Kłodzka

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bystrzycy Kłodzkiej – beneficjent przekazanej przez NFOŚiGW unijnej dotacji w kwocie 14 339 927 zł – będzie realizował projekt pn. „Rozwój i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w Aglomeracji Bystrzyca Kłodzka”. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 29 189 246 zł. Na finansowanie projektu beneficjent otrzyma z NFOŚiGW także niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 8 154 076 zł.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube