Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą

11.09.2007

Po wielu miesiącach oczekiwania Sejm przegłosował projekt przepisów określających definicję budownictwa społecznego. Inwestorzy planujący zakup mieszkania lub domu mogą odetchnąć z ulgą, gdyż wejście w życie tych przepisów pozwoli na zachowanie obniżonej stawki VAT w wysokości 7% na budowę, remont, modernizację, termomodernizację i przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego również po zakończeniu okresu przejściowego, tj. po 1 stycznia 2008 r.

Po wielu miesiącach oczekiwania Sejm przegłosował projekt przepisów określających definicję budownictwa społecznego. Inwestorzy planujący zakup mieszkania lub domu mogą odetchnąć z ulgą, gdyż wejście w życie tych przepisów pozwoli na zachowanie obniżonej stawki VAT w wysokości 7% na budowę, remont, modernizację, termomodernizację i przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego również po zakończeniu okresu przejściowego, tj. po 1 stycznia 2008 r. Do obiektów budowlanych objętych definicją budownictwa społecznego zaliczone zostały: wszystkie budynki mieszkalne (w tym budynki tzw. zbiorowego zamieszkania, tj. domy opieki społecznej, internaty, domy studenckie, domy dziecka, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne). Do budynków objętych tą definicją zaliczono również garaże przynależne do budynku mieszkalnego i takie pomieszczenia jak sauna czy basen. Dodatkowo definicją objęte mają być lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych, a także budynki instytucji ochrony zdrowia, świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Przyjęta w ostatecznym kształcie ustawa jest korzystniejsza dla osób planujących zakup mieszkania lub domu, ponieważ podniesione zostały limity powierzchni domów lub mieszkań objętych obniżoną stawką VAT w stosunku do wcześniej prezentowanych propozycji rządowych. W przypadku domów – z dotychczas proponowanej powierzchni 220m2 do 300m2, w przypadku mieszkań – ze 120m2 do 150m2.
Fakt przyjęcia ustawy o budownictwie społecznym zapewne uspokoi sytuację na rynku budowlanym, ponieważ zarówno planujący zakup domu lub mieszkania, jak i deweloperzy oraz spółdzielnie budujące mieszkania w budynkach wielorodzinnych nie są zmuszeni, mając na względzie niższe koszty transakcji kupna/sprzedaży, do przeprowadzania transakcji jeszcze w tym roku. Oznacza to przesunięcie części niezrealizowanego w tym roku popytu na zakup domów lub mieszkań na przyszłe lata.
Zadowoleni powinni być również wszyscy planujący remont domu lub mieszkania, ponieważ w świetle nowych przepisów obniżoną 7% stawką VAT objęte zostaną od 1 stycznia 2008 r. wszystkie remonty, bez dotychczas proponowanych w projekcie rządowym ograniczeń (wartość materiałów budowlanych w całości robót nie mógł przekraczać 50% wartości usługi).
Z uwagi na obecnie najbardziej dotkliwą barierę w budownictwie, tj. brak ekip wykonawczych, najkorzystniejsze dla rozwoju budownictwa, w tym głównie jednorodzinnego, będą efekty bezterminowego przedłużenia zwrotu różnicy stawki VAT na zakup materiałów budowlanych (różnicy pomiędzy 22% a 7% stawką VAT), a przede wszystkim – umożliwienie korzystania z tych zwrotów również osobom budującym i remontującym w „systemie gospodarczym”. Zmiana ta powinna wpłynąć pozytywnie na decyzję o rozpoczęciu inwestycji przez osoby, które wprawdzie planowały rozpoczęcie budowy domu, ale miały problem ze znalezieniem ekipy budowlanej lub też chciały we własnym zakresie przeprowadzić prace budowlane, a nie miały wcześniej możliwości skorzystania z tej ulgi.Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.