Nadmierne zawilgocenie przegród budowlanych stanowi wyraźnie odczuwalny problem pojawiający się w kondygnacjach parteru oraz podpiwniczenia w starym, wysokoemisyjnym budownictwie, a zwłaszcza w obiektach zabytkowych.
Wilgotność masowa na poziomie 4% muru ceglanego powoduje obniżenie jego termoizolacyjności o połowę. Zjawisko to ma wpływ na temperaturę ścian, wilgotność powietrza i w konsekwencji temperaturę w pomieszczeniach. Są to czynniki określające komfort klimatyczny mieszkań oraz wpływające na zdrowie mieszkańców.
4% wilgotności masowej to także minimalna zawartość wody w materiałach budowlanych, przy której rozpoczyna się rozwój mikroorganizmów i grzybów. Strzępki grzybów pleśniowych wytwarzają m.in. kwasy organiczne, które powoli nadtrawiają i uszkadzają tynki, cegły oraz zaprawę. Zarodniki grzybów pleśniowych są bardzo lekkie i z łatwością odrywają się od przegród budowlanych, na których rosną, a następnie unoszą się w powietrzu, gdzie są wdychane przez ludzi. Grzyby pleśniowe mogą wywoływać trzy rodzaje chorób: alergie, grzybice i zatrucia grzybowe. Zatem z biegiem czasu prowadzą do astmy oskrzelowej, grzybicy płuc, uszkodzenia wątroby, nerek, a nawet nowotworu. Nadmierne zawilgocenie murów wpływa więc szkodliwie nie tylko na zdrowie ludzi, ale także na stan techniczny materiałów budowlanych.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności względnej jest warunkiem ochrony ludzi, obiektu budowlanego i wyposażenia przed zagrożeniami biologicznymi. Ochronę użytkowników oraz budynku należy realizować poprzez połączenie termomodernizacji ze sprawną poziomą i pionową izolacją przeciwwilgociową. Samo docieplenie ścian zewnętrznych budynku bez usunięcia przyczyn zawilgocenia oraz ich osuszenia przynosi fatalne skutki. Korozja biologiczna w takich warunkach rozwija się znacznie szybciej.
Warunek szczelnej i skutecznej izolacji przeciwwilgociowej umożliwiającej trwałe osuszenie obiektu budowlanego spełnia Iniekcja Krystaliczna®, która jest technologią wytwarzania poziomej oraz pionowej izolacji przeciwwilgociowej typu mineralnego o trwałości praktycznie nieograniczonej.
Iniekcja Krystaliczna® jest stosowana do wytwarzania izolacji w zawilgoconych obiektach wzniesionych ze wszystkich dostępnych materiałów budowlanych podciągających kapilarnie wilgoć, przy różnej grubości ścian oraz różnym stopniu zawilgocenia i zasolenia. Po zastosowaniu blokady przeciwwilgociowej w tej technologii następuje proces trwałego wysychania zawilgoconego muru.
>>> INIEKCJA KRYSTALICZNA® i materiały iniekcyjne CRYSTARID®
>>> INIEKCJA KRYSTALICZNA – pozioma i pionowa izolacja przeciwwilgociowa
>>> INIEKCJA KRYSTALICZNA – proces wysychania muru ceglanego w zależności od zasolenia
Tylko licencjonowane firmy mają dostęp do technologii Iniekcji Krystalicznej® i dedykowanych preparatów iniekcyjnych Crystarid®. Obecnie technologia ta jest wdrażana i rozwijana przez spadkobierców dr. inż. Wojciecha Nawrota oraz współautorów rozwiązań patentowych – mgr. inż. Macieja Nawrota i Jarosława Nawrota w ramach Autorskiego Parku Technologicznego. Wyłącznie mgr inż. Maciej Nawrot i Jarosław Nawrot, jako licencjodawcy, posiadają uprawnienia do: udzielania praw licencyjnych i używania chronionych znaków towarowych: Iniekcja Krystaliczna® oraz Crystarid®. Dystrybucja materiałów iniekcyjnych Crystarid® jest prowadzona wyłącznie przez Autorski Park Technologiczny mgr inż. Maciej Nawrot Zakład Osuszania Budowli. W przypadku wątpliwości co do autoryzacji danej firmy wykonawczej należy złożyć zapytanie do licencjodawcy.
Iniekcja Krystaliczna®
Autorski Park Technologiczny mgr inż. Maciej Nawrot, Jarosław Nawrot tel. 601 32 82 33, 601 33 57 56, info@i-k.pl |