Udostępnianie i edycja popularnych plików 3D jest już możliwa w przeglądarce internetowej. iMeshup ułatwia pracę inwestorom, architektom i wykonawcom przy projektach inwestycyjnych, zwłaszcza tych realizowanych według koncepcji BIM.
Przesyłanie uwag do projektów 3D w tradycyjny sposób bywa kłopotliwe i niepotrzebnie wydłuża proces. Odbywa się głównie na nieedytowalnych plikach lub wymaga od wszystkich użytkowników korzystania ze skomplikowanych programów. Wprowadzana przez kolejne firmy metoda Building Information Modeling (BIM), czyli stworzenia wirtualnego modelu budynku ze wszystkimi jego parametrami technicznymi w 3D, wymaga odpowiednich narzędzi. Ciekawym rozwiązaniem dla architektów, inwestorów i wykonawców jest narzędzie iMeshup, stworzone przez młodą polską firmę, które umożliwia udostępnianie, edycję, komentowanie plików w przeglądarce internetowej.
– Wystarczy załadować pliki na stronę, a później dowolnie obracać i sprawdzać ich zgodność z ustaleniami, komentować każdy detal projektu – mówi Łukasz Borchmann, co-CTO iMeshup – Platforma umożliwia edytowanie najpopularniejszych plików 3D używanych w programach do modelowania przestrzennego: SketchUp, Blender czy Autodesk.
Projekt 3D w chmurach
Idea stojąca za iMeshup jest prosta – skompresować plik, a następnie go udostępnić i umożliwić sugerowanie zmian i poprawek. I faktycznie platforma pozwala importować plik 3D do chmury, 1000-krotnie go skompresować, udostępnić klientowi lub współpracownikowi i umożliwić edycję różnego rodzaju plików .obj .fbx .dae i .skp oraz innych poprzez pluginy.
Model w wirtualnej rzeczywistości
Oprócz wyświetlania plików 3D na ekranie przeglądarki, iMeshup pozwala także na zaprezentowanie ich w wirtualnej rzeczywistości. I chociaż VR najczęściej kojarzy się z goglami do gier, to sprawdza się w podglądzie projektów 3D, np. pozwalając klientom na wirtualny spacer po projektowanym obiekcie. Platforma iMeshup obsługuje każdy rodzaj plików 3D i dystrybuuje je do każdego dostępnego formatu VR (Mobile, Oculus, HTC Vive). Pozwala na zmianę sposobu podglądu projektów przed ich ostateczną realizacją.
Model działania
Platforma iMeshup jest oparta na modelu SaaS (Software as a Service). Klient nie musi instalować oprogramowania na komputerze – dostęp odbywa się bezpośrednio z przeglądarki internetowej. iMeshup pozyskał już dofinansowanie w wysokości 1,3 mln zł. Pochodzi ono z programu POPW 1.1.2. realizowanego przez PARP (800 tys. zł) oraz ze wsparcia Anioła Biznesu (500 tys. zł).