Promowanie bezpiecznych praktyk montażu rusztowań, podnoszenie standardów bezpieczeństwa pracy na wysokości oraz edukacja w zakresie bhp, a wśród zainteresowanych: inżynierowie, kierownicy budów, inspektorzy, właściciele i pracownicy firm budowlanych, młodzież szkół technicznych oraz studenci uczelni wyższych technicznych – 17 maja 2024 r. Olsztyn stał się areną „Mistrzostw w Bezpiecznym Montażu Rusztowań”.
Olsztyńskie BMR to jedyne takie wydarzenie w Polsce, a jednocześnie największe, jakie organizują specjaliści z branży rusztowaniowej, połączonej z bhp oraz szalunkami. A trzeba dodać, iż jest to jedna z najbardziej wymagających i ryzykownych profesji świata. Montaż rusztowań wymaga precyzji oraz skupienia, dlatego inicjatywy poprawy standardów bezpieczeństwa w tym obszarze są niezwykle istotne. Warmińsko-Mazurska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa ma tego świadomość. Jako jeden z patronów tej imprezy wraz z reprezentującym ją Jarosławem Kuklińskim, przewodniczącym W-MOIIB, i Jackiem Zabielskim, który reprezentował izbę i jednocześnie Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, izba promowała podczas wydarzenia samorząd, kształcenie wyższe techniczne i zawód inżyniera budownictwa. Rangę tego wydarzenia podkreślił również patronat honorowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
BMR 2024 zorganizowane zostały przez lokalną firmę rusztowaniową Jurgo sp. z o.o. oraz Centrum Szkoleń Branżowych Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy wsparciu Okręgowego Inspektoratu Pracy PIP w Olsztynie. Przyciągnęły uwagę zarówno profesjonalistów z branży budowlanej, jak i mieszkańców regionu. Wydarzenie otworzył Jarosław Kowalczyk, okręgowy inspektor pracy w Olsztynie. Następnie rozpoczęła się rywalizacja drużyn monterskich. Startowały ekipy z całej Polski, które musiały wykazać się umiejętnościami technicznymi i znajomością przepisów bhp. Kolejnym punktem wydarzenia był widowiskowy pokaz symulowanej katastrofy rusztowania, połączony z ewakuacją poszkodowanych oraz pokazem pierwszej pomocy. W międzyczasie można było przyjrzeć się, jak powinna wyglądać prawidłowa ewakuacja osoby poszkodowanej wiszącej na wysokości. Warszawski Instytut Technologiczny i firma GEDA przygotowały pokaz nadawania klasy pomostom metalowym oraz transportu pionowego elementów urządzeniami firmy. Były pokazy transportu pionowego i poziomego wózkami widłowymi firmy AMB Wózki Widłowe na samochody Renault firmy ALCAR, sprawdzania wytrzymałości kotew na wyrywanie firmy Fischer, przeciążenia pomostów drewnianych i metalowych w wykonaniu firmy Jurgo, a nawet pokaz wpływu alkoholu i narkotyków na sprawność psychofizyczną pracowników, przeprowadzony przez studentów III roku Wydziału Budownictwa UWM. Wydarzenie z napiętym harmonogramem prowadził Andrzej Brzozowski, redaktor z Radia Eska.
Mistrzostwa to nie tylko pokazy, ale również platforma do dyskusji i edukacji. Kulminacją wydarzenia była debata pt. „Śmierć na rusztowaniu – czy nas na to stać?”. Eksperci omawiali najpoważniejsze zagrożenia oraz sposoby ich eliminacji. Prowadzącym debatę była Urszula Gawrysiak, dyrektor Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Mistrzostwom towarzyszyły targi branżowe, podczas których firmy prezentowały swoje najnowsze produkty oraz technologie związane z rusztowaniami i pracą na wysokości. Udział brały także m.in.: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, szkoły ZDZ w Olsztynie, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, Grupa Ratownictwa Polski Czerwony Krzyż, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Podczas wydarzenia wystąpili Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” UWM oraz Bractwo Rycerskie „Konwent Świętego Piotra” z Olsztynka.
Barbara Klem
Fot. Anna Nowakowska
Czytaj także:
Konkurs „wyKOMBinuj mOst 2024”
V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 – przeszłość dla przyszłości