Katalog Detali Drogowo-Mostowych, którego oficjalna premiera nastąpiła podczas targów AUTOSTRADA-POLSKA 2017, został wydany przez firmę Hilti – lidera w dziedzinie systemowych rozwiązań dla profesjonalistów z branży budowlanej.
Katalog uzyskał aprobatę środowisk naukowych, m.in. Politechniki Rzeszowskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. W przyszłości Hilti podejmie działania w kierunku umieszczenia swoich rozwiązań w nowelizacji Katalogu Detali Mostowych wykonanym na zlecenie GDDKiA.
Branża budowlana w Polsce dynamicznie rozwija się pod kątem stosowanych technologii, metod realizacji inwestycji oraz zarządzania budową. Dotyczy to również budownictwa inżynieryjnego, a w szczególności inwestycji drogowo-mostowych, które są w Polsce w ostatnim czasie realizowane na dużą skalę. Tradycyjne zalecenia obowiązujące w tym zakresie od wielu lat w znacznym stopniu odbiegają do dzisiejszych realiów budowy, powodując, iż cały proces jest wolny, nieefektywny i drogi.
Przykładem może być zastosowanie kotew „koszykowych” (nazywanych również przyłączeniowymi lub wielopunktowymi) do mocowania barier, balustrad czy ekranów. Ich zastosowanie wymaga precyzyjnego dowiązania kotew do zbrojenia na etapie prac żelbetowych. W praktyce często oznacza to, że np. przy montażu barier pręty kotwy zabetonowanej nie pasują do otworów montażowych. Taka sytuacja powoduje konieczność wykonania dodatkowych robót, co podnosi koszt i wydłuża czas inwestycji. To rozwiązanie uniemożliwia również zastosowanie nowoczesnych technologii do wykonywania kolejnych warstw betonowych, takich jak np. maszynowe zagęszczenie i zacieranie mieszanki betonowej.
– Rozwiązanie Hilti pozwala na zastosowanie szybkich, nowoczesnych technologii wykonywania podłoży betonowych i dopiero po dostarczeniu bariery na budowę wykonanie otworów i zamocowań z uwzględnieniem rozmieszczenia otworów montażowych. Takie zalecenia znajdują się w naszym katalogu – mówi Wojciech Pękowski, kierownik ds. technicznych w Hilti Poland.
Katalog Detali Drogowo-Mostowych zawiera zbiór aplikacji, które umożliwiają profesjonalną realizację obiektów drogowo-mostowych w oparciu o najnowsze badania, zgodnie z aktualnymi wytycznymi (takimi jak EN1317 w przypadku barier drogowych).
Wśród zaprezentowanych w katalogu aplikacji mamy:
1. Mocowanie kapy chodnikowej.
2. Mocowanie krawężnika.
3. Zespolenie nadbetonu z płytą.
4. Mocowanie barier energochłonnych.
5. Mocowanie słupów nośnych ekranów akustycznych.
6. Mocowanie balustrad mostowych.
7. Uciąglanie zbrojenia i wklejanie prętów z wykorzystaniem żywic.
8. Mocowanie materiałów izolacyjnych i separacyjnych za pomocą gwoździ wstrzeliwanych.
9. Mocowanie repera geodezyjnego.
Opisane w katalogu rozwiązania zostały przebadane i pozytywnie przeszły rygorystyczne testy w nowoczesnych laboratoriach. Dodatkowo aplikacje te uzyskały pozytywne opinie autorytetów z niezależnych ośrodków naukowych w Polsce, specjalizujących się w tej dziedzinie:
– Ocena rozwiązania jest pozytywna. Jego stosowanie ułatwi i przyspieszy wykonywanie prac remontowych – prof. dr hab. inż. Jan Biliszczuk, Politechnika Wrocławska.
– Analizowane rozwiązanie należy zaopiniować pozytywnie. Wskazane jest podjęcie działań zmierzających do rozpowszechnienia rozwiązania w środowisku projektantów i wykonawców obiektów mostowych – dr hab. inż. Tomasz Siwowski, Politechnika Rzeszowska.
– Zamieszczone w naszym katalogu opracowania, poparte niezbędnymi aprobatami i dokumentami dopuszczającymi, wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnej inżynierii. Liczymy, iż przyczynią się w znaczący sposób do rozwoju branży drogowo – -mostowej w Polsce – podsumowuje Wojciech Pękowski.
W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji obiektów drogowo-mostowych w dowolnym miejscu w Polsce.
Hilti (Poland) Sp. z o.o.
ul. Puławska 491, 02-844 Warszawa
tel. 801 888 801, 22 320 56 00