788 miejsc siedzących, powierzchnia równa 5102 m² oraz płaski dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników – tak prezentuje się oddana właśnie do użytku nowa hala Cracovii.
10 maja oficjalnie otwarto obiekt zlokalizowany przy Alei Focha.
– W ciągu dwóch lat zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Płyta boiska osadzona jest 3,5 m pod poziomem terenu. Na sufitach hali i największych pomieszczeń zastosowaliśmy okładzinę akustyczną w postaci tynku celulozowego, a w całym budynku nie ma nawet 1 m² ścian tynkowanych tradycyjnie – postawiliśmy na surowy charakter wykończenia. Dla podkreślenia tego efektu dominują cztery kolory: rudy, grafitowy, biały oraz odcień naturalnego betonu – wyjaśnia Łukasz Sokołowski, kierownik budowy, Skanska.
Budynek o horyzontalnej bryle jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Przy jego budowie wywieziono 22 000 m³ ziemi. Gdyby załadować ją do pociągu towarowego, to na torach zobaczylibyśmy skład o długości 4,5 km z 366 wagonami. Obiekt został zintegrowany z otoczeniem poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach. Wysokość budynku wynosi 16,48 m. Elewację pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten – stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie. Powierzchnia, na której zastosowano Cor-Ten, odpowiada 25 boiskom do siatkówki. Poza stalą kortenowską zamontowano około 1000 m² szklanych fasad i przeszkleń.
Główną część obiektu stanowi sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie meczów większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą prawie 800 kibiców, w tym osoby z ograniczoną mobilnością. To dla nich przygotowano 48 miejsc. W hali powstały również m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, siłownia, taras widokowy i kawiarnia.
Oddana do użytku hala to przede wszystkim symbol Cracovii, ale także Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz ośrodek przygotowań paraolimpijczyków i miejsce rozgrywek lokalnych klubów sportowych. Obiekt pełni również funkcje publiczne, a to dzięki sali wielofunkcyjnej oraz części hotelowej. W pełni przystosowany jest dla osób z ograniczoną mobilnością – ma 430 mb ramp komunikacyjnych. Najdłuższa z nich (250 mb) prowadzi z poziomu terenu na dach.
Halę 100-lecia Cracovii wybudowała firma Skanska S.A. na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków – Zarządu Infrastruktury Sportowej i według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak. Wartość inwestycji to 45,5 mln zł brutto.