Producenci materiałów budowlanych coraz większą wagę przykładają do prowadzenia produkcji w sposób zrównoważony – z poszanowaniem środowiska naturalnego, dbałością o aspekty ekonomiczne i społeczne. Przykładem jest spółka Górażdże Beton, która jako pierwsza w Polsce uzyskała certyfikat Concrete Sustainability Council.
Polska jest piątym co do wielkości rynkiem betonu towarowego w Europie z wolumenem produkcji ponad 25 mln m3. Jak zapewniają specjaliści z branży – beton jest materiałem ekologicznym. Charakteryzuje się najmniejszym śladem węglowym w stosunku do innych materii konstrukcyjnych – takich jak stal lub tworzywa sztuczne – i w 100 proc. podlega recyklingowi. Procesu produkcyjny betonu wywiera jednak wpływ na otoczenie – w rozumieniu społecznym, ekologicznym i infrastrukturalnym. Branża od dawna stopniowo minimalizuje to oddziaływanie we wszystkich obszarach łańcucha dostaw. Górażdże Beton w sposób wymierny pokazał efektywność tych działań poprzez uzyskanie certyfikatu Concrete Sustainability Council.
Fot. Cemientownia Górażdże
Polecamy też: Certyfikacja betonu towarowego w świetle przepisów
Certyfikat Concrete Sustainability Council
CSC to ogólnoświatowy system certyfikacji, który potwierdza zrównoważone zarządzanie zasobami w procesie produkcji betonu. Proces weryfikacji oparty jest na profesjonalnym audycie, który koncentruje się m.in. na transparentności produkcji, dbałości o względy ekonomiczne, socjalne oraz środowisko naturalne w całym łańcuchu dostaw. Za certyfikat odpowiada Concrete Sustainability Council czyli Rada ds. Zrównoważonego Betonu, która została powołana przez Światową Radę Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).
Górażdże od lat produkuje najwyższej jakości beton przy zachowaniu dobrych praktyk w całym łańcuchu dostaw. Dzięki temu, że poddaliśmy się procedurze certyfikacji, uzyskaliśmy dodatkowe, formalne potwierdzenie faktu, że nasz beton pochodzi z odpowiedzialnych źródeł. Jest to istotne również dlatego, że systemy certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM, DGNB czy też LEED, zdobywające coraz większą popularność w naszym kraju, wykorzystują certyfikację CSC w swojej ocenie. CSC przedstawia zatem realną wartość dla naszych klientów – Przemysław Malinowski, Prezes Zarządu Górażdże Beton.
Ideą certyfikatu Concrete Sustainability Council jest transparentne pokazanie procesu produkcji betonu w danym przedsiębiorstwie oraz samego produktu. Dzięki posiadaniu CSC producenci betonu mogą klarownie opisać swoje zaangażowanie w dobre praktyki w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Firmy, które poddają się audytowi nie tylko otrzymują certyfikat, ale także dostając informację zwrotną – mogą zwrócić uwagę na miejsca w procesie produkcyjnym, które wymagają poprawy.
Beton jest drugim po wodzie najczęściej wykorzystywanym materiałem na świecie. W miastach użycie betonu jest kluczowym czynnikiem rozbudowy nowych przestrzeni – budynków oraz infrastruktury. Poziom produkcji utrzymuje się i w kolejnych trzech latach w Polsce prognozuje się nieznaczne wzrosty o 1-2 proc. do ponad 27 tys. m3 w roku 2021. Kontrola standardów w obszarze wpływu na otoczenie jest więc kluczowa w perspektywie mikro i makro.
Fakt, że jesteśmy w Polsce pionierami w zakresie posiadania certyfikatu, pokazuje nasze zaangażowanie w zrównoważoną produkcję, jest dla nas powodem do satysfakcji i dużym motywatorem. Concrete Sustainability Council obrazuje priorytety naszej marki i doskonale wpisuje się w jej misję i wizję – Andrzej Losor, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Górażdże.
Zobacz też: Domieszki do betonów w praktyce budowlanej