19 września odbyło się oficjalne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie to pierwszy teatr dramatyczny wybudowany w naszym kraju po II wojnie światowej.
Gmach Teatru Szekspirowskiego ma nawiązywać do Szkoły Fechtunku powstałej w Gdańsku na początku XVII wieku i funkcjonującej przeszło 200 lat. Był to wielofunkcyjny obiekt, w którym oprócz ćwiczeń i spotkań szermierczych, odbywały się także spektakle teatralne, podczas których występowały angielskie grupy aktorskie z dramatami autorstwa Williama Szekspira. Kolejne modernizacje przystosowywały budynek w coraz większym stopniu do wymogów przedstawień teatralnych. Konstrukcja przetrwała przypuszczalnie do 1809 r.
Fot. Dawid Linkowski
Niemalże w tym samym miejscu, co gmach dawnego teatru, powstał nowoczesny obiekt idealnie wpisujący się w otaczającą zabytkową architekturę średniowieczno-renesansową. Autorem projektu jest włoski architekt Renato Rizzi, którego koncepcja została wybrana w ramach konkursu w 2005 r.
Założeniem, jakie przyświecało powstaniu Teatru Szekspirowskiego, było umieszczenie drewnianego wnętrza w ciężkiej, ceglanej bryle. Przykuwającym uwagę elementem projektu jest otwierany dach, który umożliwi organizowanie przedstawień pod gołym niebem, przy naturalnym świetle. Wszystko to tworzy wrażenie, jak gdyby obiekt był wielką, otwieraną szkatułką, której skarbem jest nie tylko zrekonstruowane wnętrze Szkoły Fechtunku, ale też wydarzenia artystyczne, odbywające się w jego wnętrzu.
Fot. Schöck Sp. z o.o.
Ten nowatorski i zaawansowany projekt wymagał równie innowacyjnych rozwiązań w fazie planowania konstrukcji oraz zastosowanych materiałów budowlanych. Między innymi konieczne było połączenie żelbetowych, zewnętrznych elementów architektonicznych elewacji z budynkiem. Zostało to wykonane na bazie łącznika Schöck Isokorb typu K, który stosowany jest do łączenia konstrukcji żelbetowych.