Energochłonność budynków spada

19.08.2022

Liczba nieruchomości na świecie wzrosła w ciągu 5 lat o 10%, a energochłonność budynków i emisja CO2 ciągle spada.

 

Raport UNFCCC 2021 przedstawia kluczowe zmiany, jakie zaszły w budownictwie na przestrzeni lat 2015–2020. Przede wszystkim wzrosła powierzchnia brutto budynków z 224 mln m² w 2015 r. do 246 mln m² w pandemicznym 2020 r. Oznacza to, że w ciągu 5 lat powierzchnia nieruchomości urosła o 9,8%. Są one natomiast bardziej przyjazne środowisku, gdyż w tym samym czasie energochłonność budynków spadła o 5,7%, a ich emisja dwutlenku węgla o 17,2%. Wynika z tego, że zwiększająca się powierzchnia inwestycji nie idzie w parze z wyższym negatywnym wpływem na środowisko. Jest to spowodowane rosnącą świadomością z zakresu ochrony środowiska. Zwiększyła się też znacząco liczba krajów, które mają kodeksy energetyczne – o 30,6%, czyli z 62 państw w 2015 r. do 81 w 2020 r.

 

energochłonność budynków

Fot. artellliii72 – pixabay.com

 

Budownictwo nadal ma jednak wiele do zrobienia. Z analizy danych Eurostatu wynika, że branża budowlana wykorzystuje pośrednio lub bezpośrednio (głównie podczas użytkowania budynków) ok. 40% wytwarzanej energii. Do tego generuje rocznie ponad 0,8 mld ton odpadów, czyli 36% łącznej ich ilości, oraz wykorzystuje bezpośrednio 1,8 mld ton surowców pierwotnych, czyli zużywa 25% łącznego na nie zapotrzebowania.

Z raportu CBRE „Global Investor Intentions Survey 2021” wynika, że 60% przedstawicieli firm uwzględnia czynniki ESG (środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny) w swoich strategiach. Oznacza to, że biorą też pod uwagę kwestię zrównoważonego rozwoju w budownictwie i są w stanie za to dopłacić. Zielone budynki osiągają wyższe czynsze niż porównywalne nieruchomości niecertyfikowane. W USA czynsze za powierzchnie w biurowcach z certyfikatem LEED są o 5,6% wyższe niż w budynkach bez niego. Różnice są widoczne zwłaszcza w przypadku biurowców z certyfikatem LEED Platinum, które przeciętnie generują o 0,51% wyższy roczny wzrost stawki niż nieruchomości bez niego.

Ekologiczne budynki mają wyższe czynsze, ale za to wykazują niższe miesięczne koszty operacyjne i eksploatacyjne. W USA biurowce z certyfikatem Energy Star zużywają o 35% mniej energii niż nieruchomości bez takiej certyfikacji. Natomiast brytyjski Bloomberg London Building, biurowiec z najwyższym ratingiem certyfikatu BREEAM na świecie, osiąga mniejsze zużycie wody o 73%, a energii o 35% względem budynków bez tego certyfikatu. W Singapurze po wdrożeniu nowych energooszczędnych technologii w 2020 r. roczne zużycie energii w biurowcu Keppel Bay Tower było o połowę niższe niż w typowym biurowcu w tym państwie-mieście.

– O tym, że budownictwo musi przejść gruntowną transformację, żeby wywierać jak najmniejszy wpływ na środowisko, mówi się od dawna. Notowane teraz wyniki wskazują, że coś zaczyna się zmieniać. Coraz więcej firm widzi też wartość w trzymaniu się zasad ESG i chodzi nie tylko o korzyści wizerunkowe, ale też biznesowe. Właściciele nieruchomości zyskują wzrost wartości i konkurencyjności budynku, a najemcy mają możliwość korzystania z przestrzeni zapewniającej wysoki standard i optymalizację kosztów eksploatacyjnych – mówi Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE.

 

Źródło: CBRE

 

Czytaj także:

Wpływ materiałów budowlanych na energooszczędność budownictwa

Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne. Energooszczędność

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in