Ekologiczny biurowiec .BIG gotowy

18.06.2019

W biurowcu .BIG firmy Ghelamco Poland, wybudowanym u zbiegu ulic Kapelanka i gen. B. Zielińskiego w Krakowie, zastosowano nowoczesne rozwiązania ekologiczne oraz zabezpieczenia.

 

Biurowiec .BIG w Krakowie

 

Realizacja biurowca .BIG przez firmę Budimex trwała od lipca 2017 r. do 2019 r. Kubatura inwestycji to ponad 73 tys. m³, a jej powierzchnia użytkowa – 10 tys. m². Budynek ma cztery kondygnacje naziemne oraz dwupoziomowy garaż podziemny, wyposażony m.in. w parking dla rowerów z gniazdami do ładowania elektrycznych jednośladów. Na parterze zaplanowano część usługową. Pracownicy biurowca będą mieli do dyspozycji ponad 200 m² tarasu zlokalizowanego na dachu, z którego rozciąga się widok na panoramę Krakowa.

 

 

Rozwiązania ekologiczne

Biurowiec .BIG został wybudowany w systemie certyfikacji BREEAM, co oznacza, że zarówno na poziomie projektu, jak i wykonania inwestycja została poddana surowej ocenie pod względem jej wpływu na środowisko.

– Zależało nam na stworzeniu budynku o wysokiej energooszczędności, dlatego biurowiec ma zainstalowane m.in. czujniki natężenia oświetlenia, które automatycznie dostosowują jego moc w zależności od pory dnia czy zachmurzenia. W częściach przechodnich oraz w pomieszczeniach sanitarnych zastosowano czujniki obecności automatyczne włączające oświetlenie. Ponadto okna wyposażone zostały w kontaktrony wyłączające klimatyzację w strefie, w której otworzono okno – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

– Warto wspomnieć także o instalacjach grzewczych oraz chłodniczych wykonanych z dużym naciskiem na jakość izolacji cieplnej czy o systemach oszczędzania wody, np. w umywalkach. Wszystko po to, by eksploatacja była oszczędna pod każdym względem – dodaje Paweł Opoka, dyrektor kontraktu ze strony Budimeksu.

 

 

Specjalne zabezpieczenia

Głównym najemcą biurowca .BIG jest Bank State Street, dla którego Budimex SA zaaranżował cztery piętra.

– Bank wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań architektonicznych oraz budowlanych. Ze względu na to wyposażyliśmy inwestycję np. w zabezpieczenia antyterrorystyczne, system mobilnych zapór przeciwpowodziowych czy w instalację detekcji wycieku w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei w garażu podziemnym, który pomieści 125 samochodów, zbudowaliśmy śluzy bezpieczeństwa– mówi Dariusz Blocher.

Biurowiec został wyposażony także w liczne udogodnienia. – Każde piętro zostało wyposażone w oddzielną serwerownię i kuchnię. Z kolei na najwyższej kondygnacji znajduje się kantyna, sale konferencyjne oraz pomieszczenie do odpoczynku – opowiada D. Blocher.

 

Czytaj też: Nowy raport Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in