Eko efekt dla domu

26.09.2008

BuildDesk Eko Efekt to program komputerowy, który oblicza wielkość efektu ekologicznego i redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikającą z przeprowadzenia działań termomodernizacyjnych. Obrazuje on efekty modernizacji systemów grzewczych oraz systemów produkcji ciepłej wody użytkowej lub całkowitej modernizacji budynku.

Ponad 40 proc. energii wykorzystywanej w Polsce jest zużywana przez budynki, z czego aż 34 proc. przez budynki mieszkalne. W obliczu drożejących cen energii oraz rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób korzysta z rozwiązań energooszczędnych. Ich zastosowanie może być współfinansowane przez Unię Europejską, Wojewódzki lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska lub też Ekofundusz.

– Aby ubiegać się o wsparcie finansowe należy przedstawić pełną dokumentację modernizowanego budynku jak również obliczenia pokazujące wielkość efektu ekologicznego w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dlatego stworzyliśmy BuildDesk Eko Efekt, program komputerowy, który obrazuje efekty modernizacji systemów grzewczych oraz systemów produkcji ciepłej wody użytkowej lub całkowitej modernizacji budynku – tłumaczy Piotr Pawlak, Dyrektor Zarządzający Firmy BuildDesk Polska.   
Bezpośredni efekt ekologiczny jest wyrażony za pomocą obliczeniowej emisji rocznej [Mg/rok] dla stanu istniejącego i projektowanego, obliczoną w bilansie energetycznym według aktualnie obowiązujących norm w oparciu o średniomiesięczne temperatury obliczeniowe. Stopień redukcji zanieczyszczeń obliczony jest w oparciu o wielkości emisji rocznej.
Drugim rodzajem efektu ekologicznego generowanym przez program jest tzw. emisja równoważna. Określa ona wielkość ogólną emisji zanieczyszczeń pochodzących                z określonego (ocenianego) źródła zanieczyszczeń, która wynika z łącznej wielkości rzeczywistych emisji poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń pochodzących z tego źródła pomnożonych przez ich współczynniki toksyczności.

– Program został stworzony na podstawie danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dozwolonego poziomu substancji szkodliwych w powietrzu oraz ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Informacje dotyczące emisji kotłów i systemów grzewczych zawarte            w programie opierają się również na specyfikacji podawanej przez producentów. Program aktualizuje się po każdym uruchomieniu – wyjaśnia Pawlak.
Program działa zarówno w wersji online jak i offline. W trakcie pracy nie jest potrzebne podłączenie do Internetu. Jednak, aby wygenerować wydruk dokumentu pokazujący efekty ekologiczne, należy być podłączonym do sieci.
Program pozwala ponadto importować dane z innych programów m.in. BuildDesk Energy Audit. Dzięki czemu przygotowując audyt energetyczny modernizacji budynku możemy również przygotować opracowanie przedstawiające efekt ekologiczny przeprowadzonej modernizacji. – By pomóc klientom, w sprawnej obsłudze programu stworzyliśmy Port@l BuildDesk, gdzie każdy użytkownik korzystając ze swego konta może generować zarówno wydruki efektów ekologicznych za pomocą BuildDesk Eko Efekt, a także dodatkowo wydruki audytów energetycznych za pomocą BuildDesk Energy Audit – mówi Pawlak.
Dzięki programowi można monitorować działania modernizacyjne pod względem ich wpływu na środowisko naturalne. Informacja na temat emisji CO2 pozwoli na podjęcie kroków zmierzających do jej ograniczenia, a co za tym idzie ograniczenie zużycia energii i oszczędność pieniędzy.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in