Rewitalizacja Dyrekcji Stoczni Gdańskiej jest pierwszym etapem odrestaurowania Stoczni Cesarskiej – 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku.
Powstały w 1871 r. obiekt (o powierzchni użytkowej 4000 m²) przez lata był przebudowywany, rozbudowywany i uległ zniszczeniom podczas działań wojennych. Od czasu powstania przechodzi pierwszy kompleksowy remont zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, od konstrukcji do detali. Wyczyszczeniu i scaleniu kolorystycznemu poddano 160 tys. zabytkowych cegieł z czterech różnych zakładów (Kokoszken – Kokoszki, Cadinen – Kadyny, Kolibken – Kolibki, Lenzen-Schmit – Leźno). Naprawiono, uzupełniono i wymieniono 100 km fug. Wymieniono i odrestaurowano także 330 okien. Te, które nie zachowały się nawet w szczątkowej formie, odtworzono dzięki archiwalnym zdjęciom. W obiekcie wykonano poziome i pionowe hydroizolacje.
W Dyrekcji Stoczni Gdańskiej zostanie zamontowana po raz pierwszy winda, która ułatwi korzystanie z niej przez osoby z ograniczeniami ruchowymi. Zostaną zamontowane nowoczesne instalacje wentylacyjne, grzewcze i ppoż. Na wieżę budynku powrócił również zegar. Wszystkie prace są realizowane przy udziale specjalistów od konserwacji zabytków.
– Postawiliśmy na odrestaurowanie i wyeksponowanie ceglanych murów, drewnianych schodów, okien i drzwi oraz stalowych detali i takie zagospodarowanie wnętrz, aby spełniały wymogi startupów i innych nowoczesnych firm. Budynek będzie wyposażony w nowoczesne zaplecze techniczne i sprzętowe, przygotowywane są współdzielone sale konferencyjne i mniejsze sale spotkań, przestrzeń co-workingowa ze strefami chill-outu i integracji – powiedział Jakub Bladowski – prezes zarządu Roark Studio – autora projektu wnętrz budynku.
Obecnie w budynku prowadzone są prace wykończeniowe. Inwestorem jest Stocznia Cesarska Development. Planowany termin oddania do użytku to trzeci kwartał br.
Przeczytaj też: Monopolis – nowe miejsce kulturalno-biznesowe w Łodzi
5 największych biurowców 2020 r. w Warszawie