Dworzec Wrocław Główny otwarty

05.06.2012

1 czerwca Dworzec Wrocław Główny został otwarty dla podróżnych. Obiekt w ciągu dwóch lat przeszedł generalną modernizację, dzięki czemu stał się połączeniem historycznej bryły z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę XXI w.

Wrocławski dworzec został zmodernizowany dzięki projektowi POIiŚ „Odtworzenie Zabytkowego Historycznego Kompleksu Dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej”. Jego koszt całkowity wyniósł 361,60 mln zł, a unijne dofinansowanie 180,69 mln zł. Projekt został zrealizowany w ramach działania 7.1 Rozwój transportu kolejowego.

Prace budowlane na dworcu rozpoczęły się w kwietniu 2010 r. Od tego czasu zmienił się on diametralnie, stając się obiektem na europejskim poziomie. Kompleksowa modernizacja objęła plac przed dworcem, który stał się oazą zieleni. Został on zaprojektowany w formie zielonych wysp poprzecinanych deptakami spacerowymi. Na placu posadzono też nowe drzewa. Nawiązaniem do tradycji jest odtworzenie po obu stronach wejścia głównego, od strony ulicy Piłsudskiego, historycznych tarasów. Przed każdym z nich postawiono dworcowe fontanny.

 

 

Metamorfozę przeszedł budynek główny wraz z holem kasowym. Wykonano prace konserwatorskie, dzięki którym pomieszczenia w budynku głównym odzyskały dawny blask i historyczne piękno. Obiekt stał się bardziej funkcjonalny, dzięki wykonaniu nowych klatek schodowych z windami, a także schodów ruchomych w holu dworca. W całkowicie nowy sposób zaaranżowano przestrzeń obsługi podróżnego.

Dużo zmian jest widocznych na peronach i w tunelach. Prace w tych miejscach miały charakter odtworzeniowy (np. odrestaurowanie stalowych elementów konstrukcyjnych hal peronowych czy odtworzenie świetlików) i odbywały się przy konsultacji z konserwatorem zabytków. Nowym elementem jest powstanie fragmentu hali peronowej zadaszonego membraną pomiędzy dwoma historycznymi halami. Z punktu widzenia podróżnych największym atutem jest pojawienie się schodów ruchomych na perony od strony tunelu miejskiego, a także taśm bagażowych przy schodach prowadzących do tunelu centralnego. Osoby niepełnosprawne dostaną się na peron za pomocą nowych wind i platformy przyschodowej.

 

 

Nowym elementem kompleksu dworcowego jest tzw. dworzec nocny, przypominający swoim wyglądem wagon. Składa się on z trzech kondygnacji skomunikowanych ze sobą schodami i windą. Na podziemnym poziomie dworca nocnego zlokalizowano zaplecze techniczne, a także toalety, również dla osób niepełnosprawnych, na parterze zaś hol. Na piętrze znajdują się: poczekalnia i toalety wraz przestrzenią przeznaczoną na lokal gastronomiczny. Ekologicznym rozwiązaniem umiejscowionym na dachu budowli są kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody w budynku. W ramach inwestycji dostosowano do realiów XXI w. system nagłośnienia, elektronicznej informacji dla podróżnych i monitoringu. O bezpieczeństwo pasażerów będzie dbało 250 kamer stałych i obrotowych, na które podgląd będzie miała ochrona dworca, Policja i Straż Ochrony Kolei.
Pod placem wybudowano parking podziemny na 217 samochodów. We wschodniej części placu ulokowano parking typu „kiss and ride” i postój taxi.

 

Źródło: MTBiGM

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.