Drewniane budynki mieszkalne – rozwiązania konstrukcyjne

17.05.2021

Przy zachowaniu należytej staranności wykonania i wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych trwałość domów drewnianych jest porównywalna z murowanymi.

 

Domy o konstrukcji drewnianej to stale rozwijająca się nisza na polskim rynku budowlanym. Popularyzacja domów z drewna wpływa znacząco na poprawę ich jakości. Opracowywane są coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne, zwiększa się liczba wykwalifikowanych ekip budowlanych. Rozwój technologii prefabrykacji domów drewnianych zwiększa ich niezawodność i sprawia, że mogą one konkurować z tradycyjnymi konstrukcjami murowanymi.

Współcześnie budowane w Polsce domy z drewna można podzielić na trzy kategorie: z bali, z paneli SIP (ang. Structural Insulated Panels) i o lekkim szkielecie drewnianym.

 

Drewniane budynki z bali

Bale to drewniane elementy tarte o przekroju prostokątnym i o grubości 50-100 i szerokości 100-250 mm. Domy z bali to jedna z najstarszych metod konstrukcyjnych wykorzystywanych w budownictwie drewnianym. Ściany wykonuje się zwykle ze świerkowych lub sosnowych elementów układanych poziomo, łączonych ze sobą w narożach budynku. Typowymi elementami konstrukcyjnymi domów z bali są obrobione dłużyce o przekroju prostokątnym z dodatkowymi wyżłobieniami, rzadziej stosuje się obtoczone drewno okrągłe o ustandaryzowanych średnicach na całej długości elementu (nieobrobiony pień drzewa jest stożkowy). Obecnie bale produkuje się także z drewna klejonego warstwowo, wykończonego półokrągłymi fragmentami tarcicy lub w formie trójwarstwowego prefabrykatu (zewnętrzne warstwy drewniane, wnętrze z pianki poliuretanowej, całość spięta przekładkami).

 

Drewniane budynki

Drewniane budynki mieszkalne. Fot. stock.adobe/bonorbert3

 

Ściany układa się na drewnianych belkach podwalinowych odizolowanych od fundamentu. Spód takiej belki powinien się znajdować co najmniej 300 mm powyżej poziomu terenu. Przestrzenie między balami uszczelnia się włókniną, wypełnia materiałami syntetycznymi lub wełną drzewną. Do połączenia elementów ściennych w narożnikach budynku stosuje się złącza ciesielskie typu zamek zrębowy, jaskółczy ogon lub zamek francuski. Koronę ściany zamyka bal zwany oczepem. Na nim się opiera więźba dachowa lub belki stropowe. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normatywami budynki z bali wymagają dodatkowego docieplenia (przegroda pionowa wykonana wyłącznie z litego drewna musiałaby mieć grubość ok. 80 cm).

Bale o standaryzowanych przekrojach poprzecznych poddaje się procesom prefabrykacji, wykonując w fabrykach wszystkie niezbędne złącza. W przypadku domu z nieregularnych elementów (np. okorowanych dłużyc) istnieje możliwość jego wybudowania w zakładzie produkcyjnym. Po wykonaniu konstrukcji następuje demontaż, oznaczenie elementów składowych, transport do docelowej lokalizacji i ponowne złożenie. Znacząco skraca to czas budowy, ułatwia realizację robót zimą, a także zwiększa jakość połączeń.

 

Sprawdź też:

Budynki drewniane coraz popularniejsze w Polsce

Ciągła Ścieżka Obciążenia i jej znaczenie dla konstrukcji budynków szkieletowych

Przemysł drzewny i budownictwo drewniane reprezentowane w parlamencie

Drewno klejone krzyżowo – nowoczesny materiał budowlany

Drewno klejone warstwowo – czy tylko konstrukcje wielkowymiarowe?

Niskoenergetyczne domy drewniane

 

Drewniane budynki z paneli SIP

Panele SIP to trójwarstwowe prefabrykowane elementy konstrukcyjne składające się z rdzenia izolacyjnego zabezpieczonego obustronnie warstwami osłonowymi. Rdzeń najczęściej wykonuje się ze styropianu lub pianki poliuretanowej, a poszycie z płyt OSB, MFP bądź cementowych wzmocnionych siatką z włókna szklanego. Elementy składowe paneli spaja się klejem poliuretanowym. Poszczególne panele łączy się metodą na obce pióro – w warstwie izolacyjnej umieszcza się drewniany kształtownik, który sczepia się z płytami osłonowymi przy użyciu wkrętów. Połączenia zabezpiecza się pianką poliuretanową.

 

W dalszej części artykułu:

  • Zastosowanie paneli SIP, zalety i wady tego rozwiązania
  • Domy o lekkim szkielecie drewnianym
  • Prefabrykacja domów szkieletowych

 

mgr inż. Mikołaj Kowhan
Tegne Consulting Engineers sp. z o.o.
dr hab. inż. Maciej Sydor
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Wydział Leśny i Technologii Drewna

 

Polecamy: Produkty budowlane

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in