Domy jednorodzinne prefabrykowane od A do Z

20.09.2021

Przy obecnych możliwościach na rynku budowlanym, rosnących cenach materiałów i robocizny oraz w związku z wadami tradycyjnych sposobów budowania, coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na budownictwo prefabrykowane.

 

Oczekiwania inwestorów to szybkość budowania, trwałość elementów oraz cena, stąd wybór technologii budowy domu jednorodzinnego nie jest już taki oczywisty. Jedną z możliwości są gotowe domy sprefabrykowane w zakładach produkcyjnych.

Domy jednorodzinne prefabrykowane – trochę danych

Według danych GUS obecnie w Polsce udział prefabrykacji w rynku budowlanym kształtuje się na poziomie ok. 1%. Dla porównania, w Skandynawii prefabrykacja stosowana jest w 8 na 10 budynków tego typu, a w Wielkiej Brytanii co szósty dom jest realizowany właśnie w tej technologii. Powszechnie, nie tylko w Europie, rozwija się oferta obiektów realizowanych z prefabrykatów. Trend dobrze widoczny jest np. w Stanach Zjednoczonych, Australii, a także Chinach czy Indiach.

 

domy jednorodzinne prefabrykowane

Fot. stock.adobe.com/benik.at

 

Europa ma bogate doświadczenia w budowie z prefabrykatów z dziesięcioleci powojennych. Podobnie jak w Polsce zainteresowanie tą metodą z czasem wygasło. Obecnie, ze względu na duże zapotrzebowanie na mieszkania, trudność w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników budowlanych, korzyści, jakie daje szybka i sprawna realizacja w warunkach zapewniających większą kontrolę nad procesem budowy, prefabrykacja zaczęła wzbudzać ponowne zainteresowanie. Coraz większą popularnością metoda ta cieszy się m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie coraz liczniej pojawiają się firmy oferujące budynki wykonane w tej technologii. W naszym kraju działa wiele firm produkujących nowoczesne prefabrykaty, ale wytwarzane przez nie materiały trafiają głównie do Skandynawii, Beneluksu i Niemiec. Pojawiające się jednak coraz częściej w Polsce obiekty realizowane z udziałem prefabrykatów można traktować jako czytelne sygnały powrotu zainteresowania tą metodą. Na prefabrykację patrzą z uwagą zarówno deweloperzy, wykonawcy, jak i architekci.

 

Zobacz:

Nowoczesna prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym

Ciężka prefabrykacja betonowa w Polsce – wartość rynku sięgnie 3,5 mld zł

Domy jednorodzinne prefabrykowane – technologia

Obecnie na rynku europejskim, z uwagi na trwałość, wytrzymałość oraz możliwość uzyskania unikatowego wzoru, beton stał się wiodącym obok drewna materiałem, z którego wytwarzane są gotowe elementy do produkcji budynków.

Budowa domów jednorodzinnych w technologii prefabrykacji cechuje się precyzją, co sprawia, że realizacja jest prosta, szybka i nie wymaga ciągłej pracy wielu ekip budowlanych. Jedną z najistotniejszych zalet tej metody jest to, że poszczególne elementy, czyli większe, gotowe części budynku, przestrzenne moduły, które stanowią całość, połowę czy mniejszą część domu, powstają w zakładzie wytwórczym.

Prefabrykaty wytwarzane są w zamkniętej hali przy pomocy nowoczesnego sprzętu, który gwarantuje zachowanie powtarzalności szczegółów i precyzję wykonania. Obecnie produkcja odbywa się niezależnie od warunków atmosferycznych, dzięki czemu termin powstania elementów, a w dalszej kolejności całego domu, nie jest uwarunkowany porą roku. Produkty poddawane są bardzo wnikliwej kontroli technicznej, co gwarantuje ich trwałość i długowieczność.

Poszczególne elementy zaopatrzone są we wszystkie niezbędne otwory oraz kanały technologiczne służące do rozprowadzania instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wodnej, kanalizacyjnej, c.o., co zdecydowanie upraszcza i skraca czas wykonywania robót wykończeniowych wewnątrz budynku.

Od projektu do realizacji

Producenci oraz dostawcy domów prefabrykowanych oferują gotowe projekty domów jednorodzinnych, ale umożliwiają też adaptację praktycznie każdego projektu na potrzeby wyprodukowania odpowiednich prefabrykatów. Cała procedura wykonania dokumentacji projektowej rozpoczyna się od stworzenia koncepcji modelu przestrzennego, a kończy kompletnym projektem budowlano-wykonawczym zawierającym wszystkie branże instalacyjne.

Bardzo szybka realizacja

Domy prefabrykowane to przede wszystkim bardzo szybki czas realizacji. Jak już wcześniej wspomniano, wynika to wprost z faktu przygotowywania poszczególnych modułów w zamkniętej, nowoczesnej hali produkcyjnej. Dzięki temu budowa domu nie przeciąga się na rok czy dwa lata, jak w przypadku tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Prefabrykaty powstają pod okiem doświadczonych inżynierów technologów. W zaledwie kilka dni od podjęcia zgłoszenia mogą być już przetransportowywane na plac budowy, gdzie wyspecjalizowana brygada monterska przy użyciu ciężkiego sprzętu przeprowadza od razu ich montaż. Taka realizacja z tzw. kół, czyli bez składowania elementów na placu budowy, eliminuje zagrożenie ich uszkodzenia oraz nie generuje dodatkowych kosztów przy montażu na uprzednio przygotowany fundament. Osiągnięcie stanu surowego otwartego dla budynku jednorodzinnego możliwe jest już w 12 godzin. W domu z prefabrykatów można zamieszkać już w trzy miesiące, oczywiście po dopełnieniu niezbędnych czynności formalno-prawnych.

 

W dalszej części artykułu:

  • Czysty plac budowy
  • Brak fundamentów
  • Prefabrykacja nie zna pór roku
  • Domy jednorodzinne prefabrykowane – zalety i wady
  • Rodzaje dostępnych domów prefabrykowanych
  • Czy to dobra metoda dla inwestora indywidualnego?

 

 

mgr inż. Paweł Kaim

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in