Odpowiada Łukasz Smaga – radca prawny.
Jako firma budowlana świadcząca m.in. usługi w zakresie termomodernizacji różnych budynków w miarę możliwości służymy radą w zakresie stosowania przepisów ustawy – Prawo budowlane w przedmiotowym temacie. Pojęcie „docieplenie” zostało wprowadzone przepisami art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 27 marca 2003 r., który nadał nowe brzmienie art. 29. W rezultacie od dnia 11 lipca 2003 r. na mocy art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymagało wykonanie robót budowlanych na docieplenie ścian budynku o wysokości do 12 m. Nowelizacje ustawy – Prawo budowlane dotyczące dociepienia budynków możemy znaleźć w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r., w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r i w ustawie z dnia 12 listopada 2010 r. Reasumując, należy podkreślić, że w stanie prawnym do 27 czerwca 2015 r. docieplenie jedynie budynków o wysokości do 12 m podlegało procedurze zgłoszenia. Natomiast inwestycja polegająca na dociepleniu budynków o wysokości powyżej 12 m mogła zostać rozpoczęta jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę fart. 28 ust. 1 ustawy), z czym wiązało się opracowanie i zatwierdzenie odpowiedniej wykonawczej dokumentacji projektowej. W aktualnym stanie prawnym zagadnienie dociepienia budynków dotyczy art. 29 ust. 2 pkt 4 i nowego określenia zawartego w art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. 2c ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych ustaw (Dz.U z 2015 r poz. 443). Nawiązując do informacji zawartych na wstępie, pragniemy dodać, że w ramach działalności gospodarczej zawarliśmy dwie umowy z dwiema wspólnotami mieszkaniowymi na docieplenie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych różniących się wysokością. Pierwszy z nich ma 4 kondygnacje nadziemne i całkowitą wysokość 13,68 m, natomiast drugi jest budynkiem 9-kondygnacyjnym o całkowitej wysokości 26,83 m. Jakich czynności prawnych muszą dokonać właściciele tych budynków w myśl nowych przepisów przed przystąpieniem naszej firmy do wykonania przedmiotowych robót?
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej: Pb, według brzmienia obowiązującego od dnia 28 czerwca 2015 r. pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m. Z kolei art. 30 ust. 1 pkt 2c Pb stanowi, że zgłoszenia właściwemu organowi wymaga docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m.
Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że realizacja robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków wymaga dopełnienia przez inwestora różnych formalności w zależności od wysokości docieplanego budynku. Na podstawie takiego kryterium należy wyróżnić trzy kategorie robót budowlanych:
1. Docieplenie budynków o wysokości do 12 m, które nie wymaga uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia właściwemu organowi.
2. Docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m, które nie wymaga uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę, natomiast wymaga dokonania przez niego zgłoszenia właściwemu organowi.
3. Docieplenie budynków o wysokości powyżej 25 m, które wymaga uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że inwestor zamierzający zlecić wyspecjalizowanemu podmiotowi docieplenie budynku o wysokości 13,68 m powinien dokonać zgłoszenia właściwemu organowi planowanych robót budowlanych. Jeżeli zaś zleceniem ma być objęte docieplenie budynku o wysokości 26,83 m, inwestor powinien legitymować się pozwoleniem na budowę – stosownie do treści art. 28 ust. 1 Pb.