Stolarka okienna dobrej jakości będzie nam służyć przez wiele lat, dlatego jej wybór nie powinien być przypadkowy.
Energooszczędne i wysokiej jakości okna dachowe nie tylko zapewnią nam komfort na lata – wpuszczą do pomieszczenia więcej światła czy zapewnią optymalną wentylację – ale też pomogą zmniejszyć rachunki. Jednocześnie mogą one znacząco podnieść standard mieszkania czy domu.
Więcej światła na poddaszu – lepsze samopoczucie
Duża ilość światła dziennego ma bardzo istotny wpływ na zdrowie, produktywność oraz samopoczucie domowników. Obecnie spędzamy w budynkach coraz więcej czasu, a więc wpływ optymalnego doświetlenia domu światłem dziennym na nasze zdrowie nabiera jeszcze większego znaczenia – przykładowo reguluje ono poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, czy też melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy sen. W polskich przepisach budowlanych wymagania odnośnie do doświetlenia opierają się na prostej metodzie obliczania stosunku powierzchni okien lub przeszklenia do powierzchni podłogi. Warunki techniczne określają ten stosunek jako 1:8, co stanowi mniej niż 10% powierzchni podłogi pokoju. Aby wpuścić maksymalnie dużo naturalnego światła do pokoju, warto mieć na uwadze, że w małych pomieszczeniach najlepiej, kiedy okna są usytuowane centralnie – dzięki temu słońce doświetla cały pokój. Z kolei w przypadku większych wnętrz warto rozważyć połączenie kilku okien w zestawieniu lub zdecydować się na okna kolankowe czy elementy doświetlające, które są przedłużeniem okien połaciowych. Okna są źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego, dlatego od północy warto stosować produkty o lepszym współczynniku izolacyjności termicznej, natomiast od południa dodatni bilans energetyczny osiągną okna ze standardowym energooszczędnym oszkleniem.
Wydajna wentylacja a zdrowie
Wentylacja usuwa nieświeże i zużyte powietrze, w tym alergeny czy wilgoć. Ma to duże znaczenie w walce z infekcjami, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy bardziej podatni na choroby. Wyjątkowo korzystne okażą się więc dla nas okna dachowe z wbudowanym systemem wentylacji. Wszystkie okna dachowe VELUX wyposażone są w klapy wentylacyjne, które umożliwiają dopływ świeżego powietrza nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. W oknach z górnym systemem otwierania, klapa wentylacyjna zintegrowana jest z uchwytem otwierającym. Okna otwierane klamką na dole wyposażone są w dwustopniową wentylację, umieszczoną w górnej części skrzydła. Każdy system ma wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz i owady. Taka wentylacja jest bardzo wydajna – w zależności od szerokości okna zapewnia przepływ powietrza od 23 do 56 (m3/h). Warto mieć jednak na uwadze, że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie wentylacji pasywnej z aktywną, czyli poprzez otwieranie okien. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnej wymianie powietrza w pomieszczeniu i kontrolowaniu jakości wentylacji. Budując dom, powinniśmy również zwrócić uwagę na takie rozmieszczenie okien, które umożliwi efektywne wietrzenie. Najlepszy efekt uzyskamy w przypadku, gdy możliwe jest tzw. wietrzenie na przestrzał, które pozwala na szybką wentylację w krótkim czasie.
Dodatkowe oszczędności
Odpowiednio dobrane i prawidłowo zamontowane okna dachowe mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie w domu, ale też pomogą nam zredukować rachunki. Jednym z najważniejszych elementów przy instalowaniu okien do poddaszy jest zapewnienie odpowiedniej izolacji połączenia okna z dachem. Rama izolacyjna VELUX BDX ociepli ościeżnicę okna i zapobiegnie ucieczce ciepła oraz przenikaniu wilgoci, a także uchroni przed błędami montażowymi. Dodatkowo, ważnym elementem poprawiającym komfort wnętrz i izolacyjność okien są rolety zewnętrzne, które latem obniżą temperaturę pokoju, a w zimie zredukują straty ciepła. Co równie istotne, zarówno okna dachowe, jak i świetliki mogą znacząco podnieść standard mieszkania czy domu – zwiększy to wartość ewentualnej jego odsprzedaży w przyszłości.
VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa
tel. 22 33 77 000
www.velux.pl