Dlaczego ocieplenie podłogi jest ważne? Jakie materiały zastosować do izolacji termicznej?

15.03.2022

Izolacja termiczna podłóg, czyli elementów wewnątrz domu, jest równie ważna, co docieplenie elementów zewnętrznych, czyli ścian i dachu. Brak warstwy izolacyjnej zadziałałby jak każda inna nieszczelność – to znaczy otworzyłby ciepłu drogę ucieczki.

 

Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, niczym nieograniczone będzie przemieszczało się ku górze. To pierwszy powód, dla którego konieczne jest ocieplenie podłogi, czyli poziomej przegrody oddzielającej kondygnacje. W ten sposób powstaje bariera zatrzymująca ciepło w pomieszczeniach. Zatem nie tylko dom jako bryła powinien być zaizolowany z każdej strony, ale i pomieszczenia wewnątrz również.

 

Brak warstwy izolacyjnej w strukturze podłóg oznacza także przerwanie izolacji cieplnej w miejscu, w którym podłoga styka się ze ścianą. W ten sposób powstaje mostek termiczny, czyli miejsce, przez które ciepło ucieka nadmiernie i to w tym przypadku bezpośrednio na zewnątrz. To kolejny dowód na to, że o dociepleniu należy myśleć całościowo.

 

O tym, jak ważna jest izolacja cieplna podłóg, świadczy także fakt, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów styropianów do tego przeznaczonych. Co do zasady przegrody poziome ociepla się styropianem podkładowym. Jego cechą jest większa odporność na obciążenie niż w przypadku styropianu fasadowego, który służy do ocieplania ścian. Styropiany podkładowe mogą mieć jednak dodatkowe cechy.

 

Wyzwanie pierwsze – bliżej gruntu

Konieczność ocieplenia podłogi na gruncie jest najbardziej zrozumiała. Nie trzeba mieć specjalnej wiedzy, zdrowy rozsądek podpowiada, że przy ziemi jest zimniej. Tutaj zatem potrzebujemy styropianu odpornego na nacisk, na przykład takiego, jak DP CS PRO 100 – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

ocieplenie podłogi

Celem, któremu służą prawidłowo wykonane izolacja termiczna i wentylacja, jest sprawienie, że nisko położone pomieszczenia (piwnice lub parter) będą ciepłe i suche. Stawką w tej grze jest nie tylko komfort mieszkania, czy niższe rachunki za ogrzewanie, ale i zdrowie. W zawilgoconych pomieszczeniach rośnie ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, a te sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Izolacja podłóg na gruncie powinna iść w parze z izolacją fundamentów specjalnie do tego przeznaczonym styropianem.

 

Wyzwanie drugie – hałas

Mniej osób zdaje sobie sprawę, że izolując podłogę oddzielającą np. piętro od parteru lub od poddasza użytkowego można także uzyskać dodatkowe wyciszenie.

Do izolacji tego rodzaju przegród możemy wybrać styropian akustyczny – taki jak Stropomin EPS T. Dzięki niemu takie dźwięki jak tupanie, bieganie, stukanie, uderzenia będą mniej rozchodziły się po domu – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.

ocieplenie podłogi

Styropian akustyczny tłumi tzw. dźwięki uderzeniowe, które powstają niemal w każdym domu, zwłaszcza gdy mieszka w nim kilka osób. Zastosowanie warstwy płyt styropianowych z dodatkową funkcją akustyczną pozwala jednak zapewnić sobie cichszą sypialnię czy biuro. Okres pandemii pokazał przecież, że pokój do pracy w domu może być koniecznością, a nie przywilejem kilku zawodów.

 

Wyzwanie trzecie – ogrzewanie podłogowe

Podłogówka uważana jeszcze do niedawna za rodzaj luksusu jest rozwiązaniem energooszczędnym. Mniejsze zapotrzebowanie na energię w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego wynika z tego, że jest ono niskotemperaturowe. Woda – czynnik grzewczy – ma niższą temperaturę niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Dodatkowo zapewnia lepszy rozkład ciepła w pomieszczeniu (cieplej na dole, chłodniej w okolicach głowy), a to oznacza, że średnia temperatura może być nawet o 2 st. C niższa przy zwykłych grzejnikach, a i tak wystarcza, by czuć się w takim pomieszczeniu komfortowo.

 

Na tę charakterystykę zwraca się coraz więcej uwagi. A skoro tak, to natychmiast pojawia się pytanie – czy za pomocą izolacji cieplnej, która przecież ma służyć oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzania domu, można ten efekt zwiększyć.

Też sobie zadaliśmy to pytanie i w efekcie powstał Instal Panel, styropian przeznaczony pod wodne ogrzewanie podłogowe – mówi doradca technicznych w Styropminie.

Instal Panel PP format BOX

 

Płyty Instal Panel są dodatkowo pokryte srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną, dzięki czemu są bardzo dobrym izolatorem. Warstwa folii trwale przymocowana do styropianu sprawia, że nie trzeba jej dodatkowo rozkładać przy układaniu wodnego ogrzewania podłogowego. Nie trzeba jej zatem stale poprawiać, a docinanie ograniczone jest do minimum, dzięki temu maleje ryzyko popełnienia błędu przy układaniu instalacji.

 

Materiał promocyjny marki Styropmin

 

Zobacz też:

Izolacja podłogi na wysokim poziomie

Ogrzewanie podłogowe – zalety, rodzaje, wymagania i właściwości

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in