Dążymy do doskonałości – nowy system podpór słupowych PCC firmy Jordahl & Pfeifer

22.07.2016

Potrzeba uproszczenia i przyspieszenia realizacji inwestycji oraz obniżenia kosztów przy zapewnieniu wysokiej jakości i trwałości materiałów sprawia, że budownictwo prefabrykowane przeżywa dziś w Polsce prawdziwy renesans.

I choć wspomnienie „wielkiej płyty” jako budownictwa gorszej jakości jest wciąż żywe, rozwój prefabrykacji oraz jej niewątpliwe zalety powodują, że jest to ta gałąź budownictwa, o której śmiało można powiedzieć, że rozwija się najbardziej dynamicznie.

Dzięki najnowocześniejszym technologiom elementy prefabrykowane spełniają dziś najbardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Ciągłej optymalizacji podlega przede wszystkim asortyment połączeń, który stanowił słaby punkt dawnej prefabrykacji. Idąc w tym kierunku, firma Jordahl & Pfeifer, specjalizująca się m.in. w technice połączeń, wciąż poszerza swoją ofertę i doskonali rozwiązania techniczne.

 

 

Doświadczenie i innowacyjność

W tym roku na polski rynek wprowadzony został nowy system podpór słupowych PCC (Pfeifer Column Conector). Łączniki te są kontynuacją poprzedzającego je produktu – podpór PSF, które, w odpowiedzi na zmieniające się zapotrzebowanie, udoskonalono technicznie. PCC to inna, optymalnie dobrana geometria, lepszy schemat statyczny oraz stal o wyższej wytrzymałości niż stosowana dotychczas. Bez zmian pozostała systematyka produktu (nośności), do której przez lata przyzwyczaili się już klienci.

Podpory słupowe PCC PFEIFER stosowane są zwykle do połączeń słupów prefabrykowanych z fundamentem lub z innymi słupami i zapewniają uzyskanie połączeń sztywnych.

Kluczowym etapem dla budownictwa prefabrykowanego jest proces produkcyjny odbywający się w zakładzie prefabrykacji. Już na starcie zapewnione więc zostaje spełnienie najwyższych wymogów jakościowych elementu budowlanego. W tej fazie następuje wbudowanie podpór PCC w słupy. Ze względu na optymalną geometrię podpory możliwe jest wpasowanie jej nawet w prefabrykaty o małych przekrojach. Wybór rozwiązania stopy fundamentowej oraz słupa jako oddzielnych elementów znacznie usprawnia i obniża koszty

transportu. Połączenie skręcane realizowane jest dopiero na budowie. Tym samym proces montażu przebiega sprawniej i jest niezależny od warunków pogodowych. Tuż po dokręceniu słupa, a jeszcze przed wykonaniem podlewki, uzyskujemy połączenie zapewniające stabilność zamocowania prefabrykatu. Zastosowanie systemu PCC PFEIFER pozwala na wyeliminowanie dodatkowych podparć montażowych na budowie, a praca dźwigu skrócona jest do niezbędnego minimum.

System PCC PFEIFER daje możliwość precyzyjnego, a zarazem łatwego ustawienia słupa w pionie za pomocą podkładek i nakrętek rektyfikacyjnych. Po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości podlewki pomiędzy słupem a fundamentem połączenie ma pełną nośność i tworzy sztywny węzeł (przenoszący momenty zginające). Można więc szybko przystąpić do obciążania słupów i montażu kolejnych elementów (belek, dźwigarów, płyt stropowych).

 

 

Kompleksowe rozwiązania

Firma Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana od lat wspiera projektantów i wykonawców, oferując najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie systemów transportowych, montażowych, zbrojeniowych, uszczelniających oraz wielu indywidualnych typów zamocowań i połączeń. Działalności tej przyświeca myśl o usprawnieniu procesu budowlanego, dlatego też firma tak dużą wagę przykłada do kompleksowego opracowywania swojej oferty.

Nie inaczej jest z systemem podpór słupowych PCC PFEIFER – został on zaprojektowany z dbałością o każdy detal. Szeroki wachlarz produktów uzupełniających ułatwia wbudowanie i montaż elementów. Przy osadzaniu podpór w słupie bardzo pomocne mogą okazać się m.in. kształtki styropianowe i metalowe, a przy mocowaniu podpór do szablonu – stabilizatory. Dzięki całej gamie kotew fundamentowych możliwe jest realizowanie każdej koncepcji projektowej, m.in. wykonanie niskich fundamentów (przy użyciu kotew PDK). Pomoc doświadczonych inżynierów umożliwia natomiast zrealizowanie nie tylko standardowych przypadków, ale również nietypowych rozwiązań technicznych.

Do dyspozycji projektantów na stronie internetowej firmy Jordahl & Pfeifer już wkrótce udostępniony zostanie program do obliczania łączników PCC koniecznych do zamocowania danego typu słupa. Dzięki prostemu interfejsowi obsługa programu jest intuicyjna i pozwala w prosty sposób na szybkie dobranie odpowiednich podpór oraz kotew fundamentowych. Obliczenia wykonywane są dla stanu montażu i użytkowania słupów, a program ułatwia dobranie optymalnej kombinacji łączników przy uwzględnieniu zmiennych warunków brzegowych.

 

Podpora słupa PCC PFEIFER

 

 

Jakość potwierdzona aprobatą

Budownictwo prefabrykowane to dziś w Polsce przede wszystkim obiekty przemysłowe, handlowe, magazynowe, a także liczne budynki użyteczności publicznej, takie jak hale sportowe, budynki biurowe, handlowe czy parkingi. Często są to projekty innowacyjne, które wymagają użycia najlepszych rozwiązań projektowych. Stosowanie podpór słupowych PCC PFEIFER to gwarancja najwyższej jakości potwierdzona aprobatą techniczną AT-15-9607/2015.

W obszarze prefabrykacji firma Jordahl & Pfeifer może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, przy każdym ze swoich projektów spełniając najważniejsze założenia budownictwa prefabrykowanego, jakimi są: szybkość realizacji, ekonomia, jakość i bezpieczeństwo. Nowy system podpór PCC PFEIFER to doskonały środek do realizacji tych celów.

 

JORDAHL & PFEIFER
Technika Budowlana Sp. z o.o.

ul. Wrocławska 68
55-330 Krępice k/Wrocławia
www.jordahl-pfeifer.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in