Dach płaski attykowy – prawidłowa hydroizolacja i odprowadzenie wody

Artykuł sponsorowany

14.06.2021

Dachy płaskie konstruowane są zwykle w dwóch wariantach: attykowym oraz w układzie z rynnami. Układ attykowy w ostatnich latach znacząco zyskał na znaczeniu, ponieważ daje więcej możliwości i pewności w konstruowaniu układów hydroizolacyjnych, a dodatkowo budynek zyskuje elegancki, nowoczesny wygląd. Układ z rynnami rodzi wiele utrudnień wykonawczych, stąd spadek zainteresowania projektantów i wykonawców takim układem. Z powyższych względów w artykule tym zajmiemy się wyłącznie układami attykowymi

 

Układ attykowy na dachu płaskim

W firmie SUEZ Izolacje Budowlane kwalifikujemy attykowe układy dachów płaskich jako bardziej bezpieczne, nowoczesne i trwałe. W takim podejściu zyskują wszyscy od inwestora, przez architekta, po wykonawcę. W jaki sposób? Otóż inwestor może cieszyć się nowoczesną bryłą budynku i szczelnym dachem. Architekt ma ułatwioną pracę, ponieważ działając na sprawdzonych rozwiązaniach jest w stanie szybciej i lepiej projektować. Wykonawca montuje systemy odwodnień oraz układy pokryć dachowych z dużą pewnością, wiedząc, że system jest sprawdzony, skutecznie odprowadzi wodę i nie narazi na niepotrzebne i kosztowne reklamacje. Wszystkie te atuty posiadają systemy hydroizolacji oraz odprowadzenia wody proponowane przez firmę SUEZ Izolacje Budowlane. Oczywiście z takich dachów woda odprowadzana jest za pomocą punktowych wpustów dachowych.

 

Zobacz też: Dach płaski – projektowanie, izolacja, materiały

 

dach płaski attykowy

Zdj. 1. Dach płaski attykowy z wpustem dachowym z przelewem awaryjnym jako zabezpieczenie dachu przed deszczem nawalnym

 

Zalety układu attykowego na dachu

Układ attykowy zamyka termoizolację wewnątrz dachu i stanowi dla niej naturalne ograniczenie, czego nie mamy przy układzie z rynnami. Termoizolacyjność takiego budynku jest zapewniona w 100%, ponieważ docieplenie przebiega w sposób ciągły od dachu i poprzez attyki dociera we wszystkich kierunkach aż do fundamentów. W tym układzie wpusty dachowe stanowią punkty odbioru wody, które poprzez systemowe kołnierze uszczelniające nie przerywają ciągłości izolacji na dachu płaskim, stając się nieodzownym elementem układu hydroizolacyjnego, stąd ich jakość powinna być równie wysoka jak stosowanego pokrycia dachowego. Wpusty marek TOPWET oraz Loro spełniają ten warunek. Przez lata naszej działalności obserwujemy także, że nie zawsze przykładana jest uwaga do jakości wpustów dachowych i montowane są wpusty słabej jakości wraz z papami lub membranami wysokiej jakości i z długą gwarancją producenta. Wpust jest bardzo ważnym elementem na dachu płaskim, ponieważ jest to najniższy punkt na dachu i duże ilości wody z danej zlewni systematycznie spływają właśnie do niego. Dlaczego zatem ten istotny punkt miałby być traktowany po macoszemu? Nie ma uzasadnienia dla takiego działania, gdyż koszt markowych odwodnień dachowych, a więc tych uznawanych za drogie to koszt rzędu 1-2% wartości dachu. Tanie materiały to jeszcze niższy koszt, ale poważnie obciążony niską jakością i obarczony ryzykiem wystąpienia zalania obiektu.

 

dach płaski attykowy

Zdj. 2. Układ attykowy dachu z membraną EPDM

 

Jakie produkty na niezbędne są do odprowadzenia wody z dachu attykowego?

Antidotum jest stosowanie wysokiej jakości produktów jakimi są produkty TOPWET oraz LORO. W zakresach hydroizolacji dachów oraz wpustów dachowych doskonale potwierdza się przekonanie „co tanie, to drogie”, „mądry Polak po szkodzie” i wiele innych. My proponujemy zaufać naszemu przekonaniu, że „najtańsze izolacje wykonuje się z najdroższych materiałów”, dlatego promujemy jakość i niezawodność. Wpusty dachowe występują w dwóch wariantach jeśli chodzi o sposób odprowadzenia wody. Woda odprowadzana może być pionowo i do tego celu służą wpusty proste np. TW 110 BIT S. Wodę można również odprowadzić poziomo i tu mamy możliwość zainstalowania na dachu wpustów ze skośnym (bocznym) odprowadzeniem wody np. TW 110 PVC S, jak i rzygaczy, czyli wpustów attykowych TWC 125 BIT.

 

Wpusty z odprowadzeniem pionowym łączymy bezpośrednio z rurami kanalizacji deszczowej, natomiast wpusty skośne oraz rzygacze łączymy za pomocą koszy zlewowych SUEZ z rurami spustowymi instalowanymi na elewacji. Wpusty LORO również wyprowadzamy poza attykę i łączymy za pomocą koszy zlewowych SUEZ lub instalujemy z własnymi systemowymi rurami.

 

Jak zatem skutecznie odprowadzić wodę za pomocą sprawdzonych wpustów dachowych Topwet oraz Loro? Jak zagospodarować wodę poza attyką?

Na szczęście mamy odpowiedzi na te pytania. Wpusty dachowe zawsze dobieramy do wymagań dachu, czyli wielkości zlewni na jakiej ma być zamontowany. To od potrzeb dachu zależy wielkość wpustu, a w zasadzie jego przepustowość. Im większa zlewnia, tym większy przepływ wody. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na to, czy zaprojektowana zlewnia przypadająca na jeden wpust nie jest zbyt duża. Przed rozpoczęciem budowy najlepiej jest sprawdzić parametry dachu, następnie przeprowadzić dobór wpustów grawitacyjnych, a efektem końcowym dopiero powinno być wykonanie dachu płaskiego.  Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że zlewnie są zbyt duże, należy przeprojektować układ spadków na dachu – w czym firma SUEZ się specjalizuje – i dobrać ich wielkości tak, aby woda była skutecznie oraz bezpiecznie odprowadzona bez ryzyka spiętrzania się na dachu z powodu zbyt małych przekrojów rur. Należy zatem projektować dachy tak, żeby nie bazować na maksymalnych parametrach wpustów dachowych, należy zapewnić zapas na wypadek deszczy ponadnormatywnych.

 

Niestandardowe rozwiązania odpowiedzią na potrzeby ? Czemu nie!

W portfolio wpustów dachowych Topwet występują też wpusty o średnicy rur przyłączeniowych DN 125. Nie jest to typowy wymiar na rynku polskim, ale daje wiele możliwości. Szczególnie warto je zastosować w połączeniu z koszami zlewowymi SUEZ. Po co? Większa przepustowość takiego wpustu przy zachowaniu wielkości korpusu wpustu jak dla DN 100 powoduje, że można nim obsłużyć większe zlewnie lub zapewnić większy bufor na okoliczność deszczy nawalnych. Razem w wpustami dostarczane są rury oraz elementy redukcyjne do wymiaru DN150 dlatego nie ma obaw o nietypowość tego rozwiązania.

 

Kosz zlewowy na dachu płaskim

Kosze zlewowe SUEZ stanowią swego rodzaju przejście pomiędzy dachem a elewacją, gdzie królują rozwiązania stalowych, bądź wykonanych z PVC rur spustowych. Kosz zlewowy SUEZ łączy te dwa światy i zapewnia kompatybilność z każdym rodzajem rur spustowych. Dodatkową jego funkcją jest zbieranie wody, stanowi swoisty zbiornik na wodę w przypadku deszczy nawalanych. Czy zatem uzasadnione jest w każdym przypadku umieszczanie rur spustowych z dachu w warstwach elewacji? Otóż nie. Rura spustowa stanowi pustą przestrzeń w elewacji i w naturalny sposób doprowadza zimne powietrze do wnętrz elewacji. Ukryta rura spustowa ma wiele zalet, ale głównie tych wizualnych i wpływa pozytywnie na estetykę budynku (oczywiście nie brakuje również zwolenników rur spustowych widocznych na elewacji).

 

dach płaski attykowy

ZDJ. 3. Dach płaski attykowy. Widoczny Kosz zlewowy SUEZ odprowadzający wodę z wpustu dachowego TOPWET TW110 BIT V

 

Jak więc zastosowanie koszy zlewowych wpływa na funkcjonalność instalacji wody deszczowej oraz termoizolacyjność obiektu?

Ukryta rura spustowa powinna być umieszczona w elewacji jak najdalej od muru, co już na wstępie wymusza zastosowanie minimum 20 cm docieplenia, aby fizycznie możliwe było ukrycie rury spustowej w dociepleniu a nie w warstwach murowych, co znacznie pogorszyłoby punktowe parametry termoizolacyjności budynku w obrębie rur spustowych i doprowadzić mogłoby do wystąpienia tzw. punktu rosy i wykroplenia się wilgoci na zewnętrznej powierzchni rur. W konsekwencji mostek termiczny jest nieunikniony wraz z lokalnymi zawilgoceniami ścian. Dodatkowo przy zbyt małych średnicach rur odprowadzających wodę i przy braku serwisowania wpustów dojść może nawet do rozmrożenia rur, co pokazuje poniższe zdjęcie.

 

zdj. 4. Skutki braku serwisu wpustu dachowego oraz widoczne wykroplenie wilgoci na rurze

 

Jak przeciwdziałać powstawaniu punktu rosy?

Należy zawsze stosować szczelne powietrznie otuliny rur, żeby nie dochodziło do wykraplania się wilgoci na ich zewnętrznych powierzchniach. Po drugie zawsze należy lokalizować rury spustowe w warstwie termoizolacji z dala od muru. Jeśli jednak przekonujecie się coraz bardziej do rozwiązania rur spustowych na zewnątrz elewacji, to warto zastosować estetyczne i sprawdzone rozwiązania. Warunki te spełnia system koszy zlewowych SUEZ oraz przemyślana konstrukcja rur spustowych LORO.

 

Suez Izolacje Budowlane – kompleksowe i sprawdzone rozwiązania na dachy płaskie

Zobacz, jak możemy Ci pomóc:

  • Dobieramy i dostarczamy materiały zgodnie z zaplanowanym układem warstw.
  • Wykonujemy dachy płaskie.
  • Prowadzimy nadzór wykonawczy.
  • Prowadzimy konsultacje projektowe.

 

Zajmujemy się dachami płaskimi od ponad 13 lat! Jeżeli chcesz mieć szczelny, trwały i praktyczny dach płaski – skontaktuj się z nami!

 

SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.

ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów

tel. 17 85 30 205
tel. 606 505 205
e-mail: zapytania@suez.com.pl

www.suez.com.pl

 

 

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in