Czy ocynk stanowi skuteczną metodę ochrony przed korozją?

22.07.2016

Współczesne cynkowanie ogniowe stanowi dynamicznie rozwijającą się technologię, dysponującą nowoczesną metodologią i zaawansowanym zapleczem instrumentalnym.

Uznawane jest za jedną z najbardziej efektywnych, sprawdzonych i ekonomicznych metod ochrony stali. W związku z tym metodę tę wykonuje się w ocynkowniach o wysokich standardach jakościowych.

I choć technologia cynkowania ogniowego niewiele się zmieniła od czasów, w których ją odkryto, to, dzięki rozwojowi rynku, zmianie pokoleniowej inżynierów i upowszechnieniu wiedzy na temat cynkowania, pojawiają się coraz to nowe jej zastosowania.

W przeciągu ostatnich 16 lat znacznie wzrosła ilość ocyn- kowni działających na terenie Polski. W roku 2000 istniało ich blisko 40 i zabezpieczały około 450 tys. ton konstrukcji oraz wyrobów ze stali. W roku 2016 liczba obiektów wzrosła do 60 nowoczesnych zakładów, które w roku ubiegłym zabezpieczyły około 670 tys. ton wyrobów.

Popularności tej metodzie nadaje krótki okres przygotowania konstrukcji budowlanych do montażu – czas trwania procesu cynkowania dla jednostkowej partii materiału wynosi maksymalnie do 24 godzin. Standardowe wanny mają wymiary 12,5 x 2 x 3 m, czyli rozmiar typowej naczepy TIR-a.

W krajach Unii Europejskiej wciąż obserwuje się wzrost ilości ocynkowanych konstrukcji i wyrobów ze stali. Jest to potwierdzeniem wciąż rozwijającego się przemysłu cynkow- niczego i dowód na skuteczność tej metody.

 

Jacek Zasada

prezes zarządu

Polskie Towarzystwo Cynkownicze

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in