Czy można ujednolicić przedmiary?

27.10.2021

Budynek, ten narysowany na papierze i ten już wybudowany, trzeba odpowiednio zmierzyć. To na tej podstawie inwestor dowie się ile zapłaci za inwestycję. Niestety każdy wykonawca ma swój sposób na jego zmierzenie. To nie tylko utrudnia realizację prac budowlanych, ale jest też przyczyną niespójności przy finalizacji umów. Czy jest możliwe ujednolicenie sposobu realizacji przedmiarów?

 

Mimo dynamicznego rozwoju branży budowlanej wciąż nie ma przepisów, które gwarantują spójny i skuteczny system przedmiarów. A o taki coraz częściej upominają się generalni wykonawcy dużych inwestycji. Wyniki pomiarów przygotowanych na podstawie dokumentacji projektowej zwykle bardzo różnią się od późniejszych obmiarów gotowego budynku. To z kolei znacząco wpływa na wysokość wynagrodzenia poszczególnych wykonawców.

 

Wykonawcom zależy na przyjęciu jednego, spójnego sposobu przygotowania przedmiarów.

Jako organizacja zrzeszająca firmy budowlane dostajemy sporo sygnałów, że ujednolicenie zasad dotyczących przedmiarów budynków to sprawa bardzo pilna. To przede wszystkim generalni wykonawcy wskazują na duże rozbieżności w wynikach. Niektóre firmy budowlane bazują wyłącznie na dokumentacji projektowej, inne zapewniają sobie margines bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych sytuacji – mówi Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji i dodaje, że w celu usprawnienia funkcjonowania branży, SWE przygotowało instrukcję wykonania przedmiarów elewacji.

Propozycja była konsultowana z firmami branży budowlanej. Wytyczne dostępne są nieodpłatnie na stronie internetowej swe.org.pl. W instrukcji można znaleźć choćby sposób na obliczenie powierzchni ścianek działowych i słupów (iloczyn obwodu przez wysokość mierzoną od wierzchu stropu do spodu stropu powyżej).

 

przedmiary

 

Opracowana przez SWE instrukcja została przygotowana na bazie wieloletniego doświadczenia firm zrzeszonych w stowarzyszeniu. Całość podzielono na trzy etapy pozwalające obliczyć całkowitą powierzchnię zewnętrzną budynku, powierzchnię poszczególnych typów i rodzajów docieplenia, roboty towarzyszące w metrach bieżących. Etapy z kolei podzielono pod względem elementów konstrukcyjnych, którym przypisano odpowiedni schemat wyliczeń. Dzięki temu można znaleźć w instrukcji gotowy sposób pomiaru każdego elementu elewacji budynku.

Nie chcemy komplikować i tak trudnej kwestii. Przedmiary to kluczowy element realizacji całej inwestycji, bo to na ich podstawie przygotowane są kosztorysy i zawierane umowy pomiędzy inwestorem a podwykonawcami. A sposobów obliczeń jest kilka, o różnym stopniu zawiłości. Dlatego nasza propozycja jest przejrzysta i pozwala dokładnie policzyć wszystkie elementy konstrukcyjne, tak by uniknąć  niechcianych kosztów dodatkowych już na etapie budowy – wyjaśnia Gerard Cieślik z firmy Gerbud (wykonawca elewacji) i dodaje, że projekt instrukcji przygotowany przez SWE może uzupełnić lukę w przepisach.

 

Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji

 

Sprawdź:

Wykonawcy elewacji chcą zmiany przepisów dotyczących rusztowań

Rynek materiałów elewacyjnych 2021: wzrost cen i opóźnienia dostaw

Mapa do celów projektowych i geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in