Czy branża budowlana jest gotowa na pracę w środowisku chmury?

20.11.2018

Autodesk stworzył BIM 360 – platformę w chmurze dedykowaną do zarządzania i komunikacji w projektach budowlanych.

Autodesk podczas śniadania prasowego 15 listopada br. zaprezentował BIM 360 – chmurowe rozwiązanie do zarządzania procesem budowlanym. Współpraca w chmurze będzie także tematem konferencji „Budowa w chmurze – współpraca przy planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu”, która odbędzie się 28 listopada br. w Warszawie (www.autodesk.pl/budowawchmurze).

Rozwiązania oparte o chmurę są coraz częściej wybierane przez polskie firmy, niezależnie od ich wielkości. 37% dużych przedsiębiorstw korzysta z chmury, natomiast wśród średnich firm (poniżej 250 pracowników) wskaźnik ten wynosi 17%. To nadal niemal dwukrotnie mniej niż stanowi unijna średnia i wciąż daleko nam do liderów, takich jak Finlandia, gdzie niemal 90% organizacji zatrudniających powyżej 250 osób wykorzystuje walory chmury. Jednak od 2015 r. wzrosła liczba firm średniej wielkości wdrażających rozwiązania chmurowe (dane: Eurostat).

 

 

BIM 360, zapewniający dostęp do danych projektowych przez wszystkie zespoły zaangażowane w realizację i zarządzanie inwestycją budowlaną, wpisuje się w ten trend. Narzędzie wpływa na sprawniejszy i bardziej efektywny przebieg całego procesu inwestycyjnego – począwszy od fazy planowania, przez projektowanie, realizację, aż po serwisowanie oddanego do użytku obiektu. Łączy ludzi, dane i obieg informacji w projekcie, tworząc swoisty ekosystem. Według badań Boston Consulting Group, wprowadzenie technologii opartej na chmurze może ograniczyć koszty projektów budowlanych o 15% i zmniejszyć czas potrzebny na budowę o 30%. Z kolei z innego raportu BSG wynika, iż BIM w chmurze umożliwia wszystkim interesariuszom udostępnianie danych w czasie rzeczywistym oraz integrowanie i koordynowanie ich obiegu. Dzięki temu współpraca międzybranżowa staje się bardziej efektywna i mniej podatna na błędy.

– Chmurowa platforma Autodesk wspierająca kolejne zmiany związane z digitalizacją procesów jest rozwiązaniem wielu problemów branży budowlanej. W proces inwestycyjny zaangażowanych jest bardzo wiele podmiotów – projektantów, konsultantów, wykonawców, podwykonawców oraz inwestor. Płynna i bezpieczna wymiana danych między nimi jest warunkiem koniecznym powodzenia całego przedsięwzięcia. Współpracując ze sobą podczas tworzenia projektu, specjaliści różnych branż muszą współdzielić pokaźną liczbę danych w rozproszonych procesach. Rozwinięcie koncepcji BIM w środowisku chmury pozwala lepiej, efektywniej i taniej wykorzystać informacje gromadzone i przekazywane w całym cyklu inwestycyjnym – podsumowuje Przemysław Nogaj, menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla architektury i budownictwa.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in