Centrale rekuperacyjne i system strefowania dla wymagających

Artykuł sponsorowany

01.03.2024

Wraz z rosnącą świadomością o znaczeniu jakości powietrza, Polacy coraz częściej szukają sposobów na czyste powietrze w domu. Jedną z najskuteczniejszych metod eliminacji zanieczyszczeń jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, znanej także jako rekuperacja.

 

Dodatkowo, coraz większą popularnością cieszą się inwestycje w systemy SmartAIR, które umożliwiają strefowanie pomieszczeń w domu. W kontekście systemu SmartAIR, centrala rekuperacyjna SlimAIR wyróżnia się doskonałą wydajnością, umożliwiającą odzysk ciepła na poziomie do 95%. Seria rekuperatorów SlimAIR charakteryzuje się również prostą obsługą oraz doskonałymi parametrami technicznymi, co sprawia, że stanowi idealne rozwiązanie dla świadomych konsumentów dbających o jakość powietrza w swoim domu.

 

>>> Rekuperatory i centrale klimatyzacyjne

Lepsza jakość powietrza

Ważną kwestią procesu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest filtrowanie powietrza. Filtry w rekuperatorze mają za zadanie zatrzymać wszystkie pyły, bakterie i alergeny, aby nie przedostały się do środka pomieszczenia. W centralach SlimAIR zastosowano filtry z konstrukcją plisowaną, co pozwala uzyskać większą powierzchnię filtracji i niskie spadki ciśnienia. Filtry są sklasyfikowane jako ISO coarse 70% wg normy ISO 16890. Możliwe jest również zastosowanie filtrów dokładnych (~F7) o skuteczności ISO ePM1 55%, które wyłapują mniejsze cząstki. W przypadku bardzo wysokiego zanieczyszczenia powietrza, rekomendowany jest montaż dodatkowego elektrostatycznego filtra antysmogowego e-MOCarz, który zapewnia najwyższy stopień filtracji, aż 95% pyłów ePM1 i ePM2.5. Filtr elektrostatyczny jest filtrem wielokrotnego użytku, wystarczy go umyć wodą z detergentem.

Filtry do rekuperatora

Centrale rekuperacyjne to systemy energooszczędne

Rekuperacja to nie tylko zdrowie i komfort, ale także energooszczędność. System jest zaprojektowany tak, aby działał w sposób ciągły z niskim poborem mocy. Rekuperator SlimAIR-250 na pierwszym biegu pobiera tylko 17 W. Centrale rekuperacyjne SlimAIR posiadają odzysk ciepła do 95%, co oznacza, że nie tracimy wytworzonej przez nas energii, tylko ponownie ją wykorzystujemy. Aby uzyskać tak wysoką efektywność, do budowy centrali zostały użyte najnowocześniejsze tworzywa sztuczne, certyfikowany wymiennik przeciwprądowy, energooszczędne wentylatory EC oraz obudowa z EPP. Wszystkie modele rekuperatorów z serii SlimAIR posiadają klasę A lub A+ (w zależności od sposobu sterowania), co oznacza, że spełniają wymagania techniczne programu Czyste Powietrze.

 

Centrale rekuperacyjne

Centrala rekuperacyjna SlimAIR firmy ALNOR

Łatwa obsługa

Urządzenie samo w sobie powinno być nowoczesne, innowacyjne i zaawansowane, jednakże kluczowe jest także zapewnienie prostego i intuicyjnego sposobu obsługi. Dlatego w przypadku sterowania rekuperatorami SlimAIR dostępne są różne opcje, aby każdy mógł wybrać preferowane rozwiązanie:

  • najtańsza opcja to prosty, bezprzewodowy kontroler 4-przyciskowy,
  • dla osób poszukujących równowagi między ceną a wygodą proponujemy sterownik LCD, który łączy się bezprzewodowo z rekuperatorem (wymaga zasilania 230 V),
  • najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej i bramki internetowej umożliwiającej podłączenie do Internetu,
  • natomiast zalecaną i najbardziej efektywną opcją jest inteligentne sterowanie na żądanie (DCV), czyli automatyczna praca rekuperatora, dostosowująca się do odczytów z bezprzewodowych czujników dwutlenku węgla CO2 i wilgotności względnej RH.

Ważne jest, aby centrala rekuperacyjna działała nieprzerwanie, niezależnie od pory roku. Dlatego rekuperatory SlimAIR wyposażone są w funkcję auto restartu, która po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu automatycznie uruchamia rekuperator. Prosta budowa urządzenia zapewnia szybki i łatwy dostęp do wymiany filtrów w rekuperatorach SlimaAIR – wystarczy wyjąć dwie zaślepki z frontowego lub bocznego panelu, wymienić filtry, ponownie założyć zaślepki i potwierdzić wymianę na sterowniku. Jeśli chcemy sprawdzić stan zabrudzenia wymiennika ciepła, wystarczy odpiąć cztery klamry, zdjąć przednią część obudowy i wysunąć wymiennik.

Centrale rekuperacyjne z system strefowania dla optymalnej wydajności

Dodatkową możliwością, która pozwala jeszcze bardziej zoptymalizować zużycie energii, jest zastosowanie systemu strefowania 2ZONE. Dzięki wydzieleniu stref w domu i inteligentnemu sterowaniu przepływem powietrza w zależności od obecności domowników, możliwe jest dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do każdej części mieszkania. W połączeniu z centralami rekuperacyjnymi SlimAIR, system strefowania 2ZONE umożliwia minimalizację zużycia energii, dostosowując pracę centrali do aktualnych warunków i potrzeb mieszkańców.

Centrale rekuperacyjne

Wizualizacja systemu strefowania

Jak system strefowania pomaga zmniejszyć zużycie energii? PRZYKŁAD

Załóżmy, że mamy dom o powierzchni mieszkalnej 130 m2, w którym mieszkają 4 osoby. Zgodnie z aktualnymi normami i przepisami, taki dom będzie potrzebował około 265 m3 powietrza na godzinę. Standardowy projekt zakłada dostarczenie tej ilości powietrza do całego domu, bez względu na obecność domowników lub warunków atmosferycznych. Oczywiście użytkownik może dostosować pracę centrali wentylacyjnej, zwiększając prędkość obrotów wentylatorów na przykład podczas przyjęć lub zmniejszając, gdy opuszcza dom. Jednak czy takie działania są faktycznie podejmowane, a następnie czy wracamy do standardowej pracy systemu? Gdyby system wentylacji „wiedział”, ile osób jest w domu i gdzie aktualnie przebywają, mógłby dostarczać odpowiednią ilość powietrza w odpowiednim miejscu i czasie. Ten sposób sterowania nazywamy „strefowaniem”. Polega on na podziale domu na strefy, dla których możemy przewidzieć określone zachowania domowników. Standardowy podział obejmowałby na przykład strefę dzienną i nocną. Celem jest dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do strefy, w której aktualnie przebywają domownicy. Na przykład w nocy wentylowane są sypialnie na piętrze, podczas gdy w dzień głównie salon i jadalnia. Oczywiście taki schemat może być dostosowany, ponieważ nie zawsze wszyscy domownicy będą w tych samych miejscach. Rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii detekcji obecności, która może być oparta na różnych czujnikach, takich jak kamery, termowizja, czujniki ruchu czy pomiary parametrów powietrza, takich jak stężenie dwutlenku węgla, wilgotność względna czy lotne związki organiczne (LZO). W przypadku domów mieszkalnych, detekcja dwutlenku węgla jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

 

Jakie dodatkowe elementy są potrzebne do zastosowania tego systemu? Poza centralą wentylacyjną i kanałami, system będzie wymagał:

  • trójnika (2ZONE) wyposażonego w dwie przepustnice z napędem oraz automatyką,
  • dwóch czujników dwutlenku węgla (po jednym na każdą strefę). Aby skonfigurować system, należy:
    • programować trójnik zgodnie z projektem rozdziału powietrza, np. ustawić proporcje na 50/50 lub 60/40 między strefami,
    • określić maksymalny poziom dwutlenku węgla, powyżej którego dana strefa „wykryje” obecność domowników (zalecane wartości to 800-1000 ppm),
    • ustawić minimalny poziom nawiewanego powietrza do pomieszczeń (wyciąg zawsze będzie zbilansowany), gdy domownicy nie są obecni (zaleca się 10-15%).

W przypadku urządzeń ALNOR, wszelka komunikacja odbywa się za pomocą sygnałów radiowych, co eliminuje konieczność rozprowadzania dodatkowych kabli.

Jak działa algorytm? System stale monitoruje jakość powietrza, mierząc poziom dwutlenku węgla (CO2). Kiedy domownicy pojawią się w określonej strefie, algorytm proporcjonalnie dostosowuje rozdział powietrza na podstawie odczytów CO2. Jeśli zapotrzebowanie na wentylację w różnych strefach jest różne, strefa z większym zapotrzebowaniem zostanie w pełni otwarta, podczas gdy strefa z mniejszym zapotrzebowaniem zostanie częściowo zamknięta. Gdy poziom CO2 wynosi poniżej 800 ppm, żądanie wentylacji spada do zera, a centrala dostarcza jedynie minimalną ilość powietrza niezbędną do wentylowania pustego domu. Natomiast gdy poziom CO2 przekroczy 1900 ppm, żądanie wentylacji wzrasta do 100% i utrzymuje się na tym poziomie, dopóki poziom dwutlenku węgla nie zacznie spadać. Odczyty między tymi wartościami generują proporcjonalne dostosowanie zapotrzebowania i odpowiednie działanie centrali.

Na podstawie obserwacji zakłada się, że mieszkańcy średnio spędzają 63% dnia na połowie powierzchni domu. Zatem przy przeliczeniu: 256 x 0,5 x 0,63 = 80 m3/h, wynika, że strumień powietrza mógłby być obniżony nawet o 70%. Jest to oczywiście wartość teoretyczna, ale warto dążyć do osiągnięcia takich przepływów.

 

Działanie algorytmu na przykładzie HRU-SlimAIR-350
Zapotrzebowanie wg projektu 256 m3/h. Proporcje między strefami: 60/40.

Centrale rekuperacyjne

 

Przykład kalkulacji dla modelu HRU-SlimAIR-350

Centrale rekuperacyjne

 

Podsumowanie

Wprowadzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz systemu strefowania SmartAIR to inwestycja w zdrowie, komfort i oszczędność energii. Seria central rekuperacyjnych SlimAIR w połączeniu z inteligentnym sterowaniem to rozwiązanie dedykowane dla tych, którzy poszukują najwyższej jakości powietrza w swoim domu, dbając jednocześnie o środowisko i portfel.

 

1)Orientacyjny koszt 1 kWh gazu ziemnego, wartość opałowa paliwa 10 kWh/m3, sprawność urządzenia 98%, styczeń 2024 r.

 

Polecamy: Wentylacja z rekuperacją w domach jednorodzinnych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in