Centrale deszczowe – zalety, parametry, produkty

Artykuł sponsorowany

30.11.2020

Dlaczego w budynkach warto instalować centrale deszczowe? Jaka jest zasada działania takich urządzeń? Poznaj centrale deszczowe marki Wilo.

 

Rok 2020 możemy uznać na specyficzny, szczególnie dla rozwoju gospodarki w tym również branży sanitarnej. Jest jednak sektor, który zaliczył kolosalny wzrost a jednocześnie idealnie wpisuje się w trendy budownictwa zrównoważonego, mowa tu o systemach wykorzystania wody deszczowej i roztopowej, które zyskują na popularności. W niespełna 3 miesiące do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło przeszło 20 000 wniosków o dofinansowanie w programie Moja Woda co wyczerpało pierwszą edycję programu. Jednak nie tylko domowe instalacje pozwalające na wykorzystanie wody deszczowej cieszyły się powodzeniem. Coraz więcej projektów oraz realizacji zauważamy w sektorze komercyjnym gdzie wodę deszczową z powodzeniem wykorzystujmy do spłukiwania toalet. Z jednej strony rozwiązania te kojarzą się tylko z ekologią, a z drugiej w idealny sposób pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów wodnych oraz generowanie oszczędności wynikających ze zmniejszania kosztów związanych z tłoczeniem wody wodociągowej tam gdzie woda pitna nie jest nam niezbędna. Dodatkowo otrzymujemy układ redundantny czyli taki, który daje nam stałą dostawę wody nawet w okresach suszy. To na co postawiliśmy jako wiodący producent urządzeń pompowych to centrale pompowo-sterujące tzw. centrale deszczowe.

 

Przygotowane portfolio pozwala nam na doposażenie instalacji dualnych odzysków wody deszczowej i roztopowej, zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielkogabarytowych obiektach komercyjnych. Rozwiązania w postaci central deszczowych umożliwiają podłączenie ze sobą dwóch instalacji: wody do picia oraz wody deszczowej. Ponieważ w wodzie deszczowej mogą znajdować się bakterie i mikroorganizmy instalacja wody (szarej) musi stanowić oddzielny układ rozprowadzania i nie można jej łączyć z wodą wodociągową. Stanowi to pewien problem inżynierski związany z zachowaniem stałej dostawy wody również w okresach susz. Problem, na który postanowiliśmy odpowiedzieć instalując gotowe centrale z automatycznym dopustem wody.

 

Dlaczego warto wykorzystać wodę deszczową? W standardowym gospodarstwie domowym niemal 35% dziennego zapotrzebowania na wodę przypada tylko i wyłącznie na spłukiwanie toalet, w przypadku budynków biurowych, usługowych czy hotelowych wartość ta może przekraczać nawet 50%, a to tylko jedna z możliwości wykorzystania wody deszczowej wewnątrz budynku. Dodatkowe 10-15% przypada na nawadnianie terenów zielonych. Jest to policzalny zysk dla środowiska oraz naszego budżetu.

 

centrale deszczowe

 

Wilo-RAIN1 oraz Wilo-RAIN 3 to urządzenia do wykorzystania wody deszczowej w celu zasilania wodą urządzeń, takich jak spłuczki toaletowe, pralki czy systemy nawadniania ogrodu. Kompaktowa centrala deszczowa wyposażana jest w automatyczny dopust świeżej wody wodociągowej. Funkcja ta zapewnia stałą dostawę wody np. do spłuczek toaletowych w okresie gdy zbiornik wody deszczowej jest pusty. Ponieważ instalacja wody deszczowej ze względów higienicznych nie może być bezpośrednio łączona z instalacją wodociągową nawet przez zastosowania zaworów antyskażeniowych wysokiej klasy, niezbędne jest zastosowanie przerwy powietrznej czyli zabezpieczenia antyskażeniowego klasy A. Tym samym centrala deszczowa wyposażona jest w 11-litrowy zbiornik separacyjny zgodny z normą PN-EN1717 wraz z przelewem.

 

Komfortową i niezawodną obsługę zapewnia ponadto intuicyjny interfejs w połączeniu z inteligentnymi funkcjami, takimi jak program umożliwiający samoczynne przełączenie na wodę z sieci wodociągowej w przypadku długiego okresu postoju bez rozbiorów (np. podczas wyjazdu na wakacje). Każda z central może dodatkowo zarządzać pracą pompy zalewającej umieszczonej w zbiorniku gdy odległość między centrala deszczową a zbiornikiem okazała się zbyt duża do zagwarantowania pewnej pracy ze ssaniem.

 

Do budowy urządzenia użyto trwałych materiałów, a wszystkie części mające kontakt z medium są odporne na korozję. Korpus pompy wykonany jest z technopolimeru, wirniki i płaszcz stopniowany z norylu 30% GF, pokrywa pompy oraz wał ze stali nierdzewnej, a uszczelnienie mechaniczne z ceramiki/węgla.

 

Wyposażenie/funkcje:

  • samozasysająca pompa wirowa HiMulti 3P, zamontowana na ramie głównej z amortyzatorem drgań
  • przyłącze do miejskiego systemu zaopatrzenia w wodę o średnicy R ¾”
  • przyłącze tłoczne i ssawne na elastycznym wężu w oplocie o średnicy Rp 1”
  • przewodu zasilającego 1,5 m i wtyczki
  • wyłącznika pływakowego z przewodem o długości 20m do kontroli poziomu  deszczówki w zbiorniku
  • styku bezpotencjałowego dostępnego do podłączenia opcjonalnego zewnętrznego alarmu lub sygnalizacji awarii
  • przekaźnika do opcjonalnej pompy zatapialnej
  • elektronicznego przełącznika sterowania ze zintegrowanym wykrywaniem przepływu zerowe- go i analogowym czujnikiem ciśnienia po stronie tłocznej
  • interfejsu z przyciskami, 7-segmentowego wyświetlacza i diody LED

Parametry techniczne

  • Przyłącze sieciowe: 1~230 V, 50
  • Stopień ochrony: IPX4
  • Silnik z zabezpieczeniem termicznym za pomocą zintegrowanej sondy
  • ciśnienie robocze: 8 bar
  • Ciśnienie załączenia: 1,5 bar
  • wysokość zasysania: 8 m
  • temperatura medium: +5°C do +30°C
  • Temperatura otoczenia: +5°C do +40˚C

 

 

Wilo-RainSystem AF 400

Centrale deszczowe RainSystem AF400 to kompaktowe pompownie dedykowane do dużych instalacji odzysku wody deszczowej i opadowej w obiektach użyteczności publicznej, osiedlach mieszkaniowych czy obiektach komercyjnych.  To w pełni automatyczne urządzenie wyposażone jest w dwie dowolnie konfigurowalne pomp wysokociśnieniowe z typoszeregu HiMulti, Helix V oraz Helix VE. Hybrydowa funkcjonalność umożliwia wykorzystanie wody deszczowej, sterowanie pompą zalewająca oraz automatyczny dopust wody świeżej z wodociągu z zachowaniem pełni bezpieczeństwa zgodnie z normą PN-EN 1717 dzięki zbiornikowi separacyjnemu o pojemności 400 litrów.

 

Centralę deszczową Wilo-Rain System AF 400 wyróżnia najwyższy stopień niezawodności przez zastosowanie całkowicie elektronicznego regulatora Rain-Control Hybrid.

Zakres dostawy

  • Dwie normalnie zasysające wielostopniowe pompy wirowe o zredukowanym poziomie hałasu.
  • Zbiornik hybrydowy o pojemności 400 l ze wszystkimi niezbędnymi przyłączami, nadajnik sygnału z ciśnieniowym naczyniem przeponowym o pojemności 8 l, centralne urządzenie sterujące RainControl-Hybrid z elektronicznym układem sterującym i sterowaniem poziomem pomp cysternowych Wilo-Drain Rexa MINI3 lub Wilo-Rexa UNI w wersji trójfazowej (opcjonalnie w wersji jednofazowej).

 

Parametry techniczne

  • Ciśnienie robocze max. 16 bar
  • Stopień ochrony IP54
  • Przyłącza:
  • Przewód ciśnieniowy/kolektor po stronie tłocznej R 1½
  • Rura wlotowa HT 50
  • Przyłącze przelewowe DN 100
  • temperatura medium: +5°C do +35°C
  • Temperatura otoczenia: +3°C do +40˚C

 

Jako dostawcy układów pompowych zakładamy, że rok 2021 będzie właśnie owocował w coraz większą ilość instalacji wykorzystania wody deszczowej w budynkach komercyjnych oraz obiektach przemysłowych. Dlatego już teraz zapraszamy do współpracy przy projektowaniu i wykonawstwie.

 

 

mgr inż. Bartosz Tywonek

Starszy specjalista ds. szkoleń i rozwoju

Wilo Polska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in