Głównym celem budownictwa placówek służby zdrowia jest zaspokajanie potrzeb społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa i poprawy jakości życia. Jedną z największych polskich firm budowlanych przyczyniających się do rozwoju rynku świadczonych usług medycznych jest ALSTAL Grupa Budowlana, realizująca obecnie obiekty szpitalne o łącznej powierzchni przekraczającej 30 000 m².
Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp.
Czy nowoczesny design może w jakikolwiek sposób oddziaływać na nasze samopoczucie?
Okazuje się, że tak. Do takiego wniosku doszli projektanci oraz inwestorzy obiektów szpitalnych, którzy oprócz dbania o zapewnienie najwyższego poziomu sprzętu medycznego oraz usług, coraz częściej kładą nacisk na innowacyjnie zaplanowane i komfortowe powierzchnie szpitalne.
Dobrym przykładem jest gorzowski Ośrodek Radioterapii – najnowocześniejszy tego typu obiekt Polsce, w którym będzie przeprowadzane leczenie onkologiczne na najwyższym poziomie.Posłużą do tego m.in. ultranowoczesne akceleratory, które z dokładnością do mikrometrów umożliwią naświetlanie zmian nowotworowych.
Gorzowski ośrodek to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w województwie lubuskim. Unikatowo zaprojektowana budowa obiektu w oparciu o obowiązującą ustawę Prawo atomowe zakłada stworzenie specjalnych bunkrów chroniących osoby trzecie przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego. Aby spełniły one swoją rolę, zastosowano technologię ciężkiego betonu o wadze 3,6 g/cm³. Do wykonania dwóch bunkrów mieszczących akceleratory wysokoenergetyczne zespół ALSTAL wykorzystał specjalnie zaprojektowane składy mieszanek betonowych w oparciu o magnetyt nadający odpowiednią wytrzymałość osłonom stałym zabezpieczającym przed promieniowaniem. Następstwem wytycznych ustawy Prawo atomowe ściany bunkrów mają wymaganą grubość, która wynosi od 0,80 do 1,8 m, a stropy od 1,8 do 2,7 m, i zapewniają bezpieczeństwo przed promieniowaniem pierwotnym. Ponadto wykonano korytarz labiryntu i drzwi osłonowe chroniące przed rozproszonym promieniowaniem X oraz rozproszonym promieniowaniem neutronowym. Obie pracownie akceleratorowe wraz z bunkrami zostaną przebadane przez Państwową Agencję Atomistyki, której zadaniem będzie wydanie zgody na uruchomienie i stosowanie źródeł promieniotwórczych.
Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp.
Czytaj też: ALSTAL laureatem Medalu Europejskiego BCC
Modernizacja Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie będzie mieć strategiczne znaczenie dla województwa wielkopolskiego w obrębie podniesienia jakości usług zdrowotnych oraz zwiększenia dostępu do usług medycznych. Harmonogram robót realizowanych przez ALSTAL został odpowiednio skoordynowany, aby nie kolidował z funkcjonującymi oddziałami placówki i obejmuje prowadzenie prac na powierzchni ponad 10 000 m².
Zakłada on rozbudowę i przebudowę siedmiokondygnacyjnego obiektu wraz z budową lądowiska dla helikopterów medycznych, które odegrają olbrzymią rolę w zakresie transportu rannych osób, narządów do przeszczepów czy leków.
Dzięki rozbudowie gnieźnieńska placówka wyraźnie podniesie jakość usług zdrowotnych, co uczyni ją strategicznym miejscem w regionie w kwestii leczenia m.in. pacjentów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Po modernizacji Szpital Pomnik Chrztu Polski stanie się jedną z najlepiej wyposażonych jednostek służby zdrowia w Wielkopolsce, w którym znajdzie się miejsce dla blisko 200 łóżek szpitalnych. Będzie w nim funkcjonował m.in.: Oddział Chirurgii, Oddział Ginekologiczny, Oddział Położniczo-Neonatologiczny, Oddział Ortopedii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Zespół Porodowy, Laboratorium, Centralna Sterylizatornia czy nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami operacyjnymi.
Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie
Trwająca rozbudowa szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni to kolejny etap długofalowego programu rozwoju pomorskich placówek służby zdrowia w celu zapewniania kompleksowej diagnostyki chorób cywilizacyjnych. Według realizowanego projektu ma powstać pięciokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się nowocześnie wyposażony blok operacyjny z czterema salami do obsługi Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Urologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej, Kardiologicznej czy Chirurgii Onkologicznej. Dodatkowo w budynku zostanie zaadaptowany nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także Centralna Sterylizatornia. Ponadto plan zakłada rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratowniczego. Skomplikowanie prac budowlanych potęguje ich realizacja na funkcjonującym obiekcie, a także skomplikowane warunki geotechniczne w poziomie posadowienia obiektu znajdującego się ok. 1,5 m poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej.
Mając na celu odpowiednie wzmocnienie istniejącego budynku szpitala w poziomie jego fundamentowania, zdecydowano o wykonaniu palisady żelbetowej pod ścianą szczytową zachodnią i częścią ściany południowej istniejącego budynku głównego w technologii iniekcji strumieniowej jet grouting.
Aby następnie zabezpieczyć i odwodnić wykop nowo projektowanego budynku, ALSTAL wykona szczelną, samonośną obudowę kolumnami wierconymi typu DSM, które zwieńczone zostaną oczepem na wysokości ok. 1 m powyżej poziomu wody gruntowej i ok. 1 m poniżej poziomu terenu. Dno wykopu będzie uszczelnione betonowym korkiem grubości ok. 0,8 m, wykonanym metodą podwodnego betonowania, wykonywanego sukcesywnie wraz z wydobywaniem nawodnionej warstwy gruntu, by przejść technologicznie do wykonania posadowienia obiektu w technologii białej wanny.
Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni
ZOBACZ TEŻ: ALSTAL wybuduje nowa siedzibę GAZ-SYSTEM w Poznaniu
Innym, równie ważnym projektem, mającym na celu poprawę dostępności wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych i leczenia chorób cywilizacyjnych dla mieszkańców Pomorza, jest rozbudowa szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, trzeciego pod względem wielkości w województwie pomorskim. Jest to niezwykle wymagająca inwestycja pod względem przygotowania właściwej koordynacji prac budowlanych, które muszą być prowadzone na czynnie działającym obiekcie szpitalnym, bowiem w gdańskiej placówce nieprzerwanie dokonywanych jest ponad 10 000 operacji rocznie. Koncepcja zakłada budowę nowego, trzykondygnacyjnego skrzydła wraz z blokiem operacyjnym mieszczącym sale operacyjne: chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, ginekologii, wielospecjalistyczną do zabiegów w trybach nagłych, kardiochirurgiczną hybrydową z zapleczem oraz 6-stanowiskową salę wybudzeń.
Ciekawym aspektem w przypadku gdańskiego przedsięwzięcia realizowanego przez ALSTAL jest system wentylacji i gradacja ciśnień w obrębie bloków operacyjnych. Polega ona na tym, że zaczynając od sali operacyjnej ciśnienie nawiewanego powietrza maleje w kierunku kolejnych pomieszczeń, wszystko po to, aby nie występował efekt zasysania powietrza na salę operacyjną. Do tego procesu ważne jest wykorzystywanie filtrów HEPA13, zapewniających skuteczność na poziomie 99,95%.
Kluczowym zadaniem generalnego wykonawcy w czasie prac związanych z powstaniem sal operacyjnych będzie optymalne zaprojektowanie instalacji systemu wentylacyjnego, który z uwagi na charakter inwestycji jest szczególnie rozbudowany.
Szpital św. Wojciecha w Gdańsku
Realizowane przez firmę ALSTAL przedsięwzięcia mają ogromne znaczenie z punktu widzenia społecznego. Rozwój sektora budowlanego jest coraz bardziej dynamiczny, czego przykładem są liczne i nowoczesne placówki służby zdrowia. W obliczu rosnącego znaczenia tego obszaru budownictwa kubaturowego medycznego, generalni wykonawcy obiektów szpitalnych odgrywają szczególną rolę w poprawie komfortu leczenia pacjentów.
ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp. k.
ul. Kwiatowa 23, 88-110 Jacewo
tel. 52 56 28 403
www.alstal.eu