Autodesk BIM DAYS 2022 za nami

28.11.2022

Za nami ósma już edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem Cyfrowy Ekosystem. W konferencji, w trybie stacjonarnym i online, wzięło udział 800 osób.

 

Autodesk BIM DAYS 2022

 

BIM DAYS 2022 | Cyfrowy Ekosystem to 3 dni (25–27 października 2022 r.) wypełnione 35 sesjami merytorycznymi. W tym roku wśród najważniejszych zagadnień były te związane z aktualną sytuacją rynkową: na ile lepsza współpraca i dostęp do informacji mogą pomóc firmom przygotować się na zmieniające się warunki, jak – dzięki technologii i usprawnieniom w organizacji pracy – podnosić   produktywność zarówno na poziomie firmy, jak i całej branży? Drugą grupą, nie mniej ważną, były tematy z obszaru budownictwa zrównoważonego.

– BIM wyraźnie staje się punktem w agendzie na najbliższy okres u wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Widać to chociażby na przykładzie rosnącego udziału osób reprezentujących inwestorów publicznych i prywatnych zarówno wśród uczestników, jak i prelegentów. Jest to ogromnie pozytywne zjawisko, ponieważ inwestorzy to grupa, która według naszych badań jest szczególnie ważna z perspektywy rozwoju i standaryzacji BIM w Polsce – podsumowała Grażyna Kołodziejek, country marketing manager, Autodesk.

Debatę otwierającą „Jak przyspieszyć innowacje w budownictwie” poprowadził Przemek Nogaj, Autodesk. Najważniejsze trendy omawiali Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, prezes SARP, partner i członek zarządu APA Wojciechowski, Jacek Boruc, zastępca dyrektora w Pionie Przygotowania Produkcji Warbud, i Tomasz Franczewski, członek zarządu, dyrektor Pionu Realizacji Spravia. Branża budowlana z blisko 40-procentowym udziałem w emisji gazów cieplarnianych będzie miała duży udział w procesie zrównoważonego rozwoju z celem neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. Rozwiązania wskazywane podczas rozmowy to nowe podejście do materiałów budowlanych, a także efektywna renowacja istniejących budynków.

 

Autodesk BIM DAYS 2022

 

Paneliści wskazywali również na aktualne warunki rynkowe: rosnące ceny energii, dostępność surowców, rynek pracy i konieczność dynamicznej reakcji na pojawiające się bez zapowiedzi wyzwania. Receptą może być zmiana sposobu przetwarzania danych, lepszej ich kontroli i wykorzystania. Najbliższe lata zdaniem panelistów to czas zmian, który warto dobrze wykorzystać.

Podobnie jak w latach ubiegłych swoimi doświadczeniami dzielili się praktycy. Prelegenci pokazywali, w jaki sposób wdrażać BIM w organizacji, jak zarządzać zespołem pracującym w BIM, ale również jak optymalizować i automatyzować pracę. Ważnym wątkiem była współpraca, w tym w oparciu o platformę CDE.

– Wiele prezentacji pokazywanych na BIM DAYS to propozycje naszych klientów i ekspertów rynku. Zgłoszenia zbieramy na wiosnę każdego roku i już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji. Ogromnie cieszy nas fakt, że konferencja BIM DAYS jest doskonałą płaszczyzną wymiany doświadczeń i ma swój udział w edukacji rynku – powiedziała Grażyna Kołodziejek.

Efektywna współpraca była także motywem przewodnim prezentacji nowości Autodesk. Andrzej Samsonowicz, technical sales specialist AEC, oraz Tomas Lendvorsky, senior technical sales specialist AEC, Autodesk, przedstawili koncepcję Autodesk Forma – branżowej chmury AEC, czyli środowiska, które połączy procesy BIM w zespołach projektujących, realizujących i zarządzających inwestycjami, umożliwiając swobodny przepływ danych pomiędzy poszczególnymi etapami, odbiorcami i zasobami.

Patronami instytucjonalnymi wydarzenia byli: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

Materiały z konferencji dostępne są na: www.autodesk.pl/bimdays2022

 

 

Przeczytaj też:

Wymagania wymiany informacji w BIM

Rola CDE w procesach BIM-owych

Protokół informacyjny w projektach BIM według normy ISO 19650

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in