Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej 20 października br. odbyło się spotkanie, które poruszyło ważne zagadnienia z zakresu dobrych praktyk oraz zagrożeń na budowie.
Seminarium „Aktualne Problemy BHP w Budownictwie” rozpoczęły przemówienia Andrzeja Cegły, okręgowego inspektora pracy w Warszawie, oraz prof. Andrzeja Garbacza, dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Pierwszy temat, zaprezentowany przez Annę Wójcik, nadinspektora pracy, dotyczył zagrożeń podczas wznoszenia wysokich budynków mieszkalnych. Omówiono dobre praktyki, które wciąż są domeną raczej dużych budów. Podniesiono, jak ważna jest rola kierownika budowy oraz kierownika robót w obszarze koordynacji i bezpiecznego organizowania prac. Nie zabrakło również udokumentowanych przypadków rażącego naginania czy wręcz łamania podstawowych zasad bhp. Pomimo stale zwiększanego nacisku na uświadamianie pracowników o zagrożeniach związanych z ich pracą, na wielu budowach brawura wciąż bierze górę nad rozsądkiem. Drugi temat, omówiony przez Marię Sosnowską-Mach, biegłego sądowego w zakresie bhp, dotyczył bezpieczeństwa współpracy z robotem przemysłowym w budownictwie. W prezentacji omówiono roboty, które umożliwiają znaczne usprawnienie prac spawalniczych, murarskich, malarskich oraz transportowych. Oprócz oczywistych korzyści przedstawiono również zagrożenia związane ze stosowaniem nowych rozwiązań technologicznych.
Po przerwie kawowej Robert Cienszkowski, starszy inspektor pracy – specjalista, przedstawił mocno działającą na wyobraźnię prezentację ze studiami wybranych wypadków na placach budów. Zaprezentowane ciągi przyczynowo-skutkowe, dzięki bogatemu materiałowi fotograficznemu, z pewnością zapadły słuchaczom w pamięć. Kolejni prelegenci – Karolina Szymczak oraz Michał Wasilewski z Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przedstawili dobre praktyki związane z planowaniem i organizowaniem robót budowlanych, z wykorzystaniem narzędzi porozumienia oraz płynące z tych działań korzyści finansowe i jakościowe. Omówiono między innymi standardy bhp, wytyczne, IBWR oraz szkolenia i konferencje, które umożliwiają poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pracy. Następnie Maciej Dąbrowski, nadinspektor pracy, bardzo szczegółowo przedstawił zasadnicze wymagania stawiane stosowanym w budownictwie środkom ochrony indywidualnej. Na zakończenie wydarzenia Krzysztof Kaczorek z Wydziału Inżynierii Lądowej PW przedstawił podsumowanie bieżącej edycji studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w budownictwie”.
Seminarium „Aktualne Problemy BHP w Budownictwie” przeprowadzono w formule hybrydowej, dzięki czemu zainteresowani mogli wziąć w nim udział zarówno stacjonarnie, jak i za pośrednictwem transmisji na platformie YouTube. W czasie rzeczywistym w spotkaniu brało udział blisko 80 osób online, zaś jeszcze tego samego dnia retransmisja została obejrzana ponad 300 razy, co potwierdza duże zainteresowanie środowiska inżynierskiego tego typu wydarzeniami.
Współorganizatorami seminarium byli: Okręgowa Inspekcja Pracy w Warszawie oraz Wydział Inżynierii Lądowej PW, we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa, Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz Polskim Towarzystwem Politechnicznym.
Organizatorzy podczas wystąpień podsumowujących zadeklarowali chęć nadania wydarzeniu cykliczności, wobec czego możemy już w przyszłym roku spodziewać się kolejnej edycji wydarzenia, podczas której zostaną przedstawione aktualne problemy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w budownictwie.
dr inż. Krzysztof Kaczorek
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej
Czytaj także:
Drony sprawdzą, czy pracownik przestrzega zasad bhp
Odpowiedzialność kierownika budowy w zakresie BHP na budowie