Akademik Wilanowska należący do sieci Student Depot reprezentował Polskę w konkursie Baumit Life Challenge 2024.
Zlokalizowany na warszawskim Mokotowie prywatny Akademik Wilanowska to budynek zamieszkania zbiorowego łączący komfort indywidualnych przestrzeni mieszkalnych z funkcjonalnością wspólnych pomieszczeń.
Akademik Wilanowska od strony al. Wilanowskiej to 7-kondygnacyjna bryła harmonijnie połączona z wyższą częścią budynku, nie przytłaczająca otoczenia, ale podkreślająca nowoczesny charakter zabudowy. Z kolei elewacja zachodnia wzdłuż ul. Modzelewskiego tworzy 6-kondygnacyjną pierzeję, która w subtelny sposób wpasowuje się w istniejący układ urbanistyczny, nie dominując nad przestrzenią miejską, ale wciąż wyraźnie wytyczając granice nowego kompleksu akademickiego.
– Cała kompozycja została zaplanowana tak, aby harmonijnie wpasowała się w istniejący układ urbanistyczny, tworząc jednocześnie nową dominantę w przestrzeni. Jest nią główna bryła budynku, osiągająca wysokość od 8 do 13 kondygnacji. Formowanie budynku w taki sposób zapewnia interesującą i zróżnicowaną sylwetkę, która staje się dominantą i wyraźnym punktem orientacyjnym w przestrzeni – mówi architekt Tomasz Karpiński z pracowni 4am Architekci odpowiedzialnej za projekt akademika.
Kompozycję stanowi elewacja tynkowana w kolorze białym z modułowym podziałem za pomocą uskoków elewacji lub listew. Miejscowo na parterze zastosowano płyty elewacyjne w kolorze rudym. Całość dopełniają stalowe barierki tarasów użytkowych oraz ciemna obróbka blacharska. Do budowy Akademika Wilanowska zastosowano m.in. produkty firmy Baumit.
– Elewacje od placu dzielą się na siatkę kwadratowych elementów, tworzących uskakującą fasadę. Poszczególne kondygnacje oddzielone są od siebie masywną belką. Moduły opierają się na zasadzie używania tylko jednego typu okien. Z kolei od ul. Modzelewskiego i al. Wilanowskiej elewacje charakteryzuje regularny podział i równe odstępy między otworami okiennymi. Każde z okien znajduje się w kwadratowym polu wyznaczonym przez listwy. Elewacje wschodnia i północna także zostały skomponowane na równych podziałach zróżnicowanych brył budynku – opowiada Tomasz Karpiński.
Przed budynkiem zaprojektowano przestronny plac miejski. Plac został wyposażony w stojaki na rowery. Dodatkowo, w przestrzeni zewnętrznej znajdują się ławki oraz inne elementy małej architektury.
Podczas prac nad projektem architekci musieli sprostać wielu wyzwaniom wynikającym z restrykcyjnych założeń planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, wymagających szczegółowego podejścia do kwestii lokalizacji, wysokości oraz oddziaływania budynku Akademika Wilanowska na otoczenie. Projekt został także dostosowany do przepisów wymagających odpowiedniej ilości godzin słonecznych dla sąsiednich budynków oraz samego akademika.
Wykonawcą inwestycji była Kajima Poland Sp. z o.o.
Akademik przy ul. Wilanowskiej był jednym z sześciu nowych budynków niemieszkalnych, reprezentujących Polskę w konkursie Baumit Life Challenge 2024 w tej właśnie kategorii.
Źródło: Baumit
Czytaj także:
Pierwszy akademik Student Depot w Warszawie
Collegia – nowy akademik w Gdańsku