Maszyny budowlane – kategorie, rozwiązania technologiczne, eksploatacja, przepisy i normy

Ewolucja maszyn budowlanych i ich wpływ na branżę

Historia maszyn budowlanych sięga XIX wieku, kiedy pojawiły się pierwsze parowe koparki oraz walce. Jednak dopiero w XX wieku, wraz z rozwojem silników spalinowych i hydrauliki siłowej, maszyny zaczęły dynamicznie zmieniać krajobraz budów. Dziś trudno sobie wyobrazić realizację nawet mniejszych projektów bez wsparcia specjalistycznego sprzętu. Znaczenie maszyn budowlanych stale rośnie również ze względu na wymagania dotyczące terminowości, jakości i efektywności kosztowej inwestycji.

 

Maszyny budowlane

Główne kategorie maszyn budowlanych

Maszyny budowlane – https://www.truck1-pl.com/maszyny-budowlane, można podzielić na kilka podstawowych kategorii w zależności od ich funkcji. Do najczęściej stosowanych należą koparki, ładowarki, spycharki, dźwigi, walce drogowe, betoniarki czy podnośniki. Każde z tych urządzeń ma swoje określone zadania i parametry techniczne, które decydują o jego przydatności na konkretnym etapie robót.

 

Koparki – stosowane głównie do prac ziemnych i wykopów. Mogą być gąsienicowe lub kołowe, a ich wyposażenie obejmuje różnego typu łyżki, młoty hydrauliczne czy chwytaki.

 

Ładowarki – przeznaczone do załadunku i transportu materiałów sypkich, gruzu lub ziemi. Wyróżniają się dużą mobilnością i wszechstronnością.

 

Dźwigi i żurawie – używane przy montażu konstrukcji stalowych, betonowych czy podczas prac wysokościowych. Współczesne modele pozwalają na bardzo precyzyjne operacje, co ma ogromne znaczenie przy realizacji budynków wielokondygnacyjnych.

 

Walce drogowe i frezarki – to podstawa w budownictwie drogowym. Zapewniają odpowiednie zagęszczenie nawierzchni i przygotowanie podłoża.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają maszyny wyposażone w systemy automatyzacji i inteligentnego sterowania. Dzięki technologii GPS, czujnikom laserowym i systemom BIM (Building Information Modeling), maszyny mogą działać z ogromną precyzją, ograniczając ryzyko błędów wykonawczych i zmniejszając koszty operacyjne. Zdalne monitorowanie parametrów pracy, predykcyjne serwisowanie oraz możliwość integracji z systemami zarządzania placem budowy stają się nowym standardem.

 

Ważną rolę odgrywa również elektromobilność. Producenci coraz częściej oferują maszyny elektryczne lub hybrydowe, które są cichsze, bardziej ekologiczne i tańsze w eksploatacji. Jest to odpowiedź na rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska i redukcji emisji CO₂ w sektorze budowlanym.

Znaczenie operatora w pracy z maszyną

Choć technologia poszła znacznie do przodu, rola doświadczonego operatora nadal pozostaje nieoceniona. Nawet najlepiej wyposażona maszyna nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie odpowiednio obsługiwana. Operatorzy muszą znać nie tylko zasady BHP, ale także podstawy mechaniki i elektroniki, by w razie potrzeby szybko reagować na problemy techniczne. W związku z tym rośnie znaczenie kursów specjalistycznych, szkoleń VR (virtual reality) i certyfikacji zawodowych.

Wynajem czy zakup? Ekonomiczne podejście do maszyn

Dla wielu firm budowlanych, szczególnie mniejszych, zakup maszyny może być zbyt dużym obciążeniem finansowym. Dlatego rynek wynajmu maszyn budowlanych rozwija się bardzo dynamicznie. Wynajem daje możliwość elastycznego dostosowania sprzętu do potrzeb konkretnego projektu bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych i serwisowych. Dodatkowo, firmy wynajmujące często zapewniają maszyny w idealnym stanie technicznym i z aktualnymi przeglądami.

 

Z drugiej strony, dla przedsiębiorstw realizujących ciągłe i złożone projekty, inwestycja we własny park maszynowy może się zwrócić w dłuższej perspektywie, szczególnie gdy można liczyć na wysoką dostępność i personalizację sprzętu.

Maszyny budowlane w świetle przepisów i norm UE

W krajach Unii Europejskiej maszyny budowlane muszą spełniać szereg wymogów prawnych, związanych z bezpieczeństwem, emisją spalin oraz normami hałasu. Obowiązuje m.in. dyrektywa maszynowa, która reguluje kwestie związane z oznakowaniem CE, dokumentacją techniczną i instrukcjami użytkowania. Wprowadzenie do obrotu maszyny niespełniającej tych norm może skutkować poważnymi sankcjami dla producenta lub importera.

 

Normy te mają na celu nie tylko ochronę zdrowia pracowników, ale także zmniejszenie wpływu budownictwa na środowisko naturalne. W związku z tym coraz częściej promowane są maszyny o niższym zużyciu paliwa, cichsze i z bardziej zaawansowanymi systemami filtracji spalin.

Perspektywy rozwoju rynku maszyn budowlanych

Rynek maszyn budowlanych w Europie i na świecie rozwija się dynamicznie, napędzany zarówno inwestycjami infrastrukturalnymi, jak i urbanizacją oraz cyfryzacją. Rośnie popyt na maszyny o kompaktowych wymiarach, nadające się do pracy w gęsto zabudowanych miastach, jak również na sprzęt ciężki do dużych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak budowa autostrad, mostów czy linii kolejowych.

 

Oczekuje się, że w nadchodzących latach coraz większy udział w rynku będą miały maszyny autonomiczne oraz półautonomiczne. Prototypy takich urządzeń są już testowane w Skandynawii i Japonii, gdzie automatyzacja placu budowy może zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność pracy przy jednoczesnym ograniczeniu zatrudnienia.

Wyzwania związane z eksploatacją maszyn

Pomimo licznych korzyści, jakie niesie za sobą wykorzystanie maszyn budowlanych, ich eksploatacja wiąże się także z pewnymi trudnościami. Przede wszystkim mowa o kosztach serwisu, dostępności części zamiennych oraz czasie przestojów wynikających z awarii. Niezbędne jest więc wdrażanie skutecznych strategii zarządzania flotą, które uwzględniają nie tylko harmonogram konserwacji, ale także predykcyjną diagnostykę usterek.

 

Dodatkowo, wraz z wprowadzeniem coraz bardziej zaawansowanej elektroniki, pojawia się potrzeba zatrudnienia specjalistów zdolnych do obsługi i diagnostyki nowoczesnych systemów sterujących. W praktyce oznacza to wzrost kosztów operacyjnych oraz konieczność ciągłego doszkalania personelu.

Podsumowanie

Maszyny budowlane odgrywają centralną rolę w nowoczesnym procesie inwestycyjnym, wpływając na efektywność, jakość i bezpieczeństwo realizowanych projektów. W miarę rozwoju technologii rośnie ich znaczenie, a także zakres możliwych zastosowań. Dzięki automatyzacji, nowym źródłom napędu i inteligentnym systemom zarządzania, maszyny te stają się nie tylko bardziej wydajne, ale też przyjazne dla środowiska. W kontekście zmieniających się regulacji i oczekiwań rynku, inwestycja w nowoczesny sprzęt – czy to poprzez zakup, czy wynajem – pozostaje kluczowym elementem strategii każdej firmy budowlanej. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić.

W budownictwie mieszkaniowym symptomy wiosennego ożywienia

 

Rozpatrując wyniki inwestycyjne pierwotnego rynku mieszkaniowego w pierwszym tegorocznym kwartale, można próbować doszukać się pewnej korelacji ze statystykami sprzedaży deweloperów mieszkaniowych za ostatnie trzy miesiące, które wg. danych serwisu BIG DATA RynekPierwotny.pl uległy pewnej poprawie. Jednocześnie jednak wciąż wolumeny nowych wprowadzeń przewyższają te dotyczące bieżącej kontraktacji, co w efekcie winduje ofertę mieszkaniowego rynku pierwotnego na rekordowe od lat poziomy.

budownictwo mieszkaniowe I kwartał 2025

 

O ile początek pierwszego kwartału br. okazał się jeszcze dość wyraźnie asekuracyjny inwestycyjnie w odniesieniu do analogicznego okresu 2024 roku, to już w marcu nastąpiło dość zdecydowane odbicie. Najwyraźniej widać to w przypadku wzrostowego odreagowania wolumenów rozpoczętych inwestycji, z kolei w nieco mniej radykalnym zakresie w kwestii nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym, czyli kategoriach GUS-owskich danych o pierwszorzędnym znaczeniu dla oceny stanu bieżącej koniunktury.

 

W sumie w ubiegłym miesiącu inwestorzy ruszyli z budową blisko 22 tys. mieszkań, co jest rezultatem o 8 proc. gorszym od uzyskanego w marcu ub. roku, za to aż o 32 proc. lepszym licząc miesiąc do miesiąca. Dość udanie wypadli sami deweloperzy z wynikiem bez mała 13 tys. rozpoczętych w marcu lokali, czyli o prawie jedną piątą więcej niż miesiąc wcześniej i ponad 17 proc. poniżej rezultatu w relacji rdr.

 

Z kolei inwestorzy indywidualni z wynikiem 8,4  tys. rozpoczętych domów, poprawili wynik w relacji rok do roku o blisko jedną dziesiątą, natomiast w stosunku do poprzedzającego miesiąca lutego aż o ponad połowę.

 

W sumie w trzech pierwszych miesiącach 2025 roku w Polsce ruszyła budowa prawie 56 tys. mieszkań i domów, co oznacza spadek w stosunku do rezultatu z analogicznego okresu ub. roku o 7 proc. Z kolei sami deweloperzy z wynikiem 36,5 tys. lokali, obniżyli loty w relacji rok do roku o 13 proc. Take rezultaty, uwzględniając relatywnie wysoką bazę,  komunikują mimo wszystko dość wyraźne przyspieszenie koniunktury inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego.

 

>>> Budownictwo mieszkaniowe w 2024 r. według danych GUS

>>> Remont i modernizacja balkonów w budynkach z wielkiej płyty – aspekt społeczno-techniczny

>>> Wyniki sprzedaży mieszkań deweloperów giełdowych w 2024 r.

 

Na utrzymującą się względną poprawę nastrojów inwestorów wskazują też GUS-owskie dane dotyczące nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w sumie w marcu w ramach wszystkich form budownictwa wydano nieco ponad 22 tys. przedmiotowych decyzji administracyjnych, natomiast w całym pierwszym kwartale prawie 62 tys. W obu przypadkach są to rezultaty gorsze od uzyskanych w relacji rdr, odpowiednio o 20 i 11 proc., jednak i tu należy wziąć poprawkę na zdecydowanie wywindowaną bazę porównawczą, wygenerowaną w związku z planowanym przed rokiem wprowadzeniem w życie nowych warunków technicznych.

 

Tradycyjnie w ostatnich okresach statystyki lokali oddawanych do użytkowania stanowią tylko tło danych sygnalnych GUS budownictwa mieszkaniowego w pierwszym kwartale tego roku. W marcu było takich mieszkań w sumie blisko 16 tys., czyli 9 proc. mniej licząc rok do roku, i o 6 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu lutym. Natomiast wynik kwartalny rzędu 46 tys. lokali oddanych jest również gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie ub. roku, tym razem o symboliczne 4 proc.

 

Lektura najnowszej informacji GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce wydaje się więc mieć wymowę umiarkowanie optymistyczną. Perspektywa uruchomienia w drugiej połowie roku programu „Pierwsze klucze”, który tak czy inaczej może znaleźć pozytywne przełożenie na koniunkturę rynku nowych mieszkań, w korelacji z pierwszymi sygnałami odwilży na rynku hipotek, zaczyna działać mobilizująco na popyt mieszkaniowy. Do tego przyśpieszająca prezydencka kampania wyborcza jak zazwyczaj może pobudzić rynek mieszkaniowy kolejnymi obietnicami wzrostu dobrobytu Polaków.

 

W sumie coraz więcej czynników zaczyna przemawiać za perspektywą wychodzenia krajowej mieszkaniówki z koniunkturalnego dołka już w perspektywie bieżącego roku, co nie pozostanie bez wpływu na prawdopodobnie poprawiające się z miesiąca na miesiąc statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego. Tego typu tezę zdaje się w pełni potwierdzać aktywność inwestorów giełdowych, którzy w ostatnim czasie, pomimo nie najlepszej koniunktury sprzedażowej na rynku mieszkań z pierwszej ręki, ponownie wywindowali indeks WIG-Nieruchomości na nowe szczyty już 13-letniej deweloperskiej hossy.

 

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Inwestycja CPK w Łodzi. Jest wykonawca tunelu Kolei Dużych Prędkości

 

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy budowy tunelu od komory „Retkinia” do komory „Fabryczna” wraz z infrastrukturą niezbędną do funkcjonowania tunelu, komór i linii kolejowej. Wybrana oferta na wykonanie tego zadania, opiewająca na kwotę 1 mld 761 mln zł netto, została najwyżej oceniona przez komisję przetargową, która dokonała kwalifikacji na podstawie ceny (70 proc. kryteriów przetargowych) oraz doświadczenia i kompetencji zespołu (30 proc.).

 

Wyłonienie wykonawcy jednego z najwyższych przetargów w dotychczasowej historii spółki CPK, trwało od grudnia ubiegłego roku, kiedy doszło do otwarcia, a następnie oceny ofert. Sama specyfikacja warunków zamówienia wraz z załącznikami liczyła ok. 2000 dokumentów, a w sprawie przetargu wpłynęło do spółki ok. 1000 pytań.

 

Podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą planowane jest jeszcze w tym kwartale, a konsorcjum będzie miało 48 miesięcy od momentu zawarcia umowy na zrealizowanie inwestycji. Data zawarcia umowy zależy od rozstrzygnięcia ewentualnych odwołań od wyniku przetargu. Założenia są takie, że prace budowlane ruszą w tym roku.

 

>>> Umowa na projektowanie baz utrzymania Lotniska CPK podpisana

>>> Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r.

>>> Wieża kontroli lotów CPK – umowa na projekt podpisana

 

Łódzki tunel CPK drążony tarczą zmechanizowaną TBM będzie miał średnicę ok.14 metrów i ok. 4,6 km długości. Wewnątrz znajdą się dwa tory umożliwiające jazdę pociągów w obu kierunkach z prędkością do 160 km/h. Będzie to najdłuższy i najszerszy tunelowy obiekt kolejowy wydrążony jednym odcinkiem w Polsce. Przebieg przez centrum Łodzi – pod istniejącą, gęstą zabudową – stanowi dodatkowe wyzwanie realizacyjne i konieczność zastosowania możliwie najlepszych rozwiązań asekuracyjnych.

 

Wykonawca już na etapie projektu wykonawczego zostanie zobowiązany do ponownej analizy wzmocnień geotechnicznych i zabezpieczeń strukturalnych. W ramach przygotowań do realizacji budowy tunelu i zapewniania bezpieczeństwa podczas jego drążenia, spółka CPK wyłoniła w innym przetargu firmę Albraco, która zrealizuje około 70 dodatkowych analiz i badań budynków na trasie przebiegu tunelu.

 

Przygotowana zostanie m.in. kompletna dokumentacja aktualnego stanu technicznego wskazanych nieruchomości i przeprowadzone postępowanie diagnostyczne obejmujące sprawdzenie nośności, stateczności i bezpieczeństwa konstrukcji w obecnym stanie. Ekspertyzy będą zawierały również zalecenia oraz koncepcję zabezpieczeń lub naprawy dla każdego z budynków.

 

Łódzkie inwestycje CPK należą do najbardziej zaawansowanych wśród projektów kolejowych spółki. Zgodnie z harmonogramem przebiega proces wzmacniania fundamentów Łódzkiego Domu Kultury, a wykonawca – firma Keller Polska – przystąpił już do odtwarzania wnętrza budynku. W maju mają zakończyć się roboty prowadzone przez Budimex przy budowie komory startowej Retkinia, natomiast w tym miesiącu rozpoczęła się realizacja komory odbiorczej Fabryczna dla tarczy TBM, którą podzielono na dwa etapy.

 

Tunel CPK w Łodzi to druga tego typu inwestycja w mieście. W odróżnieniu od tunelu „średnicowego”, który buduje PKP PLK (obie inwestycje są ze sobą skoordynowane), będzie przeznaczony głównie dla pociągów dalekobieżnych, w tym przede wszystkim KDP. Na terenie miasta szybkie pociągi będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię zaprojektowane jest na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym będzie rozwidlenie w kierunku Poznania i Wrocławia. Inwestycja CPK w Łodzi jest elementem transeuropejskiego szlaku Morze Północne – Morze Bałtyckie, czyli korytarza UE w ramach sieci bazowej TEN-T.

 

Źródło: biuro prasowe CPK

Wartość rynku systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce w 2025 r. przekroczy 7 mld zł

 

Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Budownictwo wodne w Polsce 2025-2030”, łączne przychody 120 największych producentów elementów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Polsce wyniosły w 2023 r. 19,3 mld zł. Z tej kwoty niecałe 35% przypadało na segment produktów wodno-kanalizacyjnych, co przełożyło się na ponad 6,7 mld zł wartości sprzedaży.

 

Bazując na danych wstępnych, analitycy Spectis szacują, że w 2024 r. wartość sprzedaży 120 producentów utrzymała się na poziomie podobnym jak rok wcześniej. Pierwsze miesiące 2025 r. wskazują natomiast na umiarkowane ożywienie, w wyniku którego wartość rynku powinna powrócić do poziomu ponad 7 mld zł. Istotnym czynnikiem rozwoju branży w bieżącym roku będzie realizacja inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (program FEnIKS), Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

>>> Czy rury z tworzyw sztucznych to dobry wybór?

>>> Hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe – wymagania

 

W najbliższych latach głównymi czynnikami wspierającymi dalszy rozwój rynku budownictwa wodnego będą: solidne długoterminowe fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki, zmiany klimatyczne i towarzysząca im rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa i przedsiębiorstw skutkująca zwracaniem większej uwagi na ochronę zasobów wodnych, nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027, w ramach której na inwestycje wodno-kanalizacyjne przewidziano blisko 30 mld zł, unijne dyrektywy (szczególnie ściekowa, osadowa oraz o jakości wody do spożycia) wymuszające modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury, konieczność rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej (systemy retencyjne i zabezpieczenia hydrotechniczne), ciągły rozwój budownictwa kubaturowego generujący potrzebę rozbudowy sieci rozdzielczych, a także znaczący i stabilny udział sprzedaży eksportowej krajowych producentów.

 

systemy wodno-kanalizacyjne

Fot. pixabay/goszka

 

Istotnymi czynnikami oddziaływującymi negatywne na rynek budownictwa wodnego będą natomiast: niekorzystne prognozy demograficzne dla polskiej gospodarki, brak stabilnej polityki rozwoju branży wodno-kanalizacyjnej, wysokie zadłużenie samorządów ograniczające ich zdolności inwestycyjne, znaczący wzrost kosztów materiałów i wykonawstwa w branży wodno-kanalizacyjnej, rządowy priorytet dla inwestycji drogowych i kolejowych kosztem projektów hydrotechnicznych, długotrwałe procesy administracyjne i środowiskowe opóźniające realizację projektów, wysoki stopień rozdrobnienia spółek wodno-kanalizacyjnych w Polsce, utrudniający kompleksową realizację inwestycji o znaczeniu regionalnym, a także malejące fundusze unijne po 2027 r. mogące utrudnić realizację dużych projektów.

 

Uwaga metodologiczna: na potrzeby raportu jako rynek budownictwa wodnego zdefiniowano działalność w zakresie produkcji elementów wykorzystywanych przy budowie systemów wodno-kanalizacyjnych (w tym: systemach wodociągowych, systemach kanalizacyjnych, systemach zagospodarowania wód opadowych i wodnych systemach sanitarnych), oraz usług z zakresu budowy obiektów i infrastruktury związanej z wodą śródlądową, oraz obiektów wodno-kanalizacyjnych. Każdy z wymienionych segmentów budownictwa wodno-kanalizacyjnego podzielono także według materiału wykonania: tworzywa sztuczne, beton, stal, żeliwo i tworzywa pozostałe.

 

Bartłomiej Sosna, Ekspert rynku budowlanego, Spectis

Zjazd Śląskiej OIIB

 

 

Otwierając zjazd, Roman Karwowski, przewodniczący Rady ŚlOIIB, przywitał zebranych i poprosił o uczczenie chwilą ciszy pamięć zmarłych w ubiegłym roku członków Śląskiej OIIB, a także przybliżył postać Stefana Czarnieckiego, który należał do grona założycieli PIIB i przez cztery pierwsze kadencje pełnił w niej ważne funkcje na szczeblu okręgowym oraz krajowym.
Poproszony o zabranie głosu Mariusz Dobrzeniecki, prezes KR PIIB, posługując się ciekawą prezentacją, omówił kilka tematów z obszaru szczególnego zaangażowania Krajowej Rady PIIB. Były to m.in.: aktywne kształtowanie prawa związanego z budownictwem poprzez udział reprezentantów PIIB w pracach komisji i zespołów ministerialnych, opiniowanie w ramach komisji KR PIIB licznych aktów prawnych, promocja zawodu inżyniera budownictwa w kampanii pod hasłem „To My budujemy Twój świat”, pomoc ofiarom ubiegłorocznej powodzi, zawarcie nowej umowy ubezpieczeniowej z TU Compensa z korzystnymi warunkami ubezpieczenia OC, uruchomienie kalkulatorów nakładów pracy ułatwiających wycenę usług inżynierskich czy intensywna obecność w mediach publicznych i komercyjnych. Wspomniał także o zaangażowaniu młodych członków w działalność samorządową w ramach powołanej w 2023 r. Rady Młodych przy Krajowej Radzie PIIB oraz o pracach zespołu ds. seniorów. Podkreślił, że przybliżone zagadnienia nie wyczerpują licznych tematów, którymi zajmowała się KR PIIB, a plany są równie ambitne. To m.in. przeprowadzenie badania na temat oczekiwań względem samorządu zawodowego inżynierów budownictwa czy organizacja akcji „Bezpieczny, zdrowy inżynier” i „Zostań Inżynierem”. Podziękował też członkom Śląskiej OIIB mocno zaangażowanym w działalność PIIB oraz zachęcał do udziału w wyborach delegatów na zjazdy w VII kadencji. Dziękując Mariuszowi Dobrzenieckiemu za interesujący przekaz, Roman Karwowski podkreślił, że również członkowie ŚlOIIB uczestniczyli licznie w akcji pomocy powodzianom, a m.in. pokazany na otwarcie zjazdu film „To My budujemy Twój świat” ŚlOIIB stanowi dowód na aktywne włączenie się okręgowej izby w kampanię promocji zawodu inżyniera budownictwa.
Po wystąpieniu prezesa Krajowej Rady PIIB delegaci wybrali na przewodniczącego zjazdu Marcina Siedleckiego, członków prezydium i komisję mandatową, która stwierdziła prawomocność zjazdu, oraz zatwierdzili porządek obrad. W tej części miała też miejsce uroczystość wręczenia Odznak Honorowych PIIB członkom ŚlOIIB za pracę na rzecz izby oraz za bezinteresowną pomoc ofiarom powodzi. Następnie przyjęto regulamin zjazdu, wybrano komisję uchwał i wniosków oraz komisję skrutacyjną.
Dzięki tradycyjnym spotkaniom przedzjazdowym delegatów z okręgów Śląskiej OIIB z przewodniczącymi organów statutowych – podczas których przewodniczący Rady ŚlOIIB informował o działalności izby, a delegaci mogli dyskutować na temat materiałów zjazdowych i uzyskać odpowiedzi na szczegółowe pytania – część sprawozdawcza zjazdu przebiegła bardzo sprawnie. Po krótkiej dyskusji zatwierdzono uchwałami wszystkie sprawozdania organów statutowych.
Ponadto zjazd jednogłośnie udzielił absolutorium Radzie ŚlOIIB za 2024 r. oraz uchwalił Zasady Gospodarki Finansowej i Budżet ŚlOIIB na 2025 r. Na zakończenie obrad delegaci wysłuchali sprawozdania komisji uchwał i wniosków oraz zatwierdzili je uchwałą. Z pięciu rozpatrywanych przez KUiW wniosków cztery zostały przyjęte do realizacji, a jeden oddalono.

 

Maria Świerczyńska

 

Fot. archiwum ŚlOIIB

 

Czytaj także:

Zjazd Podkarpackiej OIIB

Zjazd Opolskiej OIIB

Zjazd Małopolskiej OIIB

Zjazd Podkarpackiej OIIB

 

Obrady otworzył Grzegorz Dubik, przewodniczący Okręgowej Rady Podkarpackiej OIIB, witając przybyłych delegatów i gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Krajowej Rady PIIB, świata nauki, administracji samorządowej oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych.
Po oficjalnym otwarciu delegaci wybrali prezydium zjazdu, w skład którego weszli: Jarosław Suchora, przewodniczący, Wacław Kamiński, wiceprzewodniczący, i Liliana Serafin, sekretarz.
Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpił Mieczysław Grodzki, wiceprezes KR PIIB, który podsumował najważniejsze inicjatywy podejmowane przez izbę w ostatnim czasie, w tym działania legislacyjne, promocję zawodu, akcję „Inżynierowie Budownictwa w walce ze skutkami powodzi”, oraz podkreślił ogromne znaczenie młodych inżynierów w rozwoju budownictwa i samorządu. Podziękował członkom PDK OIIB za nieszablonowe działania, zaangażowanie w pracy w organach PIIB oraz dotychczasową bardzo dobrą współpracę i życzył owocnych obrad.

 

Odznaczeni Złotą Odznaką Honorową PIIB

 

Renata Knap, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, przybliżyła działalność organizacji Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Stalowa Wola oraz pogratulowała aktywnej działalności PDK OIIB w życiu mieszkańców Podkarpacia.
Głos zabrał również dr inż. Piotr Nazarko, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, który w imieniu prof. dr. hab. Piotra Koszelnika, rektora PRz, podziękował za wzorową współpracę izby z uczelnią. Zwrócił uwagę na nowe wyzwania związane ze zmianą procesu kształcenia, w tym na duże znaczenie AI. Na koniec zaprosił do kontynuacji działań i współpracy na rzecz kształcenia nowej kadry rzetelnych inżynierów budownictwa.
Podczas wystąpień nie zabrakło również głosu przedstawicieli stowarzyszeń naukowo-technicznych. Lidia Buda-Ożóg, przewodnicząca Rzeszowskiego Oddziału PZITB, podziękowała za współpracę i podkreśliła wsparcie Podkarpackiej OIIB w organizacji X Konferencji Naukowo-Technicznej „Kształtowanie konstrukcji i budowli”. Zbigniew Styczeń, prezes SEP Oddział Rzeszów, oraz Leszek Kaczmarczyk, prezes Podkarpackiego Oddziału PZITS, wyrazili uznanie dla dotychczasowej współpracy oraz wspólnych inicjatyw na rzecz środowiska inżynierskiego.
Podczas zjazdu wręczono Odznaki Honorowe PIIB. Srebrne odznaki otrzymali: Wojciech Bieda, Bogusław Czarnik, Krzysztof Kutrybała, Stanisław Kindel, Jan Majcher, Tomasz Mazur, Andrzej Noworól, Grzegorz Ożóg oraz Zygmunt Sobczyk, a złote – Piotr Chmura, Marek Garduła, Lesław Bartoszek, Danuta Goszczyńska-Wojtas, Zbigniew Jajuga, Andrzej Klecha, Elżbieta Ładoś, Andrzej Panek, Bogusław Strzałka i Marcin Szmyd.
Odznaczenia wręczyli Mieczysław Grodzki, Grzegorz Dubik oraz Wacław Kamiński (zastępca przewodniczącego OR PDK OIIB).
Minutą ciszy uczczono pamięć koleżanek i kolegów, którzy odeszli w ostatnim czasie, oddając im hołd za ich wkład w rozwój budownictwa.
Po wysłuchaniu przewodniczących organów statutowych PDK OIIB, relacjonujących działania swoich organów w 2024 r., i krótkiej dyskusji delegaci podjęli stosowne uchwały oraz udzielili Okręgowej Radzie PDK OIIB absolutorium. Zjazd podjął również uchwały w sprawie utworzenia funduszy celowych i ich regulaminów, o przeznaczeniu nadwyżki przychodów nad kosztami za 2024 r. na działalność statutową PDK OIIB oraz uchwalił budżet na 2025 r.

 

Liliana Serafin

 

Fot. archiwum Podkarpackiej OIIB

 

Przeczytaj też:

Kwietniowe obrady Prezydium KR PIIB

Zjazd Śląskiej OIIB

Zjazd Opolskiej OIIB

Zjazd Opolskiej OIIB

 

 

Goszczący na opolskim zjeździe Rafał Zarzycki, wiceprezes Krajowej Rady PIIB, poinformował, że izba opiniowała prawie 200 aktów prawnych, a jej przedstawiciele pracują w komisjach i zespołach ministerialnych, m.in. zespole Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który współtworzył warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Rafał Zarzycki przypomniał też ubiegłoroczną powódź, która najbardziej dotknęła mieszkańców województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.

– Oceniliśmy 10 000 obiektów. Udało się wypłacić setki milionów złotych, które trafiły do rodzin dotkniętych katastrofą. Na tereny objęte powodzią przyjechało prawie 400 osób z 14 województw. Byliśmy jedynym samorządem zawodowym zaangażowanym na takim poziomie w tę tragedię – powiedział.

Opolska izba w trakcie zjazdu uhonorowała kolejnych ośmiu (wcześniej w trakcie lutowego spotkania wręczono podobne odznaki okolicznościowe) inżynierów, którzy pomagali w szacowaniu strat powodziowych. Byli to: Łukasz Bondarenko, Karol Kaczkowski,  Mariusz Pustelnik, Ireneusz Smal, Marian Sokołowski, Jerzy Sylwestrzak, Piotr Sylwestrzak, Janusz Truch.
Statystykę OPL OIIB zaprezentował jej przewodniczący Dariusz Bajno. Izba liczyła na dzień 31.12.2024 r. 2739 osób, z czego 97 przyjęto w 2024 r. Najwięcej członków, bo 897, mieszka w Opolu. 11% ogółu stanowią kobiety. 59% ma uprawnienia w branży konstrukcyjno-budowlanej. 27,35% to członkowie w wieku powyżej 65 lat, a drugą co do liczebności grupą wiekową są osoby w przedziale 36–45 lat (stanowią 25%). Dariusz Bajno przypomniał też, że izba organizowała szereg szkoleń, wyjazdów technicznych, spotkań w powiatach, opiniowała akty prawne, współorganizowała konferencje naukowe i patronowała im, reprezentowała członków w mediach, udzielała pomocy prawnej.

– Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna OPL OIIB – poinformował jej przewodniczący Adam Rak. – przeprowadziła w 2024 r. dwie sesje egzaminacyjne, w wyniku których uprawnienia budowlane otrzymały 192 osoby.

 

 

– W 2024 r. do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej wpłynęło 13 nowych spraw, w tym 12 w trybie odpowiedzialności zawodowej oraz jedna w trybie odpowiedzialności dyscyplinarnej – mówił Mieczysław Molencki, OROZ Opolskiej OIIB – koordynator.

Oprócz tego kontynuowano postępowania wyjaśniające w 12 sprawach wszczętych w latach ubiegłych. W miejsce zmarłego w tym roku Andrzeja Horaka delegaci zjazdu wybrali na okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Piotra Kołodzieja.
Przewodniczący Dariusz Bajno przypomniał, że jesienią rozpoczną się wybory nowych delegatów, a izbę czekają w kolejnym roku nowe wyzwania.
Delegaci minutą ciszy upamiętnili kolegów, którzy w minionym roku odeszli na wieczną wartę: Andrzeja Jęczmiennego, Tadeusza Lisińskiego, Wiesława Gumiennego, Andrzeja Tatura, Władysława Jarząbka, Henryka Kukurowskiego, Józefa Szczepanika, Michała Kaniaka.

 

Maria Szylska

 

Fot. autorki

 

Czytaj także:

Kwietniowe obrady Prezydium KR PIIB

Zjazd Podkarpackiej OIIB

Zjazd Małopolskiej OIIB

Zjazd Małopolskiej OIIB

 

Delegatów zjazdu powitał Mirosław Boryczko, przewodniczący Okręgowej Rady Małopolskiej OIIB, który krótko podsumował także najistotniejsze wydarzenia roku 2024, w których uczestniczyła społeczność małopolskich inżynierów. Wystąpienie przewodniczącego poprzedziła filmowa relacja z tworzenia instalacji artystycznej „Ławeczka zakochanych”, powstającej w wyniku współdziałania Małopolskiej OIIB z Miastem Kraków i Politechniką Krakowską.
Zjazd wybrał przewodniczącego i prezydium zjazdu. Przewodniczącym został Andrzej Jasica, a w skład prezydium weszli jako wiceprzewodniczący – Renata Kaczmarczyk i Łukasz Ślaga oraz jako sekretarze – Katarzyna Batorska i Krzysztof Migdał.
Zjazd był okazją do uhonorowania członków Małopolskiej OIIB Odznakami Honorowymi Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Srebrnymi odznakami wyróżniono 17 osób za wyjątkową postawę, którą się wykazały, niosąc bezinteresowną pomoc poszkodowanym przy ocenie zniszczeń powstałych w wyniku działania powodzi w ramach akcji koordynowanej przez PIIB, a także za szczególne osiągnięcia w pracy dla izby.

 

Wyróżnieni Srebrną Odznaką Honorową PIIB w towarzystwie Mirosława Boryczki i Filipa Pachli

 

Polska Izba Inżynierów Budownictwa reprezentowana była na zjeździe przez Filipa Pachlę, jej wiceprezesa, który przedstawił skrótowo najważniejsze aspekty działań Krajowej Rady PIIB w minionym roku.
Sekretarz Okręgowej Rady, skarbnik, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – koordynator Małopolskiej OIIB przedstawili sprawozdania z działania wszystkich ustawowych organów izby. Szczegółowe sprawozdania były z wyprzedzeniem udostępnione delegatom w materiałach zjazdowych w formie elektronicznej. Zjazd jednogłośnie zatwierdził sprawozdanie z działalności Okręgowej Rady MOIIB i sprawozdanie finansowe za rok 2024 oraz na wniosek Okręgowej Komisji Rewizyjnej MOIIB udzielił absolutorium OR Małopolskiej OIIB za miniony rok. Zatwierdzone zostały również jednogłośnie sprawozdania Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowej Komisji Rewizyjnej MOIIB. Po zaprezentowaniu przez skarbnika izby projektu budżetu na rok 2025 zjazd zatwierdził go.
Okręgowy zjazd podjął również uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o przyznanie Odznaki Honorowej PIIB przewodniczącemu Okręgowej Komisji Rewizyjnej Małopolskiej OIIB za szczególne osiągnięcia w pracy dla izby.
Do zjazdowej komisji uchwał i wniosków wpłynął jeden wniosek od delegata. Jego przedmiotem było przygotowanie listy rzeczoznawców, którzy w ramach rozszerzenia współpracy z sądami powszechnymi mogliby w przypadkach wątpliwości sądu w przedmiocie uzyskanych opinii biegłych weryfikować je na wniosek sądu.
Zjazd zdecydował o skierowaniu wniosku do realizacji w strukturach Małopolskiej OIIB.
Delegaci mieli także okazję wysłuchać prezentacji na temat powstawania i możliwości badawczych unikatowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, które zostało otwarte w 2024 r. na Politechnice Krakowskiej.

 

mgr inż. arch. Elżbieta Gabryś
sekretarz OR Małopolskiej OIIB

 

Fot. archiwum Małopolskiej OIIB

 

Przeczytaj też:

Kwietniowe obrady Prezydium KR PIIB

Zjazd Śląskiej OIIB

Zjazd Opolskiej OIIB

Jubileusz Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa

 

 

Europejska Rada Inżynierów Budownictwa (ECCE – European Council of Civil Engineers) została założona w 1985 r. przez organizacje: Colegio de Ingenieros de Caminos, Canales y Puertos z Hiszpanii (CICCP), Institution of Civil Engineers (ICE) z Wielkiej Brytanii, Grecką Izbę Inżynierów oraz Ordem Dos Engenheiros de Portugal (OEP). W deklaracji inicjującej jej powstanie założyciele napisali, że chcą, aby instytucje Unii Europejskiej traktowały ECCE jako wspólny głos inżynierów budownictwa. Ich zamiarem była praca zarówno na niwie europejskiej, jak i na poziomie krajowym, aby doradzać Unii Europejskiej, rządom państw i przemysłowi oraz kształtować zunifikowane, wysokie standardy zawodowe w całym regionie. Obecnie ECCE zrzesza 23 kraje, przy czym członkostwo Rosji jest czasowo zawieszone. Sześć organizacji, w tym Amerykańskie Stowarzyszenie oraz Japońskie Towarzystwo Inżynierów Budownictwa, mają status członków stowarzyszonych.
Do Funchal na Maderze przybyli przedstawiciele organizacji inżynierskich z 22 krajów, członkowie organizacji stowarzyszonych, poprzedni prezydenci i prezydenci honorowi oraz zaproszeni goście. 40-lecie było okazją do przypomnienia dotychczasowych osiągnięć oraz strategii odnoszącej się do przyszłości zawodu inżyniera budownictwa w Europie.
W czwartek, 21 marca, spotkała się Rada Wykonawcza ECCE. Ceremonia otwarcia zgromadzenia i obrady odbyły się następnego dnia na terenie Maderskiego Uniwersytetu w historycznych murach dawnego Kolegium Jezuickiego z XVI w. Gospodarzy reprezentował Fernando de Almeida Santos, prezydent OEP, Miguel Branco, prezydent OEP dla regionu Madery, oraz João Pedro Fino, regionalny sekretarz ds. infrastruktury i wyposażenia. Gości przybyłych do Funchal przywitał aktualny prezydent ECCE – Platonas Stilianou. Następnie oddał głos gospodarzom, którzy przybliżyli wyzwania, przed którymi stoją miejscowi inżynierowie, oraz życzyli wszystkim uczestnikom miłego pobytu na wyspie wiecznej wiosny. Piątkowa, robocza sesja toczyła się dalej według zatwierdzonego przez zgromadzonych programu. Zebrani przyjęli w głosowaniu sprawozdanie finansowe, które z uwagi na miejsce powstania ECCE musi być zgodne z brytyjskim prawem. Następnie zatwierdzono powrót Hiszpanii do grona członków, w charakterze członka stowarzyszonego.
Stowarzyszenie Inżynierów od Dróg, Kanałów i Portów (CICCP) było jednym z czterech założycieli ECCE, ale na kilka lat wycofało się z udziału w pracach organizacji.
W kolejnym punkcie spotkania Andreas Brandner, poprzedni prezydent ECCE, omówił stan prac nad wdrożeniem wspólnych ram kształcenia oraz proponowanych zmian w umowie stowarzyszeniowej, które powinny zwiększyć jej przejrzystość i usunąć nieaktualne już zapisy. Planowane są także modyfikacje strony internetowej i logo, by poprawić efektywność zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej komunikacji. Projekt zmian przedstawiła Maria Karanasiou, sekretarz generalny ECCE. Natomiast prezydent Stylianou przekazał informacje na temat stanu przygotowań do publikacji na temat zawodu inżyniera budownictwa w Europie. Nadalnie wszystkie kraje opracowały dziewięć rozdziałów, które powinny być dostępne w formie e-booka jeszcze w tym roku. Zapowiedział także przygotowanie 10. rozdziału, w którym znajdą się treści zaproponowane przez krajowych koordynatorów wydawnictwa, a nieujęte w dotychczasowym materiale. Jeanette Muñoz Abela, wiceprezydent ECCE, mówiła o zaawansowaniu implementacji strategii ECCE oraz zamiarze przygotowania dokumentu prezentującego stanowisko dotyczące sztucznej inteligencji w cyfrowej i etycznej inżynierii budowlanej.
Ważnym punktem piątkowego spotkania było uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy ECCE, które reprezentował prezydent Stylianou, a Europejskim Stowarzyszeniem Wydziałów Budownictwa (Association of European Civil Engineering Faculties – AECEF), w imieniu którego dokument podpisał prof. Alfredo Soeiro z Uniwersytetu w Porto, sekretarz generalny AECEF.

 

Dalsza część spotkania została poświęcona dyskusjom obejmujących szeroki wachlarz tematów związanych z wykonywaniem zawodu inżyniera budownictwa. Prof. Humberto Varum z Uniwersytetu w Porto, a równocześnie członek Rady Wykonawczej ECCE, w swoim wystąpieniu skupił się na roli inżyniera budownictwa w zarządzaniu kryzysowym w obliczu naturalnych klęsk i katastrof. Podkreślił kluczową rolę inżyniera nie tylko w zarządzaniu sytuacją kryzysową, ale także w usuwaniu jej skutków oraz odbudowie.
Dr Muñoz Abela z Uniwersytetu Malty, wiceprezydent ECCE, poprowadziła dyskusję na temat Manifestu ECCE „Budowanie przyszłości odpornej na zagrożenia”. Manifest podkreśla decydującą rolę inżynierów budownictwa w kształtowaniu infrastruktury zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, która w obliczu zmian klimatycznych potrafi się oprzeć siłom natury. Ukoronowaniem części dyskusyjnej była debata przy okrągłym stole na temat wyzwań stojących przed inżynierami budownictwa. Jej moderatorem był prof. Varum, a wzięli w niej udział: Richard Coackley, prezydent honorowy, oraz poprzedni prezydenci: Gorazd Humar, Fernando Branco i Andreas Brandner, a także Carsten Ahrens, były wiceprezydent, i Platonas Stylianou, aktualnie urzędujący prezydent. Dyskusja objęła najbardziej istotne obecnie kwestie, takie jak zmiany klimatu, przyciąganie młodych talentów, przyszłość edukacji w zakresie budownictwa, ryzyko i odporność budowli na zagrożenia, innowacje oraz odpowiedzialność inżynierów budownictwa, a także dostrzeganie ich roli w społeczeństwie.
W sobotnie przedpołudnie spotkano się, aby uroczyście świętować jubileusz 40-lecia istnienia Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa. Prezydent Stylianou, witając gości, przypomniał historię organizacji i jej osiągnięcia. W imieniu gospodarzy głos zabrał Fernando de Almeida Santos, prezydent OEP, wyrażając radość, że jubileusz jest świętowany w Portugalii – kraju, który był jednym z założycieli. Byłych prezydentów uhonorowano za ich istotny wkład w rozwój ECCE, wręczając okolicznościowe pamiątki. Z okazji jubileuszu przygotowano publikację zawierającą wiele zdjęć i wspomnień. Przedstawiła ją Helena Endriksone, wiceprezydent ECCE i skarbnik, która kierowała pracami zespołu gromadzącego i opracowującego materiały archiwalne. Omawiając opisaną w publikacji historię ECCE, Helena Endricksone ciepło wspominała okres, kiedy prezydentem ECCE w latach 2014–2016 był Włodzimierz Szymczak reprezentujący PIIB. Funkcję tę sprawował także w latach 2017–2018, kiedy wybrany w tej kadencji prezydent nie mógł wykonywać swoich obowiązków.
Tradycyjnym zwieńczeniem spotkania była wycieczka techniczna. Wcześniej uczestnicy zapoznali się z systemem kanałów wodnych okalających wyspę – Levadas da Madeira, którego początki sięgają XV w. Oprócz swoich funkcji użytkowych – dostarczanie wody pitnej i umożliwianie funkcjonowania elektrowni wodnych – stanowią również atrakcję turystyczną. Zwiedzono jeden z odcinków kanałów, których łączna długość wynosi 3200 km, oraz hydroelektrownię Serra d’Água Hydroelectric Power Station. Woda jest dostarczana do jej turbin rurami z wysokości kilkuset metrów.
Późnym popołudniem, i był to ostatni punkt programu, uczestnicy wydarzenia dołączyli do miejscowych kolegów, którzy w ogrodzie botanicznym świętowali „Dzień inżyniera”.

 

Andrzej Pawłowski
przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą Krajowej Rady PIIB

 

Fot. archiwum ECCE

 

Przeczytaj też:

Kongres samorządów

Posiedzenie Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB

Kwietniowe obrady Prezydium KR PIIB

 

 

Otwierając spotkanie w siedzibie PIIB w Warszawie, Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB, powitał członków Prezydium Krajowej Rady PIIB oraz zaproszonych gości – przewodniczących organów krajowych: Urszulę Kallik, Krzysztofa Latoszka, Dariusza Walaska i Mariana Zdunka, oraz Jacka Szera, pełnomocnika prezesa Krajowej Rady PIIB ds. szkolnictwa wyższego.
Po przyjęciu porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego spotkania (19 marca 2025 r.) członkowie prezydium podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia projektu sprawozdania Krajowej Rady PIIB za 2024 r. Omówione zostały przygotowane na XXIV Krajowy Zjazd PIIB (zaplanowany na 13–14 czerwca 2025 r.) sprawozdania Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej PIIB. Przewodniczący organów krótko zreferowali przebieg prac nad dokumentami i procedurę ich akceptacji. W tej części obrad Urszula Kallik, przewodnicząca KKR PIIB, omówiła stan przygotowań rocznego sprawozdania rewizorów, które nie zostało jeszcze zakończone, ponieważ nadal trwają kontrole. Z siedmiu planowanych pozytywnie zakończono już pięć. Wyniki wszystkich kontroli zostaną podsumowane i przyjęte 13 maja 2025 r. na posiedzeniu Krajowej Komisji Rewizyjnej PIIB.
Zgodnie z porządkiem obrad w dalszej części członkowie prezydium omówili uchwałę Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie prowizorium budżetowego izby na 2025 r. Elżbieta Bryła-Kluczny szczegółowo przedstawiła zmiany m.in. w zakresie wpływów ze składek członkowskich, wydatków na utrzymanie Biura PIIB i kosztów działań promocyjnych.
Podczas posiedzenia omawiano uchwałę dotyczącą wprowadzenia zmian w opłatach za postępowanie kwalifikacyjne i egzaminacyjne. Szczegółową prezentację na ten temat oraz proponowane stawki za uzyskanie uprawnień przedstawił zebranym Krzysztof Latoszek, przewodniczący KKK PIIB. Rozmawiano również na temat uchwały zawierającej regulamin postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Zmiany związane z jego aktualizacją (wysokość opłat, wynagrodzenie członków zespołów kwalifikacyjnych, wnioski o ponowne nadanie tytułu) przybliżył Krzysztof Latoszek.
W dalszej części spotkania skorygowany Program działania Krajowej Rady PIIB przedstawił Cezary Wójcik. O kolejnych etapach działań związanych z wprowadzeniem Systemu Elektronicznego Obiegu Dokumentów (SEOD) mówił prezes Mariusz Dobrzeniecki. Dotychczasowe prace oraz dalsze plany zostały przedstawione w formie prezentacji (timeline) i zostaną szczegółowo zreferowane oraz procedowane podczas posiedzenia Krajowej Rady PIIB.
Członkowie prezydium dyskutowali o projekcie uchwały Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie zmian w Statucie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w zakresie seniorów (uwzględniono rekomendacje Zespołu Doraźnego KR PIIB ds. seniorów), w zakresie łączenia funkcji członka organu i jednocześnie pracownika biura izby oraz w zakresie zmian porządkowych. Te zmiany skutkowałyby kolejnymi, które odzwierciedlono w projekcie uchwały Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie Zasad gospodarki finansowej: w zakresie seniorów i w zakresie zmian porządkowych. Omówione zostały również projekty uchwał Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie aktualizacji regulaminów organów krajowych i organów okręgowych. Proponowane zmiany zreferował Cezary Wójcik.
Adam Rak, przewodniczący Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego KR PIIB, podsumował pierwszy kwartał 2025 r. w zakresie składania wniosków przez okręgowe izby o refundację ze strony PIIB kosztów organizacji szkoleń dostępnych dla wszystkich członków izby. Do tej pory wpłynęły wnioski z czterech OIIB.
Intensywne działania oraz projekty Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego (powołanego w 2021 r.), w którym obecnie prezydencję sprawują pielęgniarki i położne, przedstawił Mieczysław Grodzki, wiceprezes KR PIIB i przewodniczący Komisji ds. współpracy z samorządami zawodów zaufania publicznego. Poinformował o tym, że dwa nowe samorządy chcą przystąpić do OPSZZP. Przypomniał również, że jesienią br. prezydencję obejmie Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

 

Joanna Karwat

 

Fot. Anna Wojewódzka

 

Czytaj także:

Obrady Prezydium KR PIIB

Nowoczesny inżynier korzysta z naszych aplikacji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in