Przegląd dobrych praktyk w zakresie wycinki i nasadzeń zieleni oraz ochrony gatunków ją zasiedlających.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (w skrócie: decyzja środowiskowa) została wprowadzona ustawą z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. Nr 113, poz. 954); znowelizowana ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227).
Realizacja wielu inwestycji budowlanych wymaga obecnie zaangażowania tzw. nadzoru przyrodniczego. Dotyczy to różnego rodzaju przedsięwzięć, ale najczęściej mamy do czynienia z takim nadzorem w przypadku inwestycji liniowych, tj.: budowy dróg i autostrad, budowy i modernizacji wałów przeciwpowodziowych, modernizacji linii kolejowych, regulacji i udrożnienia cieków. Konieczność angażowania zespołu ekspertów przyrodników wynika w tych przypadkach z zapisów decyzji środowiskowych (DŚ, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji) wydawanych na potrzeby tego typu inwestycji przez właściwe miejscowo regionalne dyrekcje ochrony środowiska (RDOŚ). Poszczególne zapisy takich dokumentów określają zazwyczaj (w mniej lub bardziej precyzyjny sposób): zakres i termin, w jakim mogą być realizowane poszczególne prace, zakres ewentualnych działań minimalizujących oraz wskazują na potrzebę zatrudnienia konkretnych specjalistów, których zadaniem jest nadzorowanie realizowanych prac. Niejednokrotnie DŚ nakłada na wykonawcę i nadzór przyrodniczy obowiązek konsultowania i uzgadniania na bieżąco z RDOŚ warunków prowadzenia poszczególnych prac. W szczególności ma to miejsce w przypadku projektów, dla których wydanie DŚ nie było poprzedzone wykonaniem oceny oddziaływania na środowisko lub w przypadku inwestycji realizowanych w systemie „Projektuj i Buduj”.
Niniejszy artykuł skupia się na przeglądzie dobrych i sprawdzonych praktyk dla wybranych zagadnień przyrodniczych dotyczących: wycinki zieleni i ochrony poszczególnych gatunków zwierząt zasiedlających drzewa i krzewy, przenoszenia i zabezpieczania drzew stanowiących siedlisko chronionych gatunków, przenoszenia roślin chronionych oraz nasadzeń kompensacyjnych.
Wycinka drzew i krzewów
Realizacja niemal każdej inwestycji liniowej oznacza wycinkę drzew i/lub krzewów kolidujących z przebiegiem inwestycji i możliwością jej realizacji. W takich przypadkach w DŚ pojawiają się zazwyczaj zapisy wskazujące na termin, w jakim możliwe jest realizowanie wycinki, oraz niejednokrotnie wskazanie jej wykonania pod nadzorem konkretnych specjalistów. Przykłady prezentują, w jaki sposób można realizować wycinkę z uwzględnieniem ochrony poszczególnych gatunków zwierząt i zgodnie z prawem.
Fot. Ścięte drzewa ustawione w wigwam
Ptaki
Wycinkę drzew i krzewów prowadzić w okresie od 15 sierpnia do 15 marca poza okresem lęgowym ptaków. Wyznaczenie okresu, w którym możliwa jest wycinka drzew poza okresem lęgowym ptaków, ma na celu wyeliminowanie ryzyka niszczenia lęgów (gniazd z jajami, pisklętami) i niepokojenie ptaków przystępujących do lęgów. Zapis taki w przypadku wielu inwestycji oznaczałby konieczność wstrzymania prac na pięć miesięcy. Tymczasem prace związane z wycinką mogą być realizowane w okresie lęgowym, jeśli zostaną poprzedzone wykonaniem szczegółowej inwentaryzacji ornitologicznej. Często (jednak nie zawsze) informacja taka jest zawarta w DŚ w postaci zapisu: Wycinkę drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków prowadzić pod nadzorem ornitologa, który przed wycinką dokona oględzin pod kątem obecności lęgów ptaków, a w przypadku potwierdzenia ich występowania – wskaże dopuszczalny termin i sposób wycinki.
W przypadku stwierdzenia obecności lęgów w drzewach/krzewach przeznaczonych do wycinki ornitolog odpowiedzialny za przeprowadzoną inwentaryzację stwierdza brak ryzyka zniszczenia lęgów i zatwierdza możliwość wykonania wycinki. Taka inwentaryzacja wykonana w okresie lęgowym ważna jest jednak maksymalnie tylko kilka dni. Dotyczy to w szczególności pierwszej części okresu lęgowego (marzec-czerwiec), kiedy dla wielu gatunków ptaków nie można wykluczyć możliwości założenia gniazda po wykonanej inwentaryzacji. W przypadku stwierdzenia obecności lęgów (jaj, piskląt) ornitolog jest w stanie określić przybliżony termin opuszczenia gniazda przez młode ptaki i wskazać, w jakim terminie będzie możliwa wycinka zasiedlonych drzew/krzewów. W zależności od tego, do jakiego konkretnego gatunku należą stwierdzone lęgi, możliwe jest dopuszczenie wycinki drzew/krzewów znajdujących się w pewnej odległości od tych zasiedlonych. W konsekwencji niejednokrotnie możliwe jest zrealizowanie wycinki części drzew i przesunięcie wycinki na późniejszy termin tylko tych drzew/ krzewów, które zasiedlone są przez ptaki i bezpośrednio z nimi sąsiadują.
Ważne jest, aby w przypadku odroczonej wycinki drzewa/krzewy zostały ponownie skontrolowane w celu potwierdzenia opuszczenia gniazd przez ptaki. Wycinka drzew i krzewów realizowana w okresie lęgowym ptaków pod nadzorem ornitologa jest dobrą i sprawdzoną praktyką umożliwiającą jej zrealizowanie w szybszym niż jesienno-zimowym okresie.
Nietoperze
Wycinkę drzew o pierśnicy powyżej 40 cm prowadzić pod nadzorem chiropteroioga, który przed wykonaniem wycinki dokona oględzin pod kątem obecności nietoperzy. W przypadku potwierdzenia ich występowania wskaże dopuszczalny termin i sposób prowadzenia wycinki.
Taki zapis DŚ w konsekwencji nie nakazuje wycinki drzew w konkretnym terminie, ale jedynie nakłada obowiązek zaangażowania chiropterologa, który dokona inwentaryzacji drzew, określając, czy są one zasiedlone przez nietoperze. Warto w tym miejscu dodać, że najbardziej optymalnym okresem do wycinki drzew pod kątem nietoperzy jest okres jesienno-zimowy. Obecności nietoperzy należy spodziewać się w starych, dziuplastych drzewach, z odstającą korą. Ich obecność najczęściej stwierdzana jest w trakcie wycinki. Przy wycince takich drzew niezbędny jest więc nadzór chiropterologa, który w przypadku stwierdzenia nietoperzy zabezpieczy je i przeniesie na siedliska zastępcze (w przypadku wycinki realizowanej w okresie zimowym, w trakcie hibernacji nietoperzy). Optymalnym rozwiązaniem w przypadku wycinki dziuplastych drzew realizowanej w okresie jesiennym lub wiosennym jest pozostawienie ściętych pni drzew w miejscu ich ścięcia na 24 godziny. Umożliwi to wylot nietoperzy z dziupli stanowiących ich potencjalne kryjówki.
Bezkręgowce
Wycinkę drzew i krzewów prowadzić pod nadzorem entomologa, który przed dokonaniem wycinki dokona oględzin pod kątem obecności chronionych gatunków owadów, a w przypadku potwierdzenia ich występowania po uzyskaniu stosownego zezwolenia będzie nadzorował przeniesienie osobników tych gatunków lub części drzew wraz z owadami na tereny właściwe siedliskowo, na których nie będą prowadzone prace. Powyższy zapis wskazuje na konieczność wykonania inwentaryzacji drzew pod kątem chronionych gatunków chrząszczy (w większości przypadków będą to drzewa zasiedlone przez ko- zioroga dębosza, pachnicę dębową, zgniotka cynobrowego) oraz inwentaryzacji drzew i krzewów (w szczególności jesionów, tarniny, głogu) pod kątem obecności chronionych gatunków motyli (np. różne gatunki przeplatek). Stwierdzenie obecności chronionych chrząszczy oznacza konieczność uzyskania zgody na wycinkę zasiedlonych drzew (zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną). Właściwa miejscowo RDOŚ, wydając takie zezwolenie, wyraża zgodę na wycinkę i przeniesienie zasiedlonych drzew lub ich fragmentów.
Dość powszechnie stosowaną obecnie praktyką przy wydawaniu takich zezwoleń jest wymóg stawiania ściętych drzew w pionie (zdarza się również, że taki wymóg sformułowany jest już na etapie DŚ). Oznacza to w konsekwencji konieczność wyboru odpowiedniej technologii ścinania, transportu i stawiania drzew. Nie bez znaczenia jest również fakt uzyskania zgody właściciela/zarządcy terenu, na którym ma docelowo powstać taka „budowla”.
Dobrą i sprawdzoną praktyką w przypadku konieczności stawiania drzew w pionie (wynikającą z wymogów określonych w zezwoleniu RDOŚ lub w DŚ), która łączy w sobie zarówno ochronę bezkręgowców, aspekt finansowy, jak i obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu takiej konstrukcji, jaką jest ścięte drzewo postawione w pionie, jest stawianie tzw. wigwamów (fot.). Metoda ta polega na odcięciu od głównego pnia drzewa wszystkich konarów i ewentualnym pocięciu pnia na fragmenty nie krótsze niż 7 m. Jeden fragment ściętego w taki sposób pnia wkopywany jest na głębokość nie mniejszą niż 1,5-2 m w orientacji pionowej, pozostałe fragmenty pni wkopywane są grupami wokół głównego pnia i następnie zabezpieczane metalowymi obręczami z odciągami.
Dobrą praktyką przy stawianiu drzew w pionie jest lokalizowanie tych konstrukcji na terenach zamkniętych/ ogrodzonych, na których obowiązuje zakaz wstępu, co minimalizuje zagrożenie bezpieczeństwa utraty zdrowia lub życia ludzi w przypadku nieprzewidzianych wypadków. Składając wniosek o wydanie zezwolenia na ścięcie i przeniesienie zasiedlonych drzew, należy pamiętać, aby zawierał on poza podstawowymi informacjami (określonymi we wzorach dostępnych na stronach internetowych RDOŚ): wskazanie konkretnej lokalizacji, opinię entomologa wskazującą na właściwy wybór lokalizacji i informacje o zgodzie właściciela/zarządcy terenu. Przekazanie tych informacji na etapie składania wniosku w wielu przypadkach znacznie ułatwia jego rozpatrzenie i przyspiesza uzyskanie odpowiedzi.
Zastosowanie tej metody umożliwia w kolejnych latach wylot bezkręgowców z zasiedlonych części drzew, natomiast zdecydowaną jej wadą jest ryzyko, że pozostawione w postaci takich konstrukcji drzewa stwarzają pewne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Ponadto w przypadku stawiania ściętych drzew w pionie należy liczyć się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów, wynikających z technologii i obowiązku odpowiedniego zabezpieczania drzew. W przypadku gdy zapisy decyzji środowiskowej nie wskazują na konieczność stawiania drzew w pionie, warto negocjować z RDOŚ na etapie wniosku warunki przenoszenia drzew. W wielu przypadkach można bowiem wykazać, że wystarczającą dla ochrony bezkręgowców jest metoda polegająca na przenoszeniu ściętych drzew we właściwe siedliskowo miejsce i pozostawianie ich w pozycji leżącej.
Zaletą stosowania tej metody jest nie tylko umożliwienie wylotu bezkręgowcom z zasiedlonych przez nie drzew, a więc ochrona poszczególnych gatunków, ale również zwiększanie bioróżnorodności gatunkowej, jeśli docelowym miejscem przeniesienia i pozostawienia do naturalnego rozkładu drzew jest miejsce właściwe siedliskowo. Pozostawiając ścięte kłody w pozycji leżącej, można stworzyć dogodne warunki dla rozwoju innych cennych gatunków. W trakcie przenoszenia zasiedlonych drzew należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach: dziuple, próchnowiska i luźniejsze fragmenty kory, które mogą odpaść, należy zabezpieczyć przed wysypaniem/odpadnięciem, owijając na czas transportu pień drzewa i konary streczem, który należy usunąć po ułożeniu fragmentów drzew w docelowym miejscu; załadunek, transport i rozładunek musi odbywać się w sposób zabezpieczający pnie, konary oraz korę drzew przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym zabrudzeniem; na miejscu przeznaczonym do naturalnego rozkładu drzewa należy układać w pozycji leżącej w odległości przynajmniej 20 m od siebie i w różnych kierunkach; dziuple (jeśli występują) powinny być skierowane na bok lub jeśli nie ma innej możliwości ku górze (skierowanie w dół spowoduje wysypywanie zawartości, a w górę zalewanie przez opady).
Jeśli chodzi o wycinkę zakrzaczeń stanowiących potencjalne lub stwierdzone siedlisko dla chronionych gatunków motyli, np. barczatki kataks, możemy spotkać się z zapisami DŚ wskazującymi na konieczność wycinki tylko w konkretnym terminie, np. Wycinkę zakrzaczeń tarninowych i głogów stanowiących siedlisko gatunku (bez karczowania] ograniczyć do niezbędnego minimum i wykonać pomiędzy 15 lipca a 15 sierpnia, dla wykluczenia strat w stadiach larwalnych gatunku. Prace ziemne oraz karczowanie korzeni na stanowiskach po wyciętych zaroślach tarninowych będących siedliskiem gatunku można rozpocząć najwcześniej 15 września dla wykluczenia strat w poczwarkach, rozwijających się w tym czasie w ziemi.
Konieczność realizacji wycinki i karczowania korzeni w tak określonym terminie niejednokrotnie może oznaczać brak możliwości realizowania prac budowlanych przez kilka miesięcy. Wycinka zakrzaczeń możliwa jest jednak również poza wymienionym terminem, jeśli zostanie poprzedzona inwentaryzacją entomologiczną. Od listopada do marca w wyniku inwentaryzacji możliwe jest określenie, czy na zakrzaczeniach znajdują się złoża jaj. Ich brak umożliwia wycinkę. Stwierdzenie zasiedlenia krzewów wymusza konieczność odroczenia wycinki, jednak alternatywą dla wycinki, która może być realizowana dopiero od połowy lipca, jest wycinka wykonana po przeniesieniu oprzędów motyli, czyli nawet w maju. Przeniesienie oprzędów wymaga uzyskania zgody RDOŚ, wydawanej na wniosek analogicznie jak w przypadku przenoszenia drzew zasiedlonych przez chronione gatunki chrząszczy. Oprzędy muszą być przenoszone przez specjalistę entomologa na zastępcze siedliska przez niego wyznaczone. Praktyka angażowania doświadczonych entomologów pozwala więc niejednokrotnie na uniknięcie nawet kilkumiesięcznych przestojów w realizacji prac budowlanych.
Przenoszenia okazów roślin chronionych
Obecność w pasie robót budowlanych okazów chronionych roślin niemal każdorazowo wymusza konieczność ich przeniesienia na siedliska zastępcze. Stąd też często w DŚ znajdziemy zapisy obligujące do wykonania szczegółowej inwentaryzacji botanicznej planowanego terenu inwestycji: Przed rozpoczęciem robót przy udziale specjalisty – botanika wykonać kontrolę, mającą na celu szczegółowe zinwentaryzowanie lokalizacji chronionych gatunków roślin. Okazy kolidujące z realizacją inwestycji po uzyskaniu wymaganej prawem zgody przenieść w inne miejsce zgodne siedliskowo. Metodykę, termin i miejsce przeniesienia okazów ustalić ze specjalistą botanikiem.
Na przenoszenie okazów chronionych gatunków roślin występujących w pasie planowanych robót i kolidujących z realizacją inwestycji niezbędne jest uzyskanie zgody RDOŚ. Powinna ona dotyczyć likwidacji stanowisk roślin chronionych oraz przeniesienia ich na odpowiednie siedliskowo stanowiska zastępcze wytypowane przez botanika. Istotną informacją jest fakt, że przenoszenie roślin możliwe jest poza okresem ich wegetacji, a więc dla większości gatunków w okresie jesiennym lub wczesnowiosennym. Warto również pamiętać o zweryfikowaniu zapisów dotyczących przenoszenia konkretnych gatunków chronionych roślin (często zapisy DŚ precyzują właśnie konkretne gatunki roślin), w przypadku gdy DŚ wydawana była przed październikiem 2014 r. W najnowszym rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r w sprawie ochrony gatunkowej roślin zrezygnowano bowiem z ochrony niektórych gatunków roślin, dla których przed wejściem w życie tego rozporządzenia należało uzyskiwać zgodę na zniszczenie siedlisk i przeniesienie. Mowa tutaj m.in. o takich gatunkach, jak: paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, grążel żółty, konwalia majowa, pierwiosnek lekarski, kalina koralowa, porzeczka czarna, kruszyna pospolita, które dość często pojawiały się w zapisach DŚ jako gatunki, w stosunku do których należało podjąć działania ochronne.
Mając na uwadze fakt, że przenoszenie różnych gatunków możliwe jest tylko w odpowiednim czasie, oraz fakt, iż na wydanie zezwolenia można czekać nawet miesiąc, do zaplanowania i wykonania wszystkich działań związanych z przenoszeniem chronionych gatunków (inwentaryzacja, wytypowanie siedlisk zastępczych, uzyskanie zgody) należy przystąpić na jak najwcześniejszym etapie, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Umożliwia to odpowiednie przygotowanie frontu robót oraz niweluje ryzyko przestojów w pracach budowlanych spowodowanych podejmowaniem tych działań na zaawansowanym etapie prac budowlanych.
Nasadzenia kompensacyjne
Bardzo często wycinka drzew realizowana na potrzeby konkretnych inwestycji zgodnie z zapisami DŚ musi zostać skompensowana nasadzeniami. Plan nasadzeń zieleni tworzony jest zazwyczaj na etapie operatów dendrologicznych, gdzie wskazywane są konkretne miejsca nasadzeń oraz liczba i gatunki drzew/krzewów. Niestety dość często osoby odpowiedzialne za tworzenie planów nasadzeń wskazują gatunki roślin obcego pochodzenia, takie jak: kasztanowiec zwyczajny, dereń biały, forsycja pośrednia, jaśminowiec wonny, pęcherznica kalino- listna, śliwa pisarda, sumak octowiec, tawuła van Houtte'a czy lilak pospolity. Wymienione wyżej gatunki to rośliny inwazyjne, obcego pochodzenia, zagrażające rodzimej florze. Dobrą praktyką uwzględniającą zarówno potrzeby ochrony rodzimej bioróżnorodności, jak i aspekt finansowy jest wymiana gatunków obcego pochodzenia na rodzime gatunki drzew i krzewów, np.: wiąz pospolity, głóg, śliwa tarnina, klon polny, dereń świdwa, trzmielina zwyczajna, szakłak pospolity, wiciokrzew pospolity. Niejednokrotnie cena sadzonki tych drzew i krzewów jest znacznie niższa niż sadzonek roślin inwazyjnych potocznie uważanych za rośliny ozdobne. Aby sprawdzić, które z planowanych do nasadzeń roślin znajdują się na listach gatunków inwazyjnych, można skorzystać z dostępnych online wykazów: http://www.europe-aliens.org/default.do http://www.iop.krakow.pl/ias/ http://ec.europa.eu/environment/nature/invasivealien/index_en.htm
Aleksandra Szurlej-Kielańska