W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła znaczne postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Według badań przeprowadzonych przez Colliers tylko w latach 2014–2015 liczba zielonych budynków wzrosła w Polsce o 60%. Jednakże według zbiorczego raportu TNS dla Ministerstwa Środowiska Polcy często nie mają podstawowej wiedzy w zakresie oszczędzania energii np. w miejscu pracy.
Jak wynika z ostatniego raportu RenoValue, w Polsce zielone rozwiązania wprowadzamy często w nieprzemyślany sposób, traktując je jako gadżet lub chwyt marketingowy. Dlatego niezbędna może okazać się szeroka kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca finansowych korzyści płynących z ekologii. Taką potrzebę wyraźnie dostrzegają też organizacje zajmujące się budownictwem ekologicznym w Polsce.
Ludzie spędzają w budynkach większość swojego życia. Rzecz na tyle oczywista, że niewielu poświęca jej uwagę. A to właśnie „czynnik ludzki” jest kluczowy w budownictwie. Dlatego też odpowiednia edukacja użytkowników budynków jest niezwykle istotna, ponieważ dzisiejsze biura i domy (w szczególności te zielone) są wyposażone w szereg rozwiązań, które podnoszą komfort, pozytywnie wpływają na zdrowie oraz przynoszą oszczędności podczas eksploatacji – mówi Alicja Kuczera, CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.
Działanie z myślą o środowisku naturalnym jest jednym z priorytetów firm deweloperskich, dostarczających na polski rynek nowoczesne i zielone mieszkania. Dla przykładu spółka Skanska Residential Development Poland opracowała program edukacyjny dedykowany klientom Osiedla Mickiewicza w Warszawie.
Wszyscy mieszkańcy Osiedla Mickiewicza otrzymają Przewodnik Obsługi Budynku, w którym znajdą zalecenia dotyczące ekologicznego korzystania z mieszkania, a także odpowiedniego wyposażenia, pozwalającego na redukcję zużycia wody i energii. To przełoży się na realne oszczędności w budżecie domowym, ale i zwiększy świadomość mieszkańców w zakresie ekologii i zrównoważonego stylu życia – mówi Adam Targowski, Menedżer ds. Zrównoważonego Rozwoju w Skanska.
Osiedle Mickiewicza powstało w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zrównoważonym budownictwem w Polsce. To pierwszy projekt mieszkaniowy w kraju, którego zieloność zostanie potwierdzona międzynarodowym certyfikatem BREEAM. Jednakże pełne wykorzystanie jego funkcjonalności wymaga odpowiedniego stosowania proekologicznych rozwiązań.
Osiedle Mickiewicza
Skanska realizuje program zielonej edukacji także w swoich budynkach biurowych. Od 2009 r. poddaje swoje inwestycje certyfikacji w systemie LEED, czyli ocenie wpływu budynków na środowisko naturalne. Nasze doświadczenia pokazują, że pracownicy budynków biurowych potrzebują szkoleń z zakresu zieloności. Nowoczesne biura stwarzają szerokie możliwości dostosowania środowiska pracy do potrzeb pracowników, dzięki takim rozwiązaniom, jak np. indywidualne systemy sterowania temperaturą lub oświetleniem. Dopiero właściwe wykorzystanie tych udogodnień pozwala na pełne wykorzystanie energooszczędnych parametrów budynku. Dlatego firmom korzystającym z naszych biur oferujemy w ramach współpracy zajęcia z naszymi specjalistami z zakresu zielonego budownictwa i zarządzania wartością budynków, podczas których krok po kroku pokazujemy, w jaki sposób powinno się korzystać z innowacyjnych technologii tak, aby w świadomy sposób kierować swoim biurem i minimalizować jego wpływ na środowisko naturalne. Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie rachunków, ale przede wszystkim na zwiększenie komfortu pracy na danej powierzchni biurowej, co z kolei znacznie wpływa na produktywność pracowników – mówi Adam Targowski.
Biurowiec Maraton w Poznaniu
Choć w ciągu ostatnich lat w Polsce przyjęło się wiele rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budownictwa na środowisko, najbliższe lata będą od nas wymagać o wiele bardziej zdecydowanych kroków. Pod koniec roku 2015 odbył się Szczyt Klimatyczny w Paryżu, którego założenia zakładają znaczne przyspieszenie dopasowania standardów budownictwa do norm ekologicznych. Niebawem czeka nas także implementacja unijnej dyrektywy dotyczącej samowystarczalności energetycznej budynków. W związku z tym warto przejąć dobre praktyki od państw wysoko rozwiniętych, zwłaszcza w zakresie regulacji prawnych i edukacji ekologicznej. Dla przykładu, w krajach europejskich, by zachęcić do montowania paneli słonecznych na budynkach, przyznaje się wysokie dotacje.
Pozytywnymi przykładami mogą być dla nas również organizacje i firmy, które pomagają w zdobywaniu praktycznej wiedzy na temat ekonomicznych korzyści stosowania zielonych technologii. Według najnowszego raportu Skanska i JLL, powstałego pod patronatem ABSL, 64% firm z sektora usług dla biznesu wyraża chęć podpisania tzw. zielonej umowy najmu, zawierającej informacje na temat właściwego użytkowania wynajętej powierzchni, segregacji śmieci, wyboru odpowiedniego operatora utylizacji odpadów czy przepływu danych na temat zużycia energii między budynkiem a najemcą, zaś 24% respondentów deklaruje prowadzenie działań z zakresu zielonej edukacji w swoich firmach. Co więcej, wiele przedsiębiorstw z sektora BPO/SSC w trosce o środowisko naturalne wdraża własne technologie pozwalające zredukować zużycie energii w biurach oraz zwiększyć świadomość ekologiczną swoich pracowników.
Polacy coraz częściej zdają się dostrzegać wpływ własnego postępowania na środowisko naturalne. Choć wciąż niewiele mówi się na ten temat w szkołach, wiele firm na własną rękę stara się edukować pracowników w tym zakresie i robi to nie tylko z powodów czysto wizerunkowych. Przedsiębiorcy coraz częściej zauważają, że wiedza z zakresu odpowiedniego korzystania z zielonych rozwiązań po prostu się opłaca i wpływa nie tylko na obniżenie rachunków, ale też na lepsze samopoczucie i produktywność pracowników.
Zdjęcia: Skanska