W ostatnim czasie obserwuje się na polskim rynku budowlanym rosnący trend zwiększania poziomu bezpieczeństwa prowadzonych prac na budowie. Dzięki ujednoliceniom wewnętrznych procedur dotyczących ochrony zdrowia i życia w dużych koncernach budowlanych dla wszystkich krajowych oddziałów oraz zawieranych branżowych porozumień w tym temacie, na rynek polski trafiają zaawansowane rozwiązania techniczne zabezpieczające prowadzenie prac budowlanych na placu budowy.
Dzięki rosnącej świadomości firm budowlanych, planujących technologię wykonania robót żelbetowych w sposób bezpieczny i ekonomiczny, jest jednoznaczne, że wysoki standard zabezpieczeń nie jest wyłącznie dodatkowym kosztem realizacji inwestycji budowlanej, ale nowoczesne rozwiązania BHP niosą ze sobą konkretne korzyści finansowe, poprzez optymalizację procesów i podniesienie ergonomii systemów szalunkowych oraz wydajności pracowników pracujących bezpieczniej.
Doka od początku działalności aktywnie wspiera bezpieczeństwo realizacji projektu poprzez optymalizację i podniesienie ergonomii systemów szalunkowych. Firma wprowadziła systemy zabezpieczeń do wszystkich typów deskowań, od najczęściej stosowanych barierek ochronnych, przez pomosty K i M, aż po schodnie i drabinki XS. Nie zapomniała też o ochronie osobistej – chlubą Doka jest profesjonalna uprząż do pracy na wysokości.
Obecnie firma Doka dostarcza na budowy w kraju zaawansowany system platform roboczych Xsafe Plus (fot. 1). Jest to kompletne rozwiązanie podnoszące maksymalnie poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy, przystosowane do użycia ze wszystkimi systemami deskowań pionowych posiadanych przez firmę w ofercie, zarówno ściennymi – ramowymi i dźwigarowymi, jak i słupowymi.
Fot. 1
System składa się z gotowych do użycia, składanych platform wraz z kompletnym poszyciem i obarierowaniem tylnym oraz bocznym, a dla platform najwyższego poziomu możliwe jest zainstalowanie opuszczanej barierki czołowej, dającej asekurację ze wszystkich stron osobom pracującym podczas betonowania. Przejście na kolejne poziomy platform odbywa się poprzez zintegrowany system drabin teleskopowych XS oraz samozamykających się włazów znajdujących się w każdym pomoście (fot. 2).
Fot. 2
Wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo systemu dodatkowo uzyskuje się poprzez wykonanie wstępnego montażu na leżąco, prefabrykując gotowe zespoły szalunku wraz z pomostami i całym osprzętem na stanowisku montażowym na poziomie gruntu (fot. 3). Raz prefabrykowane zespoły deskowania nie wymagają pośrednich demontaży i montaży, z uwagi na logiczny raster wymiarowy systemu ściennego Framax Xlife, i pozwalają na przestawianie gotowych zespołów elementów z jednego taktu betonowania na drugi w jednym cyklu pracy dźwigu (fot. 4).
Wysoki poziom zintegrowania systemu pomostów Xsafe plus z szalunkiem ramowym Framax Xlife uzyskuje się poprzez dopasowanie wymiaru platform do podstawowego modułu szerokości (fot. 5) wynoszącego, nie jak powszechnie stosowany 1,2 m i jego wielokrotność, ale 1,35 m i jego wielokrotność. Dzięki temu podstawowy zespół elementów o szer. 2,7 m stanowi w pełni integralny układ, nawet wówczas gdy potrzebną wysokość szalunku uzyskano poprzez nadstawienie płytą szalunkową na leżąco.
Fot. 3
Dzięki tym zaletom uzyskano zwiększenie wydajności prowadzenia prac szalunkowych o 40% w porównaniu do metod tradycyjnych. Również sam jednorazowy montaż wstępny zespołu gotowych do użycia platform jest krótszy o ok. 30% w porównaniu do przygotowania i montażu tradycyjnych wsporników wyściełanych deskami.
System Xsafe plus uzupełniają elementy dopasowujące moduł platform do każdej długości czy kształtu deskowanej ściany, poprzez użycie teleskopowo wysuwanych przejść pomostów z poszyciem stalowym i wydłużeń poręczy, dzięki czemu każdy układ połączeń ścian czy naroży możliwy jest do zaścielenia, co pozwala uzyskać ciągłość komunikacji w poziomie. Na zamknięciu szalowanej ściany istnieje możliwość wykonania obejścia na drugą stronę bez konieczności przechodzenia nad deskowaniem bądź jego obchodzenia, co może być utrudnione zwłaszcza podczas wykonywania ścian szczytowych na wyższych kondygnacjach.
Fot. 4
Przy stosowaniu systemu platform Xsafe plus wypory pionujące nie są montowane do szalunku, co mogłoby być utrudnione z uwagi na kolizję z poziomem pomostów lub obarierowania i być przeszkodą dla poruszających się po platformach ludzi, lecz są montowane do pomostów, co dodatkowo integruje oba systemy w jeden zespół elementów do przenoszenia i ustawiania za pomocą dźwigu.
Fot. 5
Z uwagi na montaż pomostów na pionowych ryglach mocowanych do szalunku, możliwe jest uzyskanie jednego poziomu pomostów nawet dla ścian o uskokach wysokości, poprzez zmianę punktów mocowania pomostów w ryglach, a przegubowe mocowanie pozwala na utrzymanie poziomu pomostów przy nachyleniu szalunku ściennego +/-5 stopni.
Doka Polska Sp. z o.o.
ul. Bankowa 32, 05-220 Zielonka
tel.: +48 22 771 08 00
www.doka.pl