Kalendarium (04.2006 r.)

08.10.2006

Ustawa z dnia 24 lutego 2006 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 50, poz. 362)

Ustawa z dnia 24 lutego 2006 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 50, poz. 362)

Nowelizacja polega m.in. na przeredagowaniu przepisu art. 44 ust. 1 pkt 2, umożliwiając wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków określenie terminu, w którym ma być zrealizowany obowiązek uzyskania pozwolenia na prowadzenie przerwanych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. W art. 49 zmieniono ust. 1 w taki sposób, aby umożliwić wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków określenie terminu, w jakim mają być wykonane prace konserwatorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Wejdzie w życie z dniem 28 kwietnia 2006 r.

Ustawa z dnia 24 lutego 2006 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 50, poz. 360)
W nowelizacji wprowadzono przepisy, które mają ułatwić dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie. Uporządkowano przepisy w zakresie postępowania w sprawie ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć oraz opłat za korzystanie ze środowiska. Zgodnie z nowelizacją, inwestor nie będzie musiał starać się o kolejną decyzję środowiskową, gdy wystąpi o zmianę pozwolenia na budowę. Zwolnienie ma jednak zastosowanie pod warunkiem, że zmiany będą polegały na odstąpieniu od zatwierdzonego projektu budowlanego w zakresie charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego (kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji) oraz zapewnienia warunków nie- zbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne i nie spowodują zmian warunków określonych w wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nałożono obowiązek dołączenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do zgłoszenia robót budowlanych bądź też zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania. Zlikwidowano lukę prawną, wprowadzając przepis upoważniający organ przyjmujący zgłoszenie robót budowlanych lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania dla planowanego przedsięwzięcia, które może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, do nałożenia na zgłaszającego obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej.
Wejdzie w życie z dniem 29 czerwca 2006 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 lutego 2006 r. w sprawie kontroli legalności zatrudnienia (Dz.U. Nr 36, poz. 245)
Rozporządzenie określa organizację i tryb przeprowadzania przez wojewodów i organy celne kontroli, o której mowa w art. 116 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.). Kontrola jest wykonywana jednoosobowo lub przez zespół osób, po okazaniu legitymacji służbowych i upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Przeprowadza się ją w siedzibie jednostki kontrolowanej i w innych miejscach wykonywania pracy przez pracowników lub przez inne osoby świadczące pracę na rzecz tej jednostki. Kontrola może być przeprowadzana bez uprzedzenia w dniach i w godzinach pracy jednostki kontrolowanej, a także w dniach wolnych od pracy lub poza godzinami pracy, jeżeli na terenie jednostki kontrolowanej przebywa osoba lub osoby wykonujące pracę. Przeprowadzający kontrolę jest uprawniony do wstępu i poruszania się po terenie jednostki kontrolowanej, może sporządzać odpisy, wyciągi lub kserokopie z dokumentów oraz dokumentować czynności kontrolne z wykorzystaniem środków audiowizualnych. W razie stwierdzenia w toku kontroli naruszenia przepisów ustawy wojewoda lub organ celny występuje z wnioskiem do właściwego sądu rejonowego o ukaranie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości oraz zawiadamia o podejrzeniu naruszenia przepisów prawa właściwe organy (ZUS, PIP, urząd kontroli skarbowej, Policję, Straż Graniczną, Prokuraturę). Straciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i trybu
przeprowadzania kontroli przez wojewodów i organy celne oraz sposobu ich współdziałania z innymi organami (Dz.U. Nr 198, poz. 2037).
Weszło w życie z dniem 17 marca 2006 r.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 marca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. Nr 42, poz. 283)
Zmiana dotyczy brzmienia załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. Nr 200, poz. 1692 i Nr 203, poz. 1720). {mospagebreak}
Wymieniony załącznik określa grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności. W przypadku budownictwa kategoria ryzyka wynosi 7, natomiast stopa procentowa składki 2,00.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 marca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej (Dz.U. Nr 43, poz. 301)
Zmianie uległa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej.
Weszło w życie z dniem 17 marca 2006 r.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. Nr 46, poz. 331)
Średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych wynosi 4,2009. Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. Straciło moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 marca 2004 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. Nr 40, poz. 356).
Weszło w życie z dniem 21 marca 2006 r.

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 marca 2006 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. Nr 19, poz. 210)
Na okres od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. określono wysokość kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, o których mowa w art. 12 i 14 ust. 1–4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U.Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 6 marca 2006 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (M.P. Nr 19, poz. 207)
Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, poczynając od dnia 1 marca 2006 r., wynosi 11% kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2006 r. (sygn. akt III CZP 105/05)
Sąd Najwyższy orzekł, że przepis art. 49 Kodeksu cywilnego nie stanowi samoistnej podstawy prawnej przejścia urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz innych podobnych urządzeń na własność właściciela przedsiębiorstwa przez ich połączenie z siecią należącą do tego przedsiębiorstwa.

Obwieszczenie Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 9 stycznia 2006 r. w sprawie wykazu norm zharmonizowanych (M.P. Nr 16, poz. 200)
W załączniku nr 3 do niniejszego obwieszczenia zawarto wykaz Polskich Norm (PN) wprowadzających europejskie normy zharmonizowane z dyrektywą 89/106/EWG wdrożoną ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. Nr 92, poz. 881).
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyż szego z dnia 15 marca 2006 r. (sygn. akt III CZP 106/05)
Sąd Najwyższy orzekł, że powództwo o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może wytoczyć tylko osoba uprawniona do złożenia wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej (art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych o hipotece, t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 z późn. zm. i art. 6262 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego).

ANETA MALAN
specjalista w zakresie prawa budowlanego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in