Współpraca PIIB ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich

28.12.2012

22 listopada w sali konferencyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Warszawie odbyło się I seminarium poświęcone współpracy SEP z PIIB oraz izbami okręgowymi, zorganizowane staraniem Centralnej Komisji Uprawnień Zawodowych i Specjalizacji Zawodowej Inżynierów (CKUZiSZI) SEP, kierowanej przez Jana Strzałkę.

Seminarium zgromadziło ponad 40 działaczy SEP, którzy biorą także aktywny udział w pracach PIIB. Na obrady przybyli m.in. prezes Krajowej Rady PIIB Andrzej Roch Dobrucki, prezes SEP Jerzy Barglik, sekretarz generalny SEP Andrzej Boroń oraz dyrektor biura PIIB Andrzej Orczykowski.

Obrady otworzył gospodarz seminarium Andrzej R. Dobrucki, wskazując na znaczenie odnowienia Porozumienia PIIB ze Stowarzyszeniami Naukowo-Technicznymi, potrzebę konsolidacji i wspólnego działania inżynierów w zakresie budownictwa oraz na bardzo dobrze układającą się współpracę z prezesem SEP.

Zabierający z kolei głos prezes Jerzy Barglik wysoko ocenił inicjatywę organizacji spotkania oraz podkreślił konieczność szerszego włączenia się elektryków w działalność izby.

 

 

Roboczą część seminarium prowadził Jan Strzałka. Przedstawiono i przedyskutowano trzy referaty:

– „Udział SEP w organizowaniu i rozwoju Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa” przedstawił Krzysztof Kolonko. W referacie wskazano na: udział przedstawicieli SEP w pracach Komitetów Organizacyjnych Izby na szczeblu Centrali oraz w Okręgach Terenowych w latach 2001–2002; realizację przez SEP Porozumienia w sprawie współdziałania z 26 sierpnia 2002 r.; problemy w zapewnieniu reprezentacji we władzach izby przedstawicieli branży elektrycznej i sanitarnej; udział SEP w zakresie szkoleń oraz w interpretacji zakresu uprawnień nadanych elektrykom w latach 1975–1988.

– „Zadania SEP w zakresie współdziałania i współpracy z PIIB” przedstawił Jan Strzałka. W tym referacie przedstawiono i zilustrowano: dane statystyczne ilustrujące udział elektryków w izbie; przepisy i dokumenty regulujące działalność SEP i PIIB; zadania PIIB i OIIB; porozumienia o współdziałaniu SNT z PIIB; wyniki ankiet przeprowadzonych w latach 2007–2010 przez CKUZiSZI SEP w oddziałach SEP na temat współpracy SEP z OIIB; zadania SEP w zakresie współpracy z PIIB i OIIB.

– „Sprawa interpretacji zakresu uprawnień budowlanych elektryków”. Referat przygotował Tadeusz Malinowski, redaktor naczelny miesięcznika „INPE”, były członek Komitetu Organizacyjnego PIIB z ramienia SEP i były członek KKK (niestety nie mógł wziąć udziału w seminarium). Prowadzący część roboczą seminarium przytoczył wnioski końcowe, jakie znalazły się w podsumowaniu referatu, dotyczące: pilnej potrzeby dokonania analizy przepisów dotyczących zakresu uprawnień elektryków i w konsultacji z nimi dokonania prawidłowej interpretacji; utworzenia wspólnego zespołu do opiniowania projektów aktów prawnych dotyczących elektryki; szerszego korzystania z konsultacji z SEP przez PIIB w pracach dotyczących elektryki lub elektryków.

 

Podczas dyskusji zabierający głos poruszali m.in. kwestie dotyczące:

– potrzeby utrzymania uprawnień w branży telekomunikacyjnej ze względu na rosnącą rangę tej branży;

– błędnej interpretacji przepisów w zakresie uprawnień telekomunikacyjnych;

– potrzeby zajęcia się przez SEP i PIIB problematyką szkolenia zawodowego (np. w zakresie kolejnictwa);

– zauważalnego spadku zainteresowania czasopismami branżowymi;

– podjęcia szkoleń na uprawnienia budowlane we współpracy z innymi SNT (np. z PZITS);

– potrzeby przeprowadzania okresowego przeglądu pytań egzaminacyjnych i norm wymaganych z zakresu elektryki;

– konieczności lepszego związania z SEP młodych inżynierów elektryków, którzy sukcesywnie stają się członkami izby, wchodząc w życie zawodowe;

– łatwiejszego dostępu norm dla członków PIIB i SEP;

– mniejszych możliwości współpracy z izbą Oddziałów SEP usytuowanych poza siedzibą izb okręgowych;

– rekomendowania przez oddziały SEP kompetentnych ludzi do OKK;

– wyszukiwania i promowania w SEP ludzi z uprawnieniami budowlanymi.

 

Na zakończenie dyskusji głos zabrał prezes Andrzej R. Dobrucki, który m.in. podkreślił potrzebę utrzymania jedności w świecie inżynierów budownictwa i wspólnych działań dla odzyskania pozycji inżynierów jako zawodu zaufania publicznego oraz wspólnych wystąpień w kwestiach dotyczących środowiska inżynierów budownictwa. Wyraził nadzieję na dalszą korzystną współpracę SEP i PIIB, a także zachęcił do korzystania z bazy, bibliotek i wydawnictw PIIB oraz izb okręgowych.

W podsumowaniu seminarium Jan Strzałka stwierdził, że spełniło ono oczekiwania oraz wskazał na potrzebę realizacji wniosków podanych w referatach i w dyskusji. Zaproponował również organizację tego typu spotkań cyklicznie co dwa lata. Na zakończenie podziękował przybyłym, a w szczególności prezesowi PIIB.

 

Jan Strzałka

przewodniczący CKUZiSZI SEP

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in