Metodyka BIM daje konstruktorom hal dostęp do zunifikowanego środowiska informacji. Pozwala usprawnić komunikację i współpracę pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Dzięki pracy na jednej, zawsze aktualnej bazie danych możliwe jest ograniczenie błędów projektowych oraz podejmowanie trafnych decyzji w znacznie krótszym czasie. Tego typu podejście nie tylko zwiększa efektywność realizacji budowy, lecz również pozwala wyprzedzać potrzeby inwestorów, wzmacniając pozycję firmy na tle konkurencji. „Czas i pieniądze zainwestowane w BIM szybko się zwracają” – ocenia Piotr Piwek, dyrektor działu Software Development w AEC Design.
Do najtrudniejszych zagadnień związanych z budową hal należą: dopasowanie projektu do specyfiki działalności, zapewnienie elastyczności projektowej i możliwości późniejszej rozbudowy oraz ograniczenia wynikające z warunków panujących na działce i jej lokalizacja.
Wyzwania związane z projektowaniem hal
Projektant musi szczegółowo uwzględnić charakter planowanego obiektu, a przede wszystkim jego przeznaczenie. Hale dla przemysłu spożywczego, ciężkiego czy logistyki różnią się znacznie pod względem wymaganych instalacji, wysokości, konstrukcji nośnych czy warunków sanitarnych i bezpieczeństwa. Jednocześnie, współczesne hale powinny być także zaprojektowane z myślą o możliwej przyszłej rozbudowie lub zmianie funkcji, co wymaga przewidywania dostępu infrastrukturalnego, rozmieszczenia stężeń dachowych czy adaptacji układów przestrzennych. Brak takiej elastyczności ogranicza skalowalność inwestycji. Jedynie dostęp do informacji zapewnianych przez rozległą bazę danych pozwala przewidzieć możliwe scenariusze zastosowania hali i dokonywać analizy różnych wariantów projektu i budowy.
Projekt powinien być także ściśle dopasowany do wymiarów i kształtu działki, zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz sąsiedztwa innych budynków. Wyzwania mogą obejmować konieczność nietypowego układu hali na wąskiej lub długiej działce, ograniczoną możliwość manewru pojazdami ciężarowymi, czy też odległość od granic posesji na układ funkcjonalny obiektu. Także w tym przypadku dostęp do szczegółowych danych, zapewnianych systemowo, ma kluczowe znaczenie dla wartości projektu.
Praca w BIM może być odpowiedzią na wszystkie powyższe wyzwania. BIM zapewnia spójne środowisko danych dla wszystkich uczestników procesu – od projektantów po wykonawców dając dostęp do zawsze aktualnych informacji. Praca na jednolitych dokumentach eliminuje ryzyko nieporozumień i przyspiesza podejmowanie decyzji, jednocześnie ułatwiając skuteczny nadzór nad przebiegiem budowy.
Źródło: Autodesk
BIM skraca czas projektowania i realizacji inwestycji
Dzięki możliwości tworzenia modeli 3D, 4D i 5D, BIM pozwala nie tylko na precyzyjne odwzorowanie obiektów, ale także na optymalizację czasu realizacji inwestycji i związanych z nią kosztów. Opracowane w BIM modele stają się podstawą dla dalszej automatyzacji w zakresie zarządzania obiektem (FM), zastosowań Internetu Rzeczy (IoT) oraz rozwijania rozwiązań typu Digital Twin, które wspierają analizę i eksploatację budynków na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego.
Na etapie ofertowania i realizacji BIM dostarcza narzędzi, które usprawniają każdy krok. Dzięki funkcji QTO (Quantity Take-Off) umożliwia uzyskanie szczegółowych danych na temat materiałów i nakładów pracy niezbędnych do ukończenia projektu. W połączeniu z symulacjami harmonogramu proces inwestycyjny staje się bardziej przewidywalny i efektywny. W trakcie realizacji lepsza koordynacja między branżami zmniejsza ryzyko kolizji i ogranicza przestoje. Całość wieńczy kompletna cyfrowa dokumentacja powykonawcza, która zapewnia transparentność i ułatwia późniejsze zarządzanie obiektem.
– Z doświadczeń klientów AEC Design wynika, że wdrożenie BIM przekłada się na realne korzyści. Obniżenie liczby błędów i kolizji pozwala osiągnąć oszczędności rzędu 3–5%, a bardziej precyzyjne ofertowanie generuje dodatkowe 1–2%. Równie istotna jest redukcja kosztów wynikających ze zmian, która sięga aż 15%. Inwestycje realizowane w oparciu o BIM charakteryzują się krótszym harmonogramem, lepszą prefabrykacją i montażem oraz znacznie sprawniejszym zarządzaniem dokumentacją. – wyjaśnia Piotr Piwek, dyrektor działu Software Development w AEC Design.
Jednolity standard zapewnia lepszą współpracę
Dzięki BIM łatwiejsze jest tworzenie dokumentacji ponieważ gotowe schematy 2D generowane są bezpośrednio z modelu. Zdaniem Piotra Piwka proces tworzenia dokumentacji może skrócić się nawet o połowę. BIM, dostarczając jednolity standard, umożliwia zadbanie o spójność dokumentacji, którą tworzy wielu, pracujących niezależnie, projektantów.
– BIM to tak naprawdę rozbudowana baza danych. Wszystko, co jest zamodelowane w Revit otrzymujemy w zestawieniach. Pozwala to wykonywać kompleksowe wykazy kosztowe pomocne m.in. w szybkiej wycenie na potrzeby spotkania z inwestorem. Do tego, prezentacje danych możemy dostosować do naszych potrzeb i wyświetlać je zarówno w dedykowanych arkuszach Excel jak i narzędziach PowerBI. – wyjaśnia Piotr Piwek.
Wdrożenie BIM zapewnia przede wszystkim przewagę konkurencyjną. Posiadając dane o budynku w modelach BIM wystarczy je połączyć z Autodesk Tandem, narzędziem, które pozwala rejestrować w czasie rzeczywistym to, co się dzieje na obiekcie i kontrolować zmiany w połączeniu z cyfrowym bliźniakiem. W efekcie, możliwe jest śledzenie różnych parametrów, takich jak temperatura w poszczególnych punktach na obiekcie, kontrola drożności przepływów powietrza, kontrola odpływów wody na dachach, a także ugięcie konstrukcji stalowej pozwalające zweryfikować, czy nie doszło do nadwyrężenia jej pod wpływem ciężaru śniegu.
Pakiet skryptów AEC Design przyspieszający projektowanie
Pakiet skryptów dostarczanych przez AEC Design automatyzuje projektowanie hal wielkopowierzchniowych, dzięki czemu cały proces staje się szybszy i bardziej efektywny. Jego intuicyjność pozwala tworzyć koncepcje nawet osobom bez technicznego wykształcenia, co znacząco wspiera działy sprzedaży i opracowania wstępnych założeń projektowych.
Pakiet narzędzi AEC Design wykorzystuje wieloletnie doświadczenie projektowe w pracy inżynierów z Revit i Dynamo, umożliwiając płynną pracę w środowisku BIM. Wbudowana analiza rzeźby terenu pozwala w ciągu minuty oszacować ilość ziemi do przemieszczenia, wyznaczyć rzędną posadowienia oraz zaprojektować optymalny układ osi w budynku.
Narzędzie generuje konstrukcje hal stalowych i żelbetowych, które są dostosowane do potrzeb prefabrykacji oraz zgodne ze standardami branżowymi. Użytkownicy mogą tworzyć kompletne projekty wraz z kosztorysami, co znacznie skraca czas potrzebny inwestorom na podjęcie decyzji.
„Cały zestaw funkcji przekłada się na wyższą jakość, lepszą standaryzację i większą funkcjonalność projektów. Jednocześnie zauważalnie zwiększa tempo pracy zespołów i ogólną efektywność procesu projektowego.” – puentuje Piotr Piwek.
Więcej informacji:
Zajrzyj na stronę https://aecdesign.pl/wydarzenia/bim-dla-konstruktorow-hal/ gdzie znajdziesz dodatkowe informacje w postaci filmów i artykułów.
Obejrzyj nagranie „Biznesowe podejście do projektowania i realizacji hal w BIM”.