W związku z wymogami stawianymi przez znowelizowaną dyrektywę EPBD państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, będą musiały pochylić się nad ustandaryzowaniem wykonywania obliczeń współczynnika globalnego ocieplenia budynku w całym cyklu życia. Zgodnie z dyrektywą podstawę ogólną obliczeń powinna stanowić norma PN-EN 15978 oraz unijny system oceny Level(s).
Zgodnie z założeniami przyjętej nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) [1] z dniem 1 stycznia 2028 r. ujawnianie współczynnika globalnego ocieplenia w całym cyklu życia stanie się obowiązkowe w przypadku wszystkich nowych budynków, których powierzchnia użytkowa przekracza 1000 m2. Kolejnym etapem wdrażania przepisów ma być rok 2030, w którym wymóg ten zacznie dotyczyć już wszystkich nowych budynków. Wedle załącznika III do znowelizowanej dyrektywy obliczenia śladu węglowego budynku mają odbywać się w oparciu o normę PN-EN 15978 Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena właściwości środowiskowych budynków – Metoda obliczania [2] oraz o unijny system oceny zrównoważoności budynków – Level(s) [3], a w szczególności wskaźnik 2: współczynnik globalnego ocieplenia w cyklu życia. Ponadto przepisy unijne wskazują na możliwość stosowania krajowej metodyki obliczeniowej, jeśli taka istnieje i spełnia minimalne kryteria [1].
>> Energooszczędność i zeroemisyjność w budownictwie
>> Ślad węglowy materiałów budowlanych i jego wpływ na emisyjność budynków
>> EPBD – droga do efektywnych i zdrowych budynków
>> Zarządzanie śladem węglowym w sektorze budownictwa
>> Ślad węglowy jako narzędzie do kreowania lepszej przyszłości
Obliczanie śladu węglowego. Norma PN-EN 15978 zrównoważone obiekty budowlane
Podstawę do wykonywania ocen oddziaływania środowiskowego na poziomie budynku stanowi norma PN-EN 15978 [2]. Dokument ten opisuje metodę obliczeniową opartą na ocenie cyklu życia.
W normie przedstawiono m.in. granice systemu i możliwe scenariusze cyklu życia. W sposób ogólny opisano też procedurę obliczeń pod kątem uwzględnianych komponentów budynku czy możliwych do zastosowania rodzajów danych i wskaźników emisji.
Norma wskazuje, aby w obliczeniach wykorzystywać ilości wyrobów budowlanych brutto, które uwzględniają „straty” wynikające np. z różnic w wymiarze budynku i produktu. Ponadto przepisy wskazują, jakiego rodzaju dane można zastosować w zależności od etapu przedsięwzięcia, na którym przeprowadzana jest analiza. Dopuszcza się korzystanie nie tylko z danych specyficznych dla produktu, ale również generycznych bądź innych o różnym poziomie agregacji.
W dalszej części artykułu:
Norma PN-EN 15978 zrównoważone obiekty budowlane cd.
Levels(s) – wskaźnik 1.2: współczynnik globalnego ocieplenia w cyklu życia
Obliczanie śladu węglowego. Metodyki krajów europejskich
Cały artykuł dostępny jest w numerze 1/2025 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.
mgr inż. Maja Koper
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Literatura
1. Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) [COM(2021)0802 – C9-0469/2021 – 2021/0426(COD)].
2. PN-EN 15978: 2012 Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena środowiskowych właściwości użytkowych budynków – Metoda obliczania.