Silka Tempo Light – najszybszy system budowlany wśród silikatów w Polsce

Artykuł sponsorowany

08.07.2024

W dobie coraz bardziej napiętych harmonogramów oraz presji kosztowej inwestycji budowlanych, szczególnie mieszkaniowych, projektanci i deweloperzy poszukują technologii, które umożliwią przyspieszenie realizacji, jak i obniżenie wydatków. Coraz chętniej wybierane są rozwiązania wielkoformatowe. Na rynku pojawił się właśnie nowy system dużych bloków silikatowych o obniżonej wadze, przez co jest idealnym rozwiązaniem dla obiektów o konstrukcji szkieletowej.

 

Rozwój budownictwa mieszkaniowego w dużych miastach zwykle wymusza projektowanie budynków o ustroju płytowo-słupowym lub mieszanym. Daje to możliwości projektowania wyższych budynków, ułatwia podział przestrzeni użytkowej na mieszkania i lokale usługowe oraz umożliwia zachowanie ciągłości pracy brygad i lepszą organizację pracy na budowie. Jednak w takich budynkach inżynierowie i projektanci mierzą się z trudną sprzecznością. Z jednej strony przegrody międzymieszkaniowe w budynkach wielorodzinnych powinny być ciężkie, bo jest to konieczne do zapewnienia komfortu akustycznego. Z drugiej strony ściany wypełniające powinny być jak najlżejsze, ponieważ ich ciężar wpływa na ilość potrzebnego zbrojenia i koszty konstrukcji. W tradycyjnych budynkach w konstrukcji murowanej występuje podobny problem. Ciężkie przegrody co prawda w mniejszym stopniu wpływają na konstrukcję, ale wpływają na koszty i pracochłonność wykonania. Więcej surowców w każdym przypadku oznacza większy wpływ na środowisko naturalne.

 

Świadomość w zakresie izolacyjności akustycznej rośnie, dlatego coraz częściej inwestorzy poszukują produktów o wyższym standardzie akustycznym. Z drugiej strony deweloperzy chcieliby budować szybciej i taniej. Trzeba więc jednoczenie projektować masywne przegrody o odpowiedniej izolacyjności akustycznej i wytrzymałości, ale i spełnić oczekiwania inwestorów, żeby te same ściany budować jeszcze efektywniej i zmieścić się w napiętym budżecie oraz harmonogramie.

Szybka i zmechanizowana budowa

Tę sprzeczność rozwiązuje nowa technologia wielkowymiarowych bloków silikatowych (wapienno-piaskowych) Silka Tempo Light. Ich producent, firma Xella Polska, wypuściła ten produkt jako nową generację wcześniejszych bloków Silka Tempo. Te są już na rynku od wielu lat. Mają długość 50 cm i wysokość 60 cm – jeden blok zastępuje więc cztery i pół tradycyjnych, drobnowymiarowych bloczków Silka. Silka Tempo montowana jest za pomocą specjalnych miniżurawi, co odciąża wykonawców w fizycznej pracy. Miniżurawie pomagają przenosić elementy murowe i układać bloki we właściwym miejscu wznoszonej przegrody, co znacznie ogranicza ilość materiału, którą trzeba wbudować ręcznie.

 

 

Xella już kilka lat temu wypuściła na rynek specjalny miniżuraw Spider 250, który ze względu na mniejszy gabaryt, pozwala montować wielkowymiarowe bloki podstropowo. Dzięki temu system Silka Tempo mógł trafić do budynków szkieletowych, w których ściany wypełniające murowane są już po wylaniu stropów. Co więcej, miniżuraw Spider w pozycji transportowej mieści się w zwykłym otworze drzwiowym, a dzięki odpowiednim chwytakom umożliwia montaż bloków tuż pod stropem (pozostaje jedynie kilkunastocentymetrowa przerwa do wypełnienia drobnowymiarowymi bloczkami).

 

Silka Tempo Light

Doskonała akustyka, tańsza konstrukcja i transport

Silka Tempo Light to krok naprzód w technologii wielkowymiarowych silikatów. Bloki o grubości 24 cm są aż o 22% lżejsze od standardowych elementów Silka Tempo 24. To znacząco mniejsze obciążenie konstrukcji budynków – konstruktorzy mogą więc zmniejszyć ilość zbrojenia w stropach i podciągach, co z kolei przekłada się na wymierne oszczędności dla deweloperów.

Silka Tempo LightZredukowana waga bloków Silka Tempo Light wynika z ich innowacyjnej konstrukcji – bloki mają specjalnie rozmieszczone drążenia. Xella od kilku lat pracowała nad nową formułą wielkoformatowych silikatów. W Silce Tempo Light udało się obniżyć wagę, ale przy tym uzyskać świetne parametry izolacyjności akustycznej i wytrzymałości na ściskanie bloków – odpowiednio: RA1 = 57 dB oraz 15 N/mm². A to wszystko przy niewielkiej masie elementu murowego (gęstość materiału wynosi 1500 kg/m³). W przypadku obiektów już zaprojektowanych z elementów drobnowymiarowych ich zamiana na bloki Silka Tempo Light nie spowoduje konieczności wykonania ponownych obliczeń statycznych i aktualizacji istniejącego projektu.

 

 

Izolacyjność akustyczna podlega prawu masy, tj. im większa masa przegrody, tym lepsze parametry akustyczne. Innowacyjna formuła drążeń w blokach Silka Tempo Light pozwoliła na uzyskanie wyższych parametrów akustycznych, niż wynika z prawa masy. Ściana z bloków Silka Tempo Light charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną nawet o 3 dB lepszą niż inne ściany o podobnej masie.

 

Poza niższą wagą bloki Silka Tempo Light posiadają również szereg innych zalet. W procesie produkcji zużywa się mniej surowców, w tym wapna, dzięki czemu zredukowano ślad węglowy materiału o ok. 1/5 w porównaniu do bloków Silka Tempo 24 cm.

 

Lżejszy materiał to także realne oszczędności podczas transportu na miejsce budowy. A w przypadku masywnych silikatów ich przewóz stanowił zwykle poważną pozycję w kosztorysie (średnio ok. 20–25% ceny materiału). Dzięki zredukowanej wadze Silki Tempo Light można ograniczyć koszty przewozu o ponad 1/5 w porównaniu do standardowej Silki Tempo 24. To także łatwiejsza logistyka, bo można załadować o 30% więcej materiału w jednym transporcie.

Najbardziej efektywna budowa wśród silikatów

Silka Tempo Light cechuje się przede wszystkim olbrzymią efektywnością prac budowlanych. Jedna ekipa murarska, czyli 2 osoby pracujące przy pomocy miniżurawia, może w ciągu jednego dnia roboczego wymurować aż 55 mkw. muru w tej technologii. To wynik jeszcze lepszy niż w przypadku standardowych bloków Silka Tempo, które umożliwiają budowę ok. 50 mkw. ścian podczas jednej zmiany roboczej. Większa efektywność w przypadku odmiany Light wynika z niższej wagi elementu i faktu, że dzięki temu chwytak miniżurawia może jednocześnie podnieść dwa bloki.

Niemniej oba systemy charakteryzuje znaczące przyspieszenie wznoszenie ścian – dla porównania budując z drobnowymiarowych bloczków Silka trójka murarska jest w stanie wymurować 23 mkw. muru.

 

Silka Tempo Light

 

Budowanie w systemie Silka Tempo Light cechuje się zatem największą efektywnością spośród dostępnych na polskim rynku technologii silikatowych. Dwóch monterów, korzystających z miniżurawia, może osiągnąć wydajność równą pracy siedmiu murarzy, stosujących tradycyjne drobnowymiarowe elementy silikatowe. Wykorzystanie systemu Silka Tempo Light pozwala również na lepszą organizację placu budowy oraz na znaczne przyspieszenie robót murowych.

 

Silka Tempo Light

Rys. Plany montażowe Silka Tempo Light

Plany montażowe i model BIM

Projektanci i inwestorzy wybierając system Silka Tempo Light, otrzymują pełne wsparcie od producenta materiału w zakresie projektu konstrukcyjnego. Dział projektowy Xelli każdorazowo przygotowuje dla danej inwestycji precyzyjny projekt konstrukcyjny wszystkich ścian w technologii BIM oraz w formie modeli 3D. Na podstawie tego projektu opracowywane są szczegółowe plany montażowe każdej przegrody, które następnie trafiają do wykonawcy. Realizacja oparta na dokładnych planach montażowych minimalizuje konieczność docinania na budowie elementów murowych oraz ogranicza błędy wykonawcze. Projekt w BIM to także eliminacja marnotrawstwa materiałów i odpadów budowlanych, co przekłada się na bardziej zrównoważoną budowę.

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej o nowej technologii wielkoformatowych silikatów: https://www.xella.pl/pl_PL/Silka-Tempo-Light

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in