W lecie na Stadionie Narodowym w Warszawie trwały wytężone prace. Schody radialnie otaczają już cały budowany w stolicy Stadion Narodowy. Prowadzony był montaż prefabrykatów trybun i nieruchomych schodów kaskadowych.
Pierwszym charakterystycznym elementem widocznym tylko od środka stadionu są trybuny prefabrykowane. Elementy te bezpośrednio narażone na czynniki zewnętrzne (woda, środki chemiczne służące do czyszczenia, wielokrotne zamarzanie i odmarzanie) wymagały podczas produkcji wysokich standardów jakościowych. Samych trybun na stadionie jest około 2200. Większość z nich waży 18T. Montowane były przy użyciu ciężkich dźwigów stojących na płycie boiska. Czas montażu pojedynczej trybuny wynosił średnio jedną godzinę, co wiązało się ze wstępnym montażem i sprawdzeniem połączenia z belkami prefabrykowanymi.
Fot. 1. Widok ogólny na zamontowane trybuny
Drugim elementem charakterystycznym są schody kaskadowe nieruchome umiejscowione na zewnątrz stadionu, które będą stanowiły wyjście ewakuacyjne w czasie zdarzeń wyjątkowych. Pierwotnie konstrukcja została zaprojektowana jako monolityczna, ale biorąc pod uwagę krzywoliniowość i utrudnienie w deskowaniu na dużych wysokościach, zdecydowano się na projekt prefabrykowany. Z uwagi na stopień skomplikowania elementów wymagane było użycie skomputeryzowanych metod obliczeń w 3D. Obliczenia przeprowadzono w programie Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2010. Głównym dostawcą prefabrykatów dla budowanego stadionu, w tym belek sprężonych, płyt TT, trybun i elementów dla schodów kaskadowych nieruchomych, jest firma Pekabex z Poznania.
Fot. 2. Schody kaskadowe nieruchome
Zastosowano w schodach wiele typów połączeń ukrytych, które nie będą widoczne z zewnątrz. Najcięższe elementy schodów ważą więcej niż 40 ton. Składają się one belek wolnopodpartych i wspornikowych połączonych do słupów. Do prefabrykowanych spoczników pośrednich zamontowane na sztywno w belkach będą mocowane balustrady. Część spoczników ma zamontowane oprawy oświetleniowe. Dodatkową trudność podczas montażu sprawiają elementy słupów stalowych, które są montowane w bardzo bliskiej odległości od krawędzi schodów (fot. 2).
Fot. 3. Detal połączenia
Rys.Detal połączenia rygli na słupie wysokim
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie wspornika do rygla przy użyciu marek stalowych skręcanych. Do indywidualnie zaprojektowanych marek stalowych przyspawano z jednej strony 32 pręty o średnicy 28 mm, a z drugiej strony użyto systemowego rozwiązania podobnego do łączenia słupów żelbetowych prefabrykowanych z fundamentem. Połączenie to jest w stanie przenieść siłę rozciągającą 6000 kN.
Marcin Luber
projektant schodów kaskadowych nieruchomych