Co to jest ciepło sieciowe

17.09.2009

Ciepło sieciowe to najpopularniejszy sposób ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej w warszawskich budynkach. Dociera do ok. 76% warszawskich budynków wielorodzinnych, biurowców i centrów handlowo-usługowych.

Dostępne jest w systemie 24/7/365, a to oznacza, że może być dostarczane przez cały rok – bez ograniczeń. Nie istnieje coś takiego jak sezon grzewczy – to od użytkowników i administracji zależy, kiedy kaloryfery będą ciepłe.
Ciepło, które powstaje w elektrociepłowniach należących do Vattenfall Heat Poland, wytwarzane jest na zasadzie kogeneracji, przy produkcji energii elektrycznej. Dalej, za pomocą miejskiej sieci ciepłowniczej SPEC, poprzez system przepompowni, węzłów i wymienników trafia ostatecznie do domów, mieszkań, biur, centrów handlowych, centrów rozrywki i budynków użyteczności publicznej. Ogrzewa kaloryfery oraz wodę w naszych kranach.
 
ZALETY CIEPŁA SIECIOWEGO
Cena – koszt użytkowania ciepła sieciowego jest znacznie niższy od innych sposobów ogrzewania. Nie generuje kosztów dodatkowych, takich jak np. koszty kominiarskie, koszt zakupu paliwa, koszt składowania i utylizacji odpadów, które występują przy innych źródłach ciepła.
Bezpieczeństwo – ciepło sieciowe jest w 100% bezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników – nie grozi wybuchem instalacji, zaczadzeniem itp. Użytkowanie nie wymaga ani nie narzuca obowiązku przestrzegania żadnych sposobów postępowania czy zachowania środków ostrożności.
Pewność dostaw – o to, by system ciepłowniczy działał sprawnie o każdej porze dnia i nocy, dbają pracownicy SPEC. Warszawska sieć ciepłownicza jest stale monitorowana, a SPEC dba o jej systematyczną modernizację. Dodatkowo Pogotowie Ciepłownicze, które działa 24 godziny na dobę, zarówno w dni powszednie jak i we wszystkie święta, może na podstawie odrębnej umowy pomóc usunąć ewentualne awarie powstające w wewnętrznej instalacji budynku.
Komfort użytkowania – ciepło sieciowe to najbardziej przyjazny i łatwy w obsłudze system dostarczania ciepła – w ogóle nie wymaga żadnej obsługi przez użytkownika, a ewentualną awarię likwiduje dostępne całodobowo Pogotowie Ciepłownicze. Dodatkowo, nie ma potrzeby zakupu i składowania paliwa.
Dostępność – ciepło jest dostępne przez cały rok – od decyzji administracji i wspólnot mieszkaniowych zależy, kiedy nasze kaloryfery zostaną włączone jesienią i wyłączone na wiosnę.
Ekologiczność – produkcja w elektrociepłowniach opiera się na kogeneracji, to znaczy jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i prądu, czyli najbardziej zaawansowanym technologicznie sposobie ich wytwarzania. Wybór miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza też brak własnych emisji, np. z kotłowni gazowej lub pieca węglowego.
 
 
KOMFORT CIEPLNY
Zamontowanie „pogodynki” w węźle cieplnym pozwoli na uzyskanie komfortu cieplnego niezależnie od pogody na zewnątrz budynku. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej określonego pułapu, ustalonego z administracją, ciepło w budynku jest włączane automatycznie. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i oszczędne. Administracja nie ponosi kosztów związanych z włączeniem ogrzewania. Zamontowanie tego typu urządzenia w węźle niesie za sobą korzyści (ciepłe kaloryfery niezależnie od pory roku, oszczędności) zarówno dla mieszkańców, jak i dla administracji. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku miesięcy wiosennych i jesiennych, kiedy temperatura powietrza waha się i na przykład w nocy spada do kilku stopni, a w mieszkaniach zaczyna być odczuwalny dyskomfort cieplny.
 
NISKI KOSZT WŁĄCZENIA CIEPŁA
Jednorazowe włączenie i wyłączenie dostawy ciepła w ciągu roku jest bezpłatne. Za każde dodatkowe włączenie lub wyłączenie dostawy ciepła do budynku, SPEC SA pobiera opłatę w wysokości 75 zł + 22% VAT. Od 10 maja do 30 września nie jest pobierana opłata za włączenie ciepła, pod warunkiem, że czas jego pobierania trwa co najmniej 4 doby (96 godzin).
 
JAK ZAOSZCZĘDZIĆ ENERGIĘ CIEPLNĄ W TWOIM DOMU
Nie przegrzewaj mieszkania!
Obniżenie temperatury o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Dlatego, gdy pomieszczenia nie są wykorzystywane, wyłączaj ogrzewanie. Podczas wyjazdu na urlop lub weekend dobrze jest wyłączyć ogrzewanie całkowicie. Ponowne nagrzanie pomieszczenia nie trwa długo. Najlepsza temperatura dla pokoi dziennych to 20°C. Z kolei na noc dobrze jest obniżyć temperaturę kaloryfera o kilka stopni, co przyczynia się do zdrowszego, a przez to lepszego snu.
 
Często wietrz mieszkanie!
Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Szeroko otwarte okna w przeciwległych pokojach wytworzą przeciąg, wietrząc jednocześnie wszystkie pomieszczenia i wpuszczając świeże powietrze. W trakcie wietrzenia przykręć zawór kaloryfera. Należy jednak pamiętać, że długie przeciągi mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
 
Ciepło tylko dla Ciebie!
Nie zasłaniaj kaloryferów oraz usuń zbędne obudowy grzejników. Mogą one powodować, że ciepło z kaloryferów będzie ogrzewać ścianę i wydostawać się na zewnątrz. Nie należy również malować kaloryferów kolejną warstwą farby – najpierw usuń poprzednią. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz. Pamiętaj także, że zakurzone kaloryfery grzeją gorzej. Utrzymanie czystości pozwoli zaoszczędzić energię cieplną.
 
Zainwestuj w nowe okna!
Wymiana okien jest jedynym z najbardziej wymiernych działań przy oszczędzaniu energii. Stare okna są nieszczelne, co powoduje znaczne utraty ciepła. Nowoczesne okna oraz drzwi balkonowe pozwalają zaoszczędzić nawet połowę wydatków na ogrzewanie.
 
Zainstaluj termostatyczne zawory grzejnikowe!
Wydatek na termostatyczne zawory grzejnikowe pozwoli na dokładne ustawienie temperatury w mieszkaniu na odpowiednim poziomie oraz pozwoli ograniczyć pobór ciepła.
 
Zapytaj o ocieplenie budynku!
Termomodernizacja budynku pozwala na zaoszczędzenie 20% ciepła. Warto więc zapytać administrację budynku o najbliższe plany remontowe dotyczące ocieplenia bloków.
 
WWW.VATTENFALL.PL

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in