Łódzka studnia miejska jedną z najgłębszych w Europie

29.03.2021

Aż 901 metrów ma najgłębsza studnia, z której pobierana jest woda dla mieszkańców Łodzi. To jedno z najgłębszych w Europie ujęć wód podziemnych, z których pozyskiwana jest słodka woda pitna dla mieszkańców. Wiek wody w studni oszacowano na 4000 lat. Aż tyle czasu potrzebowała woda na przesączanie się przez skały w głąb ziemi, zyskując przy tym doskonałą jakość.

 

Już 60 lat służy łodzianom najgłębsza z 48 miejskich studni głębinowych. Jej wiercenie w dolinie rzeki Ner trwało aż 7 lat (od 1953 do 1960 r.). Wówczas drążenie tak głębokich ujęć było niezwykle skomplikowane. Dostępne metody wiertnicze wymagały budowania specjalnych wież. Prace trwały latami. Przy współczesnych technologiach wykonanie odwiertu o głębokości blisko 1000 metrów trwa około 3 miesiące.

 

studnia miejska

Najgłębsza studnia miejska w Łodzi.

 

Do poziomu około 100 metrów odwiert wykonano metodą ręczną – za pomocą świdrów wiertniczych. Głębiej stosowano wyciąg mechaniczny (aby uzyskać uderzenie narzędzia w skałę z odpowiednim naciskiem).

Studnia miejska ujmuje wody w obrębie skał okresu dolnej kredy, sprzed ponad 100 milionów lat i ma ma charakter subartezyjski, co oznacza, że bije z niej woda pod bardzo dużym ciśnieniem. Z głębokości 757 metrów słup wody pod ciśnieniem podnosi się ku powierzchni o 733,1 metra (na 23,9 metra poniżej poziomu gruntu).

Dzięki wyjątkowej budowie geologicznej w rejonie Łodzi możliwe jest korzystanie z głębokich warstw wodonośnych. Woda z najgłębszej łódzkiej studni jest dobrej jakości – bogata w potrzebne człowiekowi minerały. Mimo znacznej głębokości ujmowana woda nie jest zasolona (wysoko zmineralizowana). Ma lekko podwyższoną temperaturę, co pozwala na jej wykorzystanie do celów wodociągowych. Wydajność studni sięga 270 m³/h. Obecnie czerpane jest ok. 200 m³/h – co zaspokaja potrzeby mieszkańców Łodzi.

Wiek wody z najgłębszego ujęcia określono na około 4000 lat, co oznacza, że ujmowana woda krąży w szczelinach i porach skał przez około 4000 lat, dzięki temu nie mają na nią wpływu cywilizacyjne zanieczyszczenia. Woda, która jest czerpana ze studni pochodzi z dreszczów i roztopów, które występowały na terenie Polski na przełomie historycznych epok kamienia i brązu.

 

Zobacz:

 

 

studnia miejska

Fot. Wpływ wody ze studni głębinowych do zbiorników na Stokach.

 

Woda z najgłębszej łódzkiej studni trafia do zbiorników na Stokach, a stamtąd płynie do domów. Pracownicy ZWIK dbają o stan techniczny ujęć głębinowych. Woda z nich jest systematycznie badana w laboratoriach. Przy użyciu kamery głębinowej monitorowany jest też stan techniczny otworów studziennych.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in