Kalendarium – kwiecień, maj.
Kwiecień
1.04.2009
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2009 r. w sprawie udzielenia dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych (Dz.U. Nr 53, poz. 435)
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych. Wysokość dotacji na dofinansowanie wskazanych zadań własnych nie może przekroczyć 50% kosztów realizacji zadania. Warunkiem uzyskania dotacji jest ocena pisemnego wniosku o dofinansowanie wydatków związanych z realizacją zadań, dokonana przez komisję, powołaną w tym celu przez właściwego wojewodę, oraz umieszczenie wniosku na liście zakwalifikowanych wniosków. Oceniając wniosek, komisja bierze pod uwagę wpływ realizacji projektu zadania na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, spójność drogi objętej wnioskiem z siecią dróg na obszarze województwa oraz współpracę jednostek przy realizacji tego zadania. Decyzję o wysokości kwoty dotacji przyznanej jednostkom podejmuje minister właściwy do spraw administracji publicznej poprzez zatwierdzenie listy na podstawie oceny wniosków dokonanej przez komisję. Udzielenie dotacji następuje na podstawie wniosku złożonego do właściwego wojewody i uwzględnionego na liście, zatwierdzonej przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
|
7.04.2009
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 6 kwietnia 2009 r. w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami obiektów sportowych oraz rozwijaniem sportu (Dz.U. Nr 56, poz. 463)
Rozporządzenie określa zakres zadań związanych z budową i remontami obiektów sportowych oraz rozwijaniem sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a także sportu osób niepełnosprawnych, objętych dofinansowaniem z budżetu państwa, oraz sposób i tryb udzielania dotacji na te zadania. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań związanych z: budową i remontami obiektów sportowych, w tym budową kompleksów sportowych w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012” oraz rozwijaniem sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a także sportu osób niepełnosprawnych. Wniosek o przyznanie dotacji na dofinansowanie ww. zadań powinien zostać złożony ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej i sportu przez jednostkę samorządu terytorialnego, w terminie odpowiednio do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania albo do dnia 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona. Wniosek, przed złożeniem Ministrowi, powinien zostać zaopiniowany przez właściwego terytorialnie marszałka województwa. Dotacja na dofinansowanie zadania jest udzielana na podstawie umowy o dofinansowanie zawieranej przez jednostkę samorządu terytorialnego z Ministrem.
|
Ogłoszono
|
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 56, poz. 461)
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), wynika przede wszystkim ze zmian zbioru Polskich Norm, przyjmującego normy europejskie, opracowywane głównie przez Europejski Komitet Normalizacji (CEN) i Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). W związku z powyższym wprowadzono odpowiednie zmiany do tekstu przepisów rozporządzenia oraz załącznika nr 1 do rozporządzenia zwierającego identyfikację norm. Dokonano istotnych zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, które mają umożliwić stosowanie w Polsce wyrobów budowlanych wprowadzanych legalnie do obrotu na jednolitym rynku europejskich i znakowanych CE. Załącznik nr 3 do rozporządzenia zawiera stosowane w rozporządzeniu określenia dotyczące palności i rozprzestrzeniania ognia oraz odpowiadające im europejskie klasy reakcji na ogień i klasy odporności dachów na ogień zewnętrzny. Zezwala to na jednoczesne stosowanie dwóch systemów klasyfikacji ogniowej wyrobów budowlanych i materiałów budowlanych, tj. dotychczasowego krajowego oraz klasyfikacji europejskich. Istotna zmiana dotyczy także § 12 rozporządzenia regulującego problematykę usytuowania budynku na działce. Między innymi dopuszczono sytuowanie budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, określono warunki rozbudowy oraz nadbudowy istniejącego budynku, wzniesionego w odległości mniejszej niż wymagana dla budynków nowo wznoszonych, określono warunki sytuowania w stosunku do granicy działki budynku gospodarczego i garażu w zabudowie jednorodzinnej, dopuszczono usytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m, na nowo uregulowano kwestię dotyczącą dopuszczalnych minimalnych odległości od granicy działki budowlanej takich elementów budynku, jak: okap, gzyms, balkon, rampa, taras, schody itp., a także sposób mierzenia tych odległości.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 8 lipca 2009 r., z wyjątkiem § 1 pkt 33 rozporządzenia, który wszedł w życie z dniem 7 kwietnia 2009 r.
|
16.04.2009
Weszła w życie
|
Ustawa z dnia 12 lutego 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 53, poz. 433)
Nowelizacja dotyczy art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), który wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 lutego 2006 r., sygn. akt P 13/05, został uznany za niezgodny z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim ustanawiał siedmiodniowy termin przechowywania pisma procesowego i nie wymagał ponawiania zawiadomienia adresata o złożeniu tego pisma. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 73 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w przypadku niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany we wcześniejszych artykułach dotyczących doręczeń pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, informując jednocześnie o możliwości odbioru pisma w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia. W przypadku niepodjęcia pisma w powyższym terminie pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości jego odbioru w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia. Z upływem ostatniego dnia wskazanego wyżej czternastodniowego okresu doręczenie uważa się za dokonane.
|
17.04.2009
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 marca 2009 r. w sprawie trybu przekazywania mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w razie ustanowienia lub wygaśnięcia trwałego zarządu oraz trybu wnoszenia opłat (Dz.U. Nr 54, poz. 444)
Rozporządzenie określa tryb przekazywania mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w razie ustanowienia lub wygaśnięcia trwałego zarządu oraz tryb wnoszenia opłat, w tym wymagania dotyczące wniosku o przekazanie mienia w zarząd, zakres decyzji i umów o przekazaniu mienia w zarząd, a także zakres decyzji o wygaśnięciu zarządu. Przekazanie w zarząd mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa może nastąpić na wniosek państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej lub jednostki organizacyjnej samorządu województwa realizującej zadania związane z melioracjami wodnymi jako zadania z zakresu administracji rządowej, w zakresie niezbędnym do wykonywania tych zadań. Straciło moc dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie trybu przekazywania mienia, wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w razie ustanowienia lub wygaśnięcia zarządu oraz trybu ustalania i wnoszenia opłat (Dz.U. Nr 101, poz. 636).
|
21.04.2009
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. Nr 55, poz. 450)
Rozporządzenie nowelizuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. Nr 207, poz. 2108), które to rozporządzenie określa sposób i tryb przeprowadzania rokowań po drugim przetargu zakończonym wynikiem negatywnym, na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja ma na celu umożliwienie ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa wykonywanie kompetencji przyznanych ustawą z dnia 15 października 2008 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 220, poz. 1412) w zakresie zbywania niektórych nieruchomości Skarbu Państwa. Jeżeli przetarg albo rokowania dotyczą nieruchomości, o których mowa w art. 57 ust. 1, oraz nieruchomości ujętych w ewidencji, o której mowa w art. 60a ust. 2 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami – przetarg na zbycie nieruchomości ogłasza, przeprowadza i organizuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.
|
30.04.2009
Opublikowano
|
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2009 r., sygn. akt SK 55/08, dotyczący rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych (Dz.U. Nr 65, poz. 552)
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 6 ust. 1 w związku z art. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece jest zgodny z art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i 3 konstytucji. Skarżący kwestionował konstytucyjność przepisów regulujących rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz katalog wyjątków od niej. Zarzucił im, że nie wymieniają przypadku nabycia własności nieruchomości od osoby, która nabyła tę nieruchomość na podstawie czynności prawnej (umowy) uznanej następnie za nieważną. Zdaniem Trybunału zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych stanowi ograniczenie ochrony prawnej własności. Może bowiem prowadzić do nabycia własności nieruchomości (lub innego prawa ujawnionego w księdze) od nieuprawnionego, a równocześnie do wygaśnięcia prawa rzeczywiście (materialnie) uprawnionego, niewpisanego do księgi. Jest to jednak, jak stwierdził Trybunał, ograniczenie konieczne z uwagi na potrzebę ochrony bezpieczeństwa i pewności obrotu nieruchomościami, a także powiązane z istotą i funkcją ksiąg wieczystych oraz całym systemem odnoszących się do nich rozwiązań materialno-prawnych i procesowych. Mechanizm ten należy uznać za konstytucyjnie legitymowany potrzebą ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich, będących w dobrej wierze i działających w zaufaniu do treści księgi wieczystej. Trybunał podkreślił także, że rzeczywiście (materialnie) uprawniony dysponuje odpowiednimi środkami procesowymi, których skutkiem może być wyłączenie działania rękojmi albo dobrej wiary nabywcy, wymienionymi m.in. w art. 8, art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz art. 755 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego – przede wszystkim prawem żądania wpisania do księgi wieczystej nieruchomości ostrzeżenia o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym.
|
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. Nr 60, poz. 496)
Rozporządzenie nowelizuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. Nr 31, poz. 189), które określa szczegółowe zasady nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, licencji zawodowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomości lub zarządzania nieruchomościami. Wprowadzone zmiany doprecyzowują oraz uściślają obowiązujące przepisy. Uściślono rodzaj dokumentów składanych przez kandydatów ubiegających się o odbycie praktyki zawodowej i wydanie dziennika praktyki zawodowej. Uproszczono zasady przeprowadzania części ustnej egzaminu dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Przywrócono zasadę dotyczącą uznawania części ustnej egzaminu jako zakończonej wynikiem pozytywny. Zasada ta polega na uznaniu, że uzyskanie przez kandydata 60% punktów z ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania na postawione pytania stanowi podstawę do uznania, że część ustna egzaminu zakończona została wynikiem pozytywnym.
|
Maj
6.05.2009
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 kwietnia 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do rejestru oraz wzoru wniosku o zmianę wpisu do rejestru (Dz.U. Nr 68, poz. 582)
Rozporządzenie określa nowe wzory wniosków o wpis do rejestru oraz o zmianę wpisu do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zgodnie ze zmianą przepisu art. 8 ust. 9 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. Nr 180, poz. 1495 oraz z 2008 r. Nr 223, poz. 1464), stanowiącego podstawę do wydania niniejszego rozporządzenia. Wnioski mogą być przekazywane w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Niniejsze rozporządzenie zastąpiło rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 stycznia 2006 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do rejestru oraz wzoru wniosku o zmianę wpisu do rejestru, a także sposobu ich przekazywania (Dz.U. Nr 6, poz. 38).
|
7.05.2009
Ogłoszono
|
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2009 r., sygn. akt III CZP 15/09
Sąd Najwyższy stwierdził, że przepis art. 924 kodeksu postępowania cywilnego nie stanowi samodzielnej podstawy wpisu w księdze wieczystej wzmianki o wszczęciu egzekucji.
|
|
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2009 r., sygn. akt III CZP 18/0.
Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalny jest przelew wierzytelności o odszkodowanie za wydanie decyzji administracyjnej odmawiającej współwłaścicielowi gruntu warszawskiego ustanowienia wieczystej dzierżawy lub prawa zabudowy, która uznana została za wydaną z naruszeniem prawa.
|
18.05.2009
|
18 maja 2009 r. Prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 23 kwietnia o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Prezydent zarzucił, że ustawa uniemożliwia niektórym właścicielom nieruchomości strzeżenie prawa własności oraz odbiera im prawo do sądu. Z wnioskiem o rozważenie możliwości skierowania ustawy do TK zwrócił się do Prezydenta RP Rzecznik Praw Obywatelskich uzasadniając, że „ustawa ta niesie szereg zagrożeń dla ochrony praw i wolności obywatelskich oraz zwalnia władze publiczne z obowiązku dbałości o te prawa i wolność, a także z obowiązku zapewnienia porządku publicznego”.
|
21.05.2009
Weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 kwietnia 2009 r. w sprawie upoważnienia Urzędu Dozoru Technicznego do uznawania kwalifikacji (Dz.U. Nr 68, poz. 579)
Rozporządzenie określa upoważnienie Urzędu Dozoru Technicznego do uznawania, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (obsługującego dźwigi, dźwignice, konserwatora dźwigów, a także innych wymienionych w rozporządzeniu) oraz podejmowania lub wykonywania niektórych działalności (wskazanych w rozporządzeniu) należących do działów gospodarka.
|
22.05.2009
Weszło w życie
|
Ustawa z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz.U. Nr 69, poz. 594)
Nowelizacja dotyczy ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz.U. Nr 122, poz. 1310) i wprowadza możliwość zawierania przez Ministra, w imieniu Skarbu Państwa, ze spółdzielniami, będącymi dłużnikami Skarbu Państwa z tytułu wykonania poręczenia, umów odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia całości lub części zadłużenia. Zawarcie takiej umowy odbywać się będzie na wniosek dłużnika i będzie możliwe w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa.
Ustawa weszła w życie 22 maja 2009 r.
|
Aneta Malan-Wijata