Ciekawy projekt: Fabryka Wody w Szczecinie

18.09.2019

Fabryka Wody w Szczecinie będzie wodnym parkiem o funkcji rekreacyjnej, rozrywkowej i edukacyjnej.

Jaka idea przyświecała projektantom i inwestorom Fabryki Wody?

Najważniejsza jest woda – od niej zaczyna się życie. Bez wody nie ma życia na naszej planecie. Dlatego też twórcy chcą, by ludzie poznali naturę wody, a przez to zrozumieli jakie jest jej znaczenie dla życia, by mogli się nią cieszyć i doświadczać jej dobrego wpływu.

 

 

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Kompleks zostanie wzniesiony na miejscu historycznego kąpieliska Gontynka i będzie bezpośrednio do niego nawiązywać. Architekci zaprojektowali obiekt, który maksymalnie wykorzystuje ukształtowanie terenu oraz nasłonecznienie, a jego elementy układają się kaskadowo. W centrum Fabryki Wody znajdzie się hol, który połączy dwie duże części budynku. Z tego miejsca będzie można podziwiać rzekę i kaskadę wodną. Symbolem projektu jest RZEKA – element miastotwórczy, ekonomiczny i ekologiczny, wyróżniający Szczecin spośród innych miast.

 

Zobacz też: Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

 

Jakie strefy będą dostępne w Fabryce Wody?

Szczecińska Fabryka Wody składać się będzie z hali basenowej z basenami rekreacyjnymi i zjeżdżalniami, strefy basenu sportowego i spa. W sumie na trzech kondygnacjach powstanie aż 17 wewnętrznych basenów o łącznej powierzchni lustra wody przekraczającej 2000 metrów kwadratowych. Wnętrze hali zostanie wyposażone w świetliki z folii ETFE, która przepuszcza promieniowanie UV (umożliwiając opalanie się) oraz redukuje hałas i obniża koszty eksploatacji.

 

W obiekcie powstanie największy w Polsce zespół saun. Będzie ich aż 16: pustynna, zamkowa, kominkowa, rajska wyspa, słowiańska, marynistyczna, wulkaniczna, kinowa, hammam, a nawet klockowa, przeznaczona dla dzieci. W saunarium mają się też znaleźć tężnie solankowe, baseny schładzające, groty śnieżne i lodowe oraz piwne łaźnie.

 

Dużą atrakcją mają być zjeżdżalnie – zaprojektowano ich aż 11 (łączna długość pół kilometra). Najdłuższa będzie zjeżdżalnia pontonowa (77 metrów). Kolejne to zjeżdżalnia wyścigowa składająca się z dwóch symetrycznych rur o długości 59 metrów,  zjeżdżalnia Skocznia Małysza (29 metrów) i zjeżdżalnia rodzinna, mierząca 14 metrów.

 

W kompleksie będzie też strefa sportowa oraz rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha.

 

W części zewnętrznej znajdą się baseny rekreacyjne oraz plaża.

 

 

Szczeciński aqupark wyróżniać będzie edukatorium. Zaprojektowano w nim przestrzenie ekspozycyjne oraz cztery laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty naukowe związane z wodą. Planowana jest ścieżka edukacyjna nawiązująca do szkolnego programu nauczania pryrody, chemii, fizyki i biologii. Audytorium będzie umieszczone w wielkim modelu cząsteczki wody zawieszonej na konstrukcji dachu.

Wykonawca Fabryki Wody

Inwestycję zrealizuje Konsorcjum firm ALSTAL Grupa Budowalna sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Oferta złożona w przetargu przez zwycięskie konsorcjum to 349 723 122,01 zł brutto. Zgodnie z warunkami przetargu, na realizację prac wykonawca ma 30 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli Fabryka Wody powinna być gotowa w 2022 roku. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie prawie 17 tysięcy metrów kwadratowych. Wykonawca zagospodaruje również 5-hektarowy teren wokół kompleksu.

 

 

Zobacz też: Eko siedziba urzędu marszałkowskiego w Szczecinie

 

ALSTAL Grupa Budowlana

Fabryka Wody Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in