26 marca br. zainaugurowano polsko-hiszpański projekt twinningowy „Komunikacja, świadomość społeczna i wzmocnienie instytucjonalne dla funkcjonowania europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000”.
W merytorycznej grupie doradczej resort reprezentuje podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński. Celem projektu współpracy bliźniaczej między Polską i Hiszpanią jest m.in. opracowanie skutecznych narzędzi wsparcia komunikacji dotyczącej wdrażania w naszym kraju programu Natura 2000. Projekt składa się z czterech głównych komponentów. Są to program trenerski, działania komunikacyjne, wzmocnienie współpracy trans-sektorowej we wdrażaniu programu Natura 2000 w Polsce oraz wizyty studyjne, ukazujące rozwiązania przyjęte przez Hiszpanię w zakresie wdrażania sieci Natura 2000, współpracy międzysektorowej i komunikacji ze społeczeństwem. Istotną korzyścią z punktu widzenia resortu infrastruktury będzie przygotowanie podręczników „Natura 2000 w procesie oceny oddziaływań na środowisko” i „Natura 2000 w planowaniu przestrzennym – rola korytarzy ekologicznych”.
Hiszpański partner współpracy bliźniaczej został wybrany przez Ministerstwie Środowiska ze względu na sukcesy w zakresie ochrony przyrody, w tym w kwestii obszarów Natura 2000. Skierowana do Polski w czerwcu ubiegłego roku „uzasadniona opinia” Komisji Europejskiej, w której wykazano konieczność lepszej traspozycji dyrektyw „środowiskowych” powoduje konieczność zmian m.in. w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i prawie budowlanym. Prace nad zmianami są już zaawansowane. Doświadczenia z twinningu będą cennym uzupełnieniem opinii nadsyłanych do zespołu ekspertów pracujących nad projektem.
Dzięki projektowi Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000, ma być lepiej znana także na poziomie lokalnym. Celem jest dostarczenie wiedzy na temat znaczenia ochrony różnorodności biologicznej, wzmocnienie świadomości społecznej oraz możliwości instytucjonalnych w zakresie zarządzania Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000. Ma on również zapewnić skuteczniejsze rozpowszechnianie informacji na temat przepisów i instrumentów finansowych, które dotyczą ochrony przyrody oraz najlepszych praktyk w zakresie ich wdrażania w 25 państwach UE.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury