Konstrukcje budowlane 2017

08.09.2017

24 listopada odbędzie się IV edycja konferencji „Konstrukcje budowlane”. Wydarzenie, które od kilku lat odbywa się w najciekawszych pod względem konstrukcyjnym i technologicznym budynkach, tym razem zagości na południu Polski –  w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję do wysłuchania wykładów przygotowanych przez grono wybitnych ekspertów i autorytetów branży konstrukcyjnej oraz budowlanej, m.in. prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Starosolskiego, prof. dr. hab. inż. Michała Knauffa oraz mgr. inż. Wiesława Bocheńczyka. Organizatorem wydarzenia jest Instytut PWN.

Jak co roku, program merytoryczny konferencji będzie skupiał się na projektowaniu i zastosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Spotkanie przeznaczone jest przede wszystkim dla praktyków budownictwa oraz projektantów, dlatego też prelegenci podczas wykładów odniosą się do swojego doświadczenia zawiązanego z powstawaniem Muzeum Śląskiego oraz Warsaw Spire. Wybór konstrukcji nie jest przypadkowy, ponieważ główne panele tematyczne poświęcone będą budownictwu podziemnemu i wysokościowemu, opierając się na przykładzie wspomnianych budynków.

 

 

Zaproszeni prelegenci opowiedzą o zastosowanych nietypowych, ale również innowacyjnych rozwiązaniach, które wykorzystali na etapie projektowania lub budowy. Poza odniesieniami do wymienionych wyżej konstrukcji, prowadzący zaprezentują tematy szerzej związane z branżą budowlaną, m.in. prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski przybliży uczestnikom problematykę rozwoju polskiej myśli konstruktorskiej w budownictwie halowym. Nieco prowokujący temat dotyczący minimalnych zbrojeń w oparciu o założenia doktryny Eurokod poruszy prof. dr hab. inż. Michał Knauff, wspomagający merytorycznie przygotowanie konferencji. Jesienią będzie znana już ostateczna wersja Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, którą przybliży mgr inż. Wiesław Bocheńczyk.

Panel o budownictwie podziemnym będzie przede wszystkim odnosił się do przykładów z konstrukcji Muzeum Śląskiego. Konstruktor mgr inż. Wojciech Wilczek przybliży tematykę wykorzystania zbrojeń wysokiej wytrwałości w słupach części ekspozycyjnej muzeum. O różnorodności konstrukcji obudowy głębokiego wykopu powie mgr inż. Robert Sołtysik. Arch. inż. dypl. Mikołaj Szubert-Tecl, członek zespołu projektowego muzeum, przedstawi projekt obiektu. Wprowadzenie do panelu o budowie tuneli i głębokich podziemi w miastach wygłosi prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska.

Panel o budownictwie wysokościowym rozpocznie się wykładem dr. inż. Jacka Wdowickiego, który przedstawi konstrukcje współczesnych budynków wysokościowych. Warsaw Spire to jedna z ciekawszych konstrukcyjnie budowli w Polsce, a o rozwiązaniach technicznych zastosowanych przy jej wznoszeniu opowie mgr inż. Ryszard Dąbek. Mgr inż. Urszula Tomczak przedstawi rozwiązania techniczne dla zabezpieczenia głębokich wykopów w ścisłej zabudowie miejskiej, również odnosząc się do Warsaw Spire.

Po konferencji wszyscy chętni będą mieli okazję wziąć udział w wycieczce po Muzeum Śląskim, w trakcie której konstruktor i architekt obiektu przedstawią wybrane najciekawsze rozwiązania.

Więcej na: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/konstrukcje/

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in