Chmura danych i mobilne zarządzanie informacją na budowie

06.02.2017

Eksperci przewidują, że BIM będzie rozwiązaniem coraz częściej wymaganym przez inwestorów.

Dzięki modelowaniu finalnej postaci budynku wraz ze wszystkimi instalacjami BIM zapewnia nowe możliwości wykonawcom i inwestorom. Architektom oraz projektantom z branż związanych z architekturą BIM pozwala uwzględnić wszystkie zależności wpływające na estetykę, funkcjonalność oraz koszt inwestycji. Modelowane mogą być różne detale architektoniczne oraz elementy mechaniczne i systemy sanitarne. Za pomocą modelu cyfrowego BIM architekci i projektanci mogą umieszczać informacje, które będą potem udostępniane innym członkom zespołu pracującym w jednym zintegrowanym środowisku projektowym. Ważnym udogodnieniem jest przechowywanie danych w chmurze, stanowi ona nie tylko zabezpieczenie przed utratą plików, ale także ułatwia do nich dostęp Dokumenty są zawsze aktualne, można je łatwo i w krótkim czasie pobrać i bezpiecznie przechowywać dzięki pełnej kontroli nad ich dostępem. Autodesk BIM 360 Docs to platforma umożliwiająca integrację wszystkich danych i informacji istotnych z perspektywy projektu. Uporządkowane dokumenty przechowywane są w repozytorium online, tak aby członkowie zespołu mieli w każdej chwili dostęp do wszystkich aktualnych wersji plików. BIM 360 Docs jest aplikacją działającą w chmurze bezpośrednio w przeglądarce internetowej, a także na urządzeniach mobilnych. Pozwala na przechowywanie i zarządzanie plikami projektowymi online z dowolnego miejsca oraz na wymianę uwag i komentarzy pomiędzy użytkownikami na konkretnych rysunkach. Pomaga w koordynacji międzybranżowej na wszystkich etapach inwestycji – od projektu aż po zarządzanie budynkiem – mówi Andrzej Samsonowicz, inżynier aplikacji AEC w Autodesk. Ekran użytkownika zawiera widoki list i miniatury plików. Historia każdego dokumentu może być w dowolnej chwili zweryfikowana, ponieważ prowadzona jest ścisła kontrola wersjonowania i wycofywania pliku. Możliwe jest tworzenie, przeglądanie i edycja w widokach 2D i 3D oraz porządkowanie danych projektowych polegające m.in. na przypisywaniu dokumentom niestandardowych atrybutów i właściwości. Dostępne jest automatyczne użycie narzędzi OCR (Optical Character Recognition) do automatycznej interpretacji tekstu zawartego w tabelce arkusza. Jednocześnie łatwo jest kontrolować wydatki związane z użytkowaniem narzędzia, bo koszt subskrypcji ponosi jedynie osoba administrująca projektem, a wszyscy zaproszeni użytkownicy korzystają z darmowej wersji aplikacji.

 

Green2Day przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu

 

BIM – wachlarz korzyści

Skanska jest jedną z pierwszych firm w Polsce, która sięgnęła do rozwiązań i aplikacji BIM (Building Information Modeling), decydując się m.in. na skorzystanie z możliwości, jakie daje Autodesk BIM 360 Docs.

BIM 360 jest jednym z tych nowoczesnych narzędzi, które nie tyle wspomagają, co rewolucjonizują pracę na placu budowy i podejście do zarządzania informacjami o projekcie budowlanym. System jest postrzegany przez branżę projektową, inwestorów i wykonawców jako kompleksowe zarządzanie informacją w całym cyklu życia projektu – od momentu przygotowania do przetargu przez etap ofertowania aż po realizację, a później konserwację i okres gwarancji. BIM 360 porządkuje i pomaga w wymianie informacji o placu budowy w czasie rzeczywistym. Wszystkie dane o inwestycji przechowywane są w jednym miejscu – w tzw. chmurze. Dzięki temu każdy z zainteresowanych, czy to wykonawca czy inwestor, może w każdej chwili z nich skorzystać, np. dowiedzieć się, który podwykonawca wykonał konkretne prace. Łatwiejszy dostęp do informacji wspomaga współpracę wewnątrz projektu, wymianę wiedzy i tym samym poprawia efektywność procesu decyzyjnego. Przekonała się o tym firma Skanska, która postanowiła wykorzystać system przy budowie Green2Day przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu. Będzie to pierwszy budynek biurowy w Polsce wybudowany przy użyciu tego nowoczesnego rozwiązania. Docelowo Green2Day będzie obiektem oferującym interaktywne udogodnienia dla najemców, m.in. ogólnodostępne Wi-Fi oraz dotykowe tablety. Będzie również certyfikowany w systemie LEED Gold. Skanska bardzo często stosuje na swoich budowach w Polsce nowoczesne rozwiązania i aplikacje. Przykładem tego jest BIM 360, który na razie zastosowaliśmy w segmencie biurowym, ale planujemy wykorzystywać we

wszystkich obszarach budownictwa. To całkowicie innowacyjne podejście do procesu budowy. Jedną z najważniejszych korzyści, jakie daje to narzędzie, jest transparentność projektu. Dzięki gromadzonym informacjom inwestor wie o każdym kroku wykonawcy w czasie rzeczywistym. Ma informacje, kiedy, co i z jakich materiałów powstało, a nawet czy pogoda podczas wykonywanych prac była sprzyjająca. Nazywam to jawną transparentnością projektu, która bezpośrednio wpływa na okres gwarancji i utrzymania obiektu – dodaje Aleksander Szerner, menedżer BIM odpowiedzialny w Skanska za obszar inżynieryjny. Jego zespół tylko w 2016 r zrealizował 155 projektów z wykorzystaniem technologii BIM.

BIM 360 już od wczesnego etapu projektowania pozwala płynnie zaplanować harmonogram prac. Wszystkie informacje i plany budynku znajdują się w chmurze i są dostępne m.in. na tabletach, komputerach stacjonarnych czy w smart kioskach, z których korzystają pracownicy na budowie. Odpowiednie aplikacje śledzą też pogodę w dniu montażu poszczególnych elementów.

Stosowne dane są wprowadzane do systemu za pomocą kodów QR. Dzięki temu wiadomo, w jakich warunkach atmosferycznych były montowane, co jest użyteczną informacją np. przy późniejszej konserwacji.

 

 

Wsparcie dla BHP

Jedną z najważniejszych zalet BIM 360 jest wsparcie bezpieczeństwa pracy na budowie.

Kuczem do bezpieczeństwa jest zaangażowanie wszystkich pracowników w promowanie odpowiedzialnego zachowania. Na swoich budowach wprowadziliśmy trójstopniowy system obserwacji potencjalnych niebezpieczeństw. Pracownicy zgłaszają miejsca i sytuacje, które ich zdaniem mogą stanowić zagrożenie. Takie informacje wprowadzane są do systemu i zachowywane, co pozwala nam na bieżąco analizować stan budowy i eliminować możliwość wystąpienia niepożądanych zdarzeń- stwierdził Maciej Smoliński z zespołu Advanced BIM Biura Projektów Skanska.

Warto zauważyć, że aplikacje BIM 360 wymagają odpowiedniej „oprawy”. Budowlańcy pracują w różnych warunkach atmosferycznych i na różnych wysokościach, dlatego używane przez nich sprzęty muszą być szczególnie wytrzymałe. Antypoślizgowe wykończenie i systemy antywstrząsowe sprawiają, że tablety są odporne na upadek z dużej wysokości. Obudowy są także wodoszczelne i kurzoodporne. Pracownicy mogą korzystać też ze specjalnych rękawic ochronnych, które umożliwiają obsługę smartfona czy tabletu bez ich zdejmowania.

 

 

Wgląd do dokumentacji 24 h/dobę

Skanska wprowadziła też aplikację do mobilnej autoryzacji dokumentów, dzięki której pracownicy mogą zatwierdzać faktury, będąc np. w podróży służbowej, i planuje wprowadzenie kolejnych aplikacji mobilnych. Na wybranych placach budowy firma umieszcza tzw. smart kioski. To miejsca, które pełnią funkcje dostępu do informacji, składają się z komputera i oprogramowania, dzięki którym wszyscy pracownicy, a także podwykonawcy i inwestorzy mają nieograniczony wgląd do pełnej dokumentacji projektu. W każdym momencie mogą oni skorzystać ze smart kiosku i zrobić np. krótką naradę, pracując bezpośrednio na modelu 3D budynku. Na co dzień smart kioski wykorzystywane są przede wszystkim do odpraw BHP, a także w przypadku prac organizacyjnych – przy analizach harmonogramu prac czy podczas spotkań z klientem, któremu łatwiej zwizualizować końcowy efekt inwestycji. Na każdym smart kiosku instalowane jest również oprogramowanie, które dopasowane jest do potrzeb danego projektu. Znacznie ułatwia to jego obsługę.

 

To dopiero początek

Szerokie wykorzystanie BIM 360 nie kończy się na wymienionych przykładach. Wdrożenia systemu planowane są na kolejnych placach budów nie tylko obiektów biurowych, ale i mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Zdaniem ekspertów w budownictwie rozpoczęła się nowa era – cyfrowego budownictwa era innowacji, BIM coraz częściej jest wykorzystywany w połączeniu z innymi technologiami, np. dronami skanującymi. BIM wspiera wiele procesów i narzędzi. Na przykład drony są już częścią BIM-u. Dzięki temu m.in. wymiary projektu uzyskiwane podczas nalotów drona każdy z zainteresowanych może odczytać i sprawdzić w czasie rzeczywistym. Dodatkowo unikamy zbędnej papierowej dokumentacji. Możemy śmiało powiedzieć, że BIM będzie elementem świata digitalizacji, łącząc się z innymi narzędziami z zakresu robotyki, automatyki, druku 3D i innych nowych technologii- podsumowuje Aleksander Szerner.

System BIM staje się koniecznością. Eksperci przewidują, że będzie rozwiązaniem coraz częściej wymaganym przez inwestorów. Technologia ta, zwłaszcza w połączeniu z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami, gwarantuje bowiem realne korzyści biznesowe, niezależnie od stopnia jej wdrożenia na budowie.

 

firmy Autodesk i Skanska

Zdjęcia Skanska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in