Jakie nowe metody badań stosuje się w celu projektowania oraz optymalizacji głębokich fundamentów?

09.09.2016

Posadowienia fundamentów palowych realizowane są najczęściej w trudnych warunkach gruntowych. Coraz trudniejsza jest więc ocena nośności oraz optymalizacja fundamentów.

Dzisiejszy rynek fundamentów specjalnych oczekuje od wykonawców najlepszych rozwiązań technicznych za najniższą cenę, przy użyciu najwyższych standardów oraz z zastosowaniem możliwie najwyższych współczynników bezpieczeństwa. Tak postawiony problem jest nie lada wyzwaniem zarówno dla projektantów, jak i menadżerów kontraktów.

Z pomocą przychodzą nowe metody badań na czele ze zinstrumentalizowanymi próbnymi obciążeniami statycznymi. Obciążenia te na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od klasycznego badania, ale najważniejsze jest to, czego de facto nie widać. W trakcie badania za pomocą ekstensometrów umieszczanych w palu rejestruje się odkształcenia podłużne trzonu pala. Czujniki strunowe mierzą skrócenia trzonu na danych głębokościach w trakcie trwania kolejnych stopni obciążenia. W rezultacie tych badań możliwe jest oszacowanie wartości oporów tarcia gruntu na pobocznicy i pod postawą pala.

Takie podejście do zagadnienia jest więc idealnym narzędziem do projektowania i optymalizacji fundamentów, pozwalającym zaoszczędzić czas i środki, które w innym przypadku byłyby użyte np. do wykonania kilku pali o różnych długościach i ich obciążeniu, a następnie porównania ze sobą osiągniętych wyników badań. W ten sposób eliminujemy również niepotrzebne ryzyko związane ze zbyt optymistycznym projektowaniem fundamentów i ewentualnymi późniejszymi przestojami kontraktu związanymi np. z problemem braku nośności pali.

 

mgr inż. Andrzej Kruczek

dyrektor operacyjny PILETEST Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in